Důležitost celostního pohledu na majetek

natočil Josef Podlipný

Proč je klíčové dívat se na majetek jako na celek?

V této epizodě podcastu Mezi Rentiéry se Vladimír a Josef zabývají pěti body, které vám pomohou nejen chránit, ale i spravovat váš majetek.

  • Dozvíte se, jak lépe řídit a minimalizovat rizika spojená s vaším majetkem.
  • Prozkoumáme často opomíjený aspekt majetku a jeho vliv na ostatní části.
  • Připomeneme si, co je důležité pro zachování hodnoty pro budoucí generace.
  • Rozložení majetku může být jeho silná stránka nebo slabina, jak to máte vy?
  • Změny v rodinném životě mohou ovlivnit správu majetku – je lepší být připraven.

Poslechněte si tento podcast a objevte, proč je celostní pohled na majetek zásadní pro majitele úspěšných firem, kteří chtějí zanechat odkaz pro budoucí generace.

 

 

Textový přepis

Josef Podlipný

Vážení posluchači, dnešním tématem je význam celostního pohledu na majetek pro nás rentiéry.

Vladimíre, proč je tak důležitý celostní pohled na majetek pro rentiéra?

Vladimír Fichtner

Jeden kolega používá příměr, který asi pochopí každý. Když budete stavět dům, můžete ho stavět tak, že jako první pojedete pro dlaždičky do Hornbachu. Pak si koupíte umyvadlo do koupelny, pak si možná ještě pořídíte soláry. Anebo můžete mít architekta, který bude vidět celý obrázek. Pobaví se s vámi, jak chcete žít, jak chcete bydlet, jaký máte životní styl a pomůže vám dát dohromady ten celek. Ten celkový pohled. A najednou ten výsledek pro vás, užitný výsledek, bude mnohem větší.

Takže i v investování a přemýšlení o majetku je to podobné. Buď budete myslet na jednotlivosti, ale pak vám uniknou souvislosti, které mohou zásadně změnit výstup. Proto bych řekl, že je důležitý celostní pohled na majetek.

Josef Podlipný

Často se říká, že přes jednotlivosti, přes třísky, nevidím les. Je to v podstatě o tom, že se tím sníží riziko chyb při správě majetku? Když budu myslet na majetek jako celek?

Vladimír Fichtner

Určitě. Já myslím, že já i ty jsme viděli spoustu okamžiků nebo situací, kdy ten příliš zúžený pohled vedl k nějakému nebezpečí. Já si pamatuji na jednoho člověka, developera, který dokonce měl akcie své firmy na burze. A prostě se zapomněl dívat na ten celek. Zapomněl chápat, že mít všechno v jednom košíku nemusí být v rámci majetku to nejlepší. A firma zkrachovala a on odešel s prázdnou. V principu. Když se člověk podívá z celku, tak najednou zjistí. Aha, mám jenom jedno aktivum, jeden typ aktiva. Mám jenom byznys. Mám ho jenom v ČR, mám ho jenom v koruně. A neměl bych mít něco v dolaru, něco v euru, něco v Americe, něco někde v Evropě nebo dokonce v Asii? Najednou při tom rozšířeném pohledu odhalím rizika, která mě mohou potkat a která mohou být někdy až fatální. Ale ty určitě máš taky nějaký příběh nebo zážitek, kdy jsi zažil, jak nebezpečný může být pohled úzký, anebo naopak, jak může prospěšný být ten pohled široký.

Je to tak?

Josef Podlipný

Ten příběh je hodně podobný. Je to v podstatě příběh o úspěšném podnikateli, který naslouchal. Byl otevřen nápadům, inspiraci. Nicméně při přijetí inspirace zapomínal na celek. V podstatě ho tolik ten celek nezajímal. Jeho zajímaly dílčí nápady. A teprve dlouho poté, co vybudoval rodinný majetek, dal informace tzv. na jeden stůl, udělal si v tom pořádek. On to tak i nazval. Udělal si pořádek, revizi. Tak zjistil, že v podstatě budoval skoro totéž, co jsi říkal před chvílí. Zapomínal na to, co je důležité, takže měl strašně moc peněz v nemovitostech v Čechách. A přesně jak si říkal, moc v byznysu, který byl závislý na Čechách nebo na Evropě. A měl minimum ve finančním majetku, a i to minimum bylo v podstatě jen v české měně. A nebyla to chyba poradců, ale byla to především chyba na jeho straně, protože on nesdílel informace svým rádcům. Co už má a co funguje a oni se snažili k němu přistupovat v nejlepší dobré víře, že mu radí dobře. Ale jeden o druhém nevěděli.

Vladimír Fichtner

Tohle jsem pozoroval u jednoho našeho klienta. Když jsme se bavili o jeho celkovém majetku od samého začátku naší spolupráce. Přestože měl ještě svého švýcarského privátního bankéře. Ale ten se vlastně o ten celek nezajímal. Najednou bylo vidět, jak znalost souvislostí, kterou máme my, pomáhá víc přemýšlet o  diverzifikaci celkového majetku. O tom, že majetek má mít různé měnové složení. Ale třeba o tom, abychom se v investičních doporučení nepřekrývali a neřekli obě strany, když to zjednoduším, kupte si akcie Applu. A najednou Applu v celkovém portfoliu nebylo příliš. Řekl bych, že ten první pohled na celkový majetek je hodně spojený s ochranou nebo s tím vidět rizika, která člověk normálně možná nevidí. Když se kouká jenom na svoji firmu nebo své nemovitosti, nebo jenom jedním úhlem pohledu.

Josef Podlipný

Zpátky ještě k příkladu, protože by bylo určitě potřeba říct, v čem je vlastně ta chyba, že tam nebyl celostní pohled. Tento podnikatel v oblasti nemovitostí investoval sice s rozvahou, ale vlastně spekulativně na růst nemovitosti. Kupoval pozemky. Kupoval je v různých lokalitách po ČR, ale všechny pozemky kupoval s vidinou, že je prodá se ziskem. Pozemky sice šly nahoru, ale také šly nahoru náklady na zasíťování. A komplikace, která je spojena s tím, že od okamžiku investice po okamžik realizace prodejem, uplyne nějaký čas. I stavební řízení jsou stále delší a delší a delší. A on zapomněl na to, že v tom už má moc kapitálu. A v okamžiku, kdy ho potřeboval pro firmu, neměl ho kde vzít. A v podstatě prodával pozemek, který zasíťován nebyl. Ještě s tím rizikem, že zasíťován třeba také nemusí být, protože byl mimo intravilán obce. A prodával ho hlavně v tísni. On potřeboval kapitál pro své podnikání. Kdyby se díval na majetek jako celek, tak by zjistil, že v tomto typu investice už má velkou část celého jmění. A že v podstatě riskuje nižší likviditu této části.

Vladimír Fichtner

Ale ono to souvisí, Pepo, s tím, že jak nám roste majetek, tak v tom máme trošku nepořádek. Chaos. Dneska, když se s někým potkám, a ptám se, kde má majetek, občas už někdo má excel nebo nějakou tabulku. Ale málokdo má výpis, kde by to viděl všechno najednou. A proto jsme my začali u sebe. A pak jsme to začali dělat i pro klienty. Začali jsme do výpisu majetku dávat nejenom to, co my máme v poradenském mandátu. Ale vlastně celý obrázek včetně různých úvěrů a dluhů, kde jsou, abychom pomohli vidět ten velký obrázek. Je to tím, že evidence není někde na jeden knoflík. Proto přicházíme o tu kontrolu. A když není kontrola, tak se můžou věci dostat do situace, kterou nechceme. A s tím souvisí ta první část, a to je větší riziko.

Josef Podlipný

Vladimíre, bavili jsme se o riziku a výhodách celostního pohledu na majetek. Jak to máš ty? Jak se díváš na váš rodinný majetek?

Vladimír Fichtner

Řekl bych, jak se dívám nejen já, ale jak se díváme jako rodina, protože to je věc, kterou sledujeme společně. Samozřejmě někdo víc, někdo míň. A máme výpis majetku, který obsahuje všechno. A vidíme tam hezky, kde máme regionálně zainvestováno, jakou máme měnovou expozici, jaké máme typy majetku a jaké máme dluhy, k tomu hypotéku a tak dále. A vidíme to všechno před sebou na jednom obrázku. Nebo na několika listech, samozřejmě. A každý měsíc to aktualizujeme. Některé věci samozřejmě třeba jednou za kvartál nebo za rok, protože cenu nemovitosti v portfoliu nemusíte aktualizovat každý den, nebo každý měsíc. Hodnotu firmy nebo podílu ve firmě stačí aktualizovat třeba jednou za rok. Ale výpis máme každý měsíc. A pomáhá nám to vést i  společnou mezigenerační diskusi. To je možná další část, která k tomu celkovému pohledu na majetek patří. Že potom je zjednodušená diskuse s těmi dalšími generacemi, aspoň já to takhle mám.

Ale přijde mi, že mnozí lidé to ještě takhle úplně neberou. Souvisí to s evidencí, že některé věci je těžké evidovat. Včera jsem se bavil s jedním klukem, velmi úspěšným právníkem, rentiérem, který říkal. „Tak jsem si koupil nájemní dům“. A já mu říkal. „Když se podíváte na celkový pohled na majetek, tak bych si tipnul, že tam máte možná trošku nějaké riziko.“ A on se divil, jaké riziko. Ptal jsem se, „kde vaše firma vydělává? V Čechách, v koruně? A ten nájemní dům je někde v Praze? A vydělává koruně?A kde máte další majetek? Vlastně také v koruně? Kdybyste se díval od začátku na celek, a přemýšlel o tom strategicky, tak byste možná místo dalšího velkého korunového aktiva, k vaší firmě nepřidal další velké korunové aktivum v nájemním domě. Ale možná něco v dolaru, něco v Americe. Aby ten majetek byl více diverzifikovaný. Protože podívejte se na to, co se stalo na Ukrajině. Ten, kdo měl majetek tam, ve špatném místě, nemá třeba nic. V jedné měně. Nemá nic, protože zapomněl na ten celkový pohled. A to je to riziko, na které je potřeba si dát pozor.“

Jak to máš ty, Pepo? Jak to vnímáš ty ve své rodině? Nebo vnímáte? Abych byl specifičtější.

Josef Podlipný

V podstatě bych opakoval tvoje slova. Jen k tomu dodám, a tvoje rodina to určitě má také, že my sledujeme i cash flow, které plyne z jednotlivých součástí majetku. A to nám pak umožní reagovat i třeba na potřebu ze strany nájemce, který říká. „Je těžká doba a já přežiju jenom když třeba slevíte ze svých nároků“. A my pak máme šanci se dívat nejenom na skladbu toho rodinného majetku, ale v podstatě i na příjem a stabilitu toho příjmu z rodinného majetku. A je to velmi důležitý prvek v okamžiku rozhodování, protože někdy se musíme rozhodnout rychle.

Vladimír Fichtner

To je skvělé, že to říkáš o cash flow, protože je vidět, že my nejsme ještě tak daleko jako vaše rodina. Protože my společně sledujeme majetek, ale cash flow ještě ne. To řešíme zatím my s Radkou. Ještě jsme to vlastně nepředali dál na děti. Takže dneska, když jsme řešili nemovitost ve Španělsku, kde je to cash flow – co zkešujeme a co nezkešujeme, protože jsme to potřebovali udělat rychle, tak jsme přeskočili tu rodinnou radu. A řešili jsme to zatím jenom s Radkou. Ale jak jsme to řešili, tak jsme si uvědomili, že to je přesně to, co je potřeba probírat i s dětmi. Aby věděly, že to není jen o tom mít majetek. Ale také o tom, aby tam byla nějaká likvidita. Aby likvidita, když je potřeba jí vygenerovat, byla z čeho poskládat, jak jí poskládat a jak o tom uvažovat. A vidím, že jsme  propásli zajímavou učící zkušenost, kterou jsme občas vůči dětem vyslali. Například, že támhleto musíme zlikvidovat. To nechceme, protože protiinflační dluhopisy přece nebudeme prodávat teď, i když to jsou prostředky na likviditu, ale vydělávají patnáct procent. Tak proč bychom je sakra prodávali? Tak to bude něco jiného. Takže jsme tam trošku propásli možnost v té konkrétní situaci cash flow diskutovat. Souhlasím, i my jsme si řekli, že diskusi o cash flow z celkového majetku musíme zařadit do našich povídání.

Josef Podlipný

Určitě to není běžným standardem. To, co jsme teď popisovali tak, jak jsem již zmínil. Další výhodou celostního pohledu je v podstatě to, že se snáz hlídá rozložení majetku. Říkáme tomu alokace. Ať už nějaká strategická, ke které míříme dlouhodobě. Tak, aby byla akceptována i budoucími, nastupujícími generacemi. Tak ta taktická, která reaguje právě třeba na aktuální situaci na trhu, aktuální potřeby rodiny. A tady mě napadá jeden příběh, který není příliš starý. Je to zhruba rok a půl stará kauza. Kdy kamarád oslovil svého dalšího kamaráda. Původně to byli partneři v podnikání. Aby mu pomohl. A on se divil, proč ho o tu pomoc žádá, když je bohatší, násobně bohatší než on. A on mu vysvětlil, že zapomněli při zpeněžení části majetku na to, že zpeněžením té části majetku se připraví o cash flow, na kterém jsou závislí. V podstatě zjednoduším. Prodávali velký nemovitostní celek, ze kterého jim ale plynul pravidelný nájem. A teprve po prodeji a ten prodej byl spojen s další investicí. Nebylo to tak, že měli najednou cash. Tak si uvědomili. Aha, ale z čeho teď budeme financovat vlastně rodinu, náš spokojený život?

A než došlo k výplatě dividend z jejich podnikání, tak potřebovali překlenout krátkodobě ten nedostatek cash flow. Nedostatek peněz. A přišel vlastně bohatý za chudým v uvozovkách. Někdo, kdo vlastní miliardy, za někým kdo vlastní pouhé nižší stovky milionů, žádat o pomoc. A protože ten, kdo měl ty nižší stovky milionů, měl ten pohled na majetek celostní, tak věděl, že mu pomoct může. Z cash flow, které z jejich majetku plyne.

Vladimír Fichtner

Takže je to o celostním pohledu nejenom na majetek. Na majetkové položky, ale i na cash flow. To bych řekl je nesmírně důležitá součást. A speciálně v dobách vysokých úrokových sazeb, které dneska zažíváme. Taky je potřeba vědět, že půjčit si může být sakra drahé. A cash flow si dobře řídit. A celkový pohled na cash flow dobře řídit. Pepo, z tvé zkušenosti, je důležitý celkový pohled na majetek ještě pro něco jiného?

Josef Podlipný

Určitě. Neděláme to tady a teď. Děláme to v podstatě jako správci pro třeba druhou, třetí, čtvrtou, sedmou nastupující generaci. A pokud ty nastupující generace zavčasu nepřizveme k diskuzi o celkovém rodinném bohatství, o celkovém pohledu na majetek, můžeme dělat často velké chyby. A tou největší chybou by mohlo být to, že nastupující generace nebude ochotna převzít poselství, to poslání, které je spojeno s celkovým majetkem. A bude mít jiná očekávání. Bude se třeba soustředit jenom na nějakou dílčí část, protože o té další nebo od těch dalších vůbec nebude mít ani tušení. A k tomu mě napadá jeden příběh, který byl velmi bolestivý. Zemřel člen rodiny. Byl to muž, který zemřel náhle. Náhle mu diagnostikovali rakovinu, která se šíří po těle extrémní rychlostí. I přesto, že mu lékaři dali určitou naději, tak v podstatě odešel z tohoto světa během necelého měsíce. A jeho manželka a děti potom velmi složitou cestou zjišťovali, jaký majetek, kde a jak funguje. Do té doby se o to totiž staral on. Byl nejoblíbenější člen rodiny. Pro každého měl čas, pro každého měl pochopení. Uměl v tom chodit neuvěřitelně dobře, ale udělal jednu zásadní chybu. Nedíval se na majetek jako celek. Protože kdyby se díval na majetek jako celek, tak by si uvědomil, že ten majetek už je tak velký, že v podstatě neznalost ostatních členů rodiny toho celku může být katastrofou.

Vladimír Fichtner

A může v okamžiku, který je emočně extrémně náročný, vlastně zatížit tu rodinu starostmi navíc, které určitě nikdo z nás nechce.

Josef Podlipný

Určitě. Jeho pozůstalá manželka v podstatě říkala. „Já teď chci mít čas truchlit a místo toho musím mít čas a energii řešit to, kde, jaký majetek v podstatě je a jak se o něj postarat.“

Vladimír Fichtner

Ten skutečně celostní pohled na majetek je jedna z věcí, kterou určitě každému doporučuji. Čím větší majetek je, tím je to důležitější. Tím je důležitější, abych o něm věděl nejenom já sám, ale celá rodina. Aby existovala jasná evidence majetku. Nemusím si na katastru vyjet, co ten člověk vlastní. A co si budeme povídat, některé věci člověk vlastní prostřednictvím dalších majetkových struktur, které mohou být i v zahraničí. A tam už ani nikdo nedosáhne. A pokud to nikdo neřekne, je to samozřejmě velmi nebezpečné. Protože najednou o majetek můžete přijít jako rodina, aniž byste chtěli, protože jste se na něj jenom nedívali z celku, shora.

Josef Podlipný

Anebo o něm nevíte.

Vladimír Fichtner

Nebo o něm ani nevíte.

Josef Podlipný

V podstatě nejsou neznámé kauzy, že se dohledává majetek, i nemovitostního charakteru, který nemá svého vlastníka a až po mnoha letech nebo desítkách let se ukáže, že svého vlastníka má. V některém z pozůstalých po této rodině.

Dnes jsme si řekli, jak důležité je dívat se na majetek jako celek. Je to důležité kvůli tomu, abychom měli pod kontrolou riziko, abychom mohli pracovat s rozložením majetku, s tzv. alokací. A to, jak strategicky k nějaké míříme, tak takticky uměli reagovat na aktuální dění. Na situaci i v rodině. A především je to důležité proto, abychom mohli zachovat hodnotu majetku i pro budoucí generace.

Vladimír Fichtner

Skvělé shrnutí, Pepo, na závěr. Moc děkuju. My budeme rádi, pokud nás budete i nadále inspirovat vašimi příběhy a vašimi komentáři k našim podcastům. Napište nám, jak se vám líbilo to, o čem jsme si povídali dnes nebo někdy jindy. A sdílejte příběhy, které vás inspirují, případně i dál. A především, děkujeme za pozornost a za to, že nás sledujete. Mějte se krásně.

Josef Podlipný

I já se s vámi pro dnešek loučím. A znovu se těším někdy příště Mezi Rentiéry na slyšenou.

O autorovi Josef Podlipný

Josef ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v IPB, ČSOB i České spořitelně. Protože je sám rentiérem a spravuje rodinné bohatství jako 4. generace bohatství, jedná s novými klienty jako rovný s rovným a představuje jim naši filozofii.