Investiční nemovitost ve Španělsku: zkušenosti s výběrem a nákupem

natočil Josef Podlipný

Ceny nemovitostí v České republice stagnují či klesají. Výnosy z nájmů v posledních letech nejsou extra zajímavé. Není divu, že se oči investorů obrací i do zahraničí.

Vladimír Fichtner se svou rodinou právě dokončil první realitní transakci ve Španělsku. Koupi samostatně stojícího domu na jihu Španělska. Pro rodinu i na pronájem, tj. jako investici. V této epizodě otevřeně sdílí svůj postup i zkušenosti.

Dozvíte se, na jakou emoci si dát pozor při koupi nemovitosti (nejen) v zahraničí – a nejedná se o chamtivost ani strach.

Zjistíte, jak si ušetřit čas s osobními prohlídkami nemovitostí a přesto mít jasnou představu o tom, která lokalita je pro vás vhodná.

Vladimír sdílí i náklady, které byly s koupí nemovitosti spojeny a nejsou zrovna malé. Přitom je musíte připočítat k ceně domu či apartmánu, který vidíte v inzerci.

Po poslechu tohoto podcastu budete mít jasnější představu o tom, co koupě nemovitosti v zahraničí zahrnuje. A bude se vám to hodit, i když zvolíte jinou zemi než Španělsko.

V epizodě 63 pak uslyšíte zkušenosti z prvního roku vlastnění a rekonstrukce.

 

 

Přepis podcastu

Josef Podlipný

Vláďo, já vím, že jsi s Radkou koupil nemovitost ve Španělsku. Co tomu předcházelo?

Vladimír Fichtner

Na začátku bylo moje setkání s jedním byznys partnerem v Madridu před dvěma lety, myslím. Bavil jsem se s majitelem jedné IT firmy, která pro nás dělá. A jak to, tak bývá, když se sejde rentiér s rentiérem, samozřejmě mi to nedalo a zabrousili jsme na to, kam investuje, co má a co se děje.

On řekl. „Tak ty nemovitosti, to nese 5-6 % ročně.“

Říkám.  „5-6 % jako nájemní výnosnosti?“

A on. „Cashflow“

A já. „Ok, to mě zajímá“.

Ještě než jsem odjel z Madridu, našel jsem si nějaké realitní servery a začal jsem se dívat na to, jaké jsou ceny ve Španělsku. Kolik to vynáší. A zjistil jsem, že by to bylo 5-6 % ročně. Porovnal jsem to s českým prostředím, kde to bylo v té době tak 1-2 % ročně. Alespoň v Praze, v pražské oblasti. Cca 5-6 % v euru – to mě zajímá.

Asi tam to začalo. Někdy před rokem a půl, necelými dvěma lety.

Josef Podlipný

Začátek tedy už známe.

Takhle to vypadá, jako že ten hlavní impuls byl výnos.

Bylo těch impulzů víc? Proč přemýšlet vůbec o nemovitosti v zahraničí?

Vladimír Fichtner

Cashflow výnos. To je důležitá věc.

Někdo posuzuje nemovitosti z pohledu kapitálového výnosu. To půjde nahoru, šest procent ročně, a proto to vydělá x.

My s Radkou tam hledáme opravdu to cashflow, cashflow výnos. To je pro nás nejdůležitější, protože to je i větší zárukou toho, že může být i kapitálový zisk, když bude rozumné cashflow.

Josef Podlipný

OK, zajímavé. Co vás na začátku cesty začalo ovlivňovat. A jak?

Vladimír Fichtner

Součástí toho ovlivnění bylo to, že jsme viděli, že český trh spěje k maximům. Radka, která se pohybuje v nemovitostech v České republice, říkala: „Já už nemám moc co nakupovat. Ty ceny jsou prostě příliš vysoké a  nájemní výnosnost díky tomu klesá dramaticky. Protože nájmy nejdou nahoru. A i kdyby vzrostly na dvojnásobek, tak to pořád nebude úplně zajímavé“.

Takže já jsem vlastně dostal podnět o tom, že nájemní výnosnost ve Španělsku je 5-6 %. A Radka zároveň ve stejné době začala říkat, že se moc nedá nic rozumného koupit. Ale cokoliv co dáme na trh, tak se prodá za neuvěřitelné ceny.

Tyhle dva faktory byly asi úplně na začátku, že jsme přestali vnímat atraktivitu českého prostředí.

Josef Podlipný

Spoustu posluchačů určitě zajímá otázka, proč zrovna Španělsko.

Vladimír Fichtner

To je dobrá otázka. S tím trošku přichází další faktor. A to je můj zdravotní stav, kdy mi byla diagnostikována artróza. Zjednodušeně, doktorka říkala, že když budete v teple přes zimu, tak to bude dobré.

Tak si najděte, kde je sluníčko a teplo přes zimu a kde nebude zima. A nebude vás nic bolet, nebo to bude bolet mnohem míň.

No a já jsem začal zkoumat, kde je vlastně v Evropě největší teplo. Protože jsme chtěli něco, kam můžeme dojet i autem s našimi třemi pejsky. To vyloučilo některé destinace typu Dubaj nebo Kanárské ostrovy apod..

Josef Podlipný

Takže dojezdová vzdálenost hrála velkou roli.

Vladimír Fichtner

Dojezdová vzdálenost a potom míra slunečního svitu.

Josef Podlipný

Dojezdová vzdálenost. Vláďo, říkám si, proč třeba ne Itálie?

Vladimír Fichtner

Na to říká Radka také dlouho. Itálie je lepší, ale v Itálii skutečně sluneční svit podobně jako v jižním Španělsku je jenom na Sicílii. A v severní Itálii už ne. No a na Sicílii je to trošku z ruky. To už zase není úplně tak krátká cesta.

Tuhle diskusi jsme vedli dlouho. Takže jsme se koukali i na Itálii i na Španělsko. Protože jsme zjistili, že ceny v Itálii jsou podobně dobré jako ceny ve Španělsku.

Radka říkala, do Itálie je to blízko. A já jsem říkal – no právě, je to blízko.

No, poté, co začala válka na Ukrajině, už jsme to blízko neřešili. Bylo to jednoduché rozhodování. Španělsko je nejdál, co to jde, a to nám to trošku usnadnilo.

Josef Podlipný

Na cestě k rozhodnutí, že to bude právě Španělsko a konkrétní lokalita a potom konkrétní nemovitost. Co vás ještě provázelo? O čem jste vlastně přemýšleli? Co jste zkoumali? Co jste zjistili?

Vladimír Fichtner

My jsme měli zkušenost z Texasu, kde jsme tři roky žili. Tam jsme se nastěhovali do nějakých apartmánů v Hustonu, ale po třech měsících jsme zjistili, že to není ono. Ze začátku se nám to líbilo. Pak ta zamilovanost vyprchá a najednou člověk zjistí, že to je špatné místo, špatní sousedi. Vlastně, byl to docela problém. Pak jsme to řekli nějakým kamarádům. A oni se divili, že tam jsme bydleli. Že to je síla, ale my jsme vůbec netušili, samozřejmě.

Josef Podlipný

Ale pronájem, to není tak velký problém.

Vladimír Fichtner

Přesně. U pronájmu to v principu bylo jednoduché změnit. Takže my jsme věděli, že nesmíme dát na tu zamilovanost jako první věc, se kterou jsme do toho šli. Že chceme poznat velmi dobře a navnímat to místo, kde bychom chtěli být. A kde případně pronajímat.

Josef Podlipný

Já si vzpomínám na radu mého kamaráda, architekta. Když náš společný přítel kupoval první byt pro člena rodiny, pro syna tehdy. Tak říkal. Víš co, udělejte? Sedněte do auta, jeďte do toho místa a tam uspořádejte piknik rodiny. Normálně si tam prostě sedněte na lavičku, něco popijte, pojezte, pobavte se s lidmi. A teprve potom za mnou přijďte a řekněte, že to je ta lokalita, kam chcete směřovat první startovní byt pro vašeho syna.

A velmi to tehdy ocenil, protože až v ten okamžik zjistil, že blízký železniční přejezd dělá takový rachot, že i přes den to nedá šanci pomalu strávit klidnou chvilku, natož v noci. A spoustu dalších a dalších negativních impulzů si nasbírali z toho samotného místa.

Podobně reagovali třeba na stožár vysokého napětí, který vyvolal obavy v mamince toho kluka. Že by z toho mohl dokonce i onemocnět , protože je lékařkou.

Pojďme zpátky ke Španělsku. Vláďo, ty říkáš, že jste se bránili zamilovanosti do té lokality. Co přesně vám pomohlo se jí ubránit ? Pojď nás tím provést.

Vladimír Fichtner

V principu jsme si řekli, že Španělsko je ta destinace a že ho musíme poznat. Rok a půl jsme tam jezdili. My jsme projeli pobřeží od Valencie až po Marbellu. Doporučuju najít na mapě. Byli jsme tam šestkrát, naposledy pět týdnů, protože když už jsme se blížili k tomu rozhodnutí, že tady by se nám to asi líbilo nejvíc, tak jsme věděli, že tam musíme chodit do Lidlu. Ne za památkami. Ale že tam musíme žít prostě. Abychom to místo vybrali co nejrozumněji. A abychom neměli za 14 dní pocit, nebylo by to tam lepší?

Josef Podlipný

Projeli znamená, že přijedu do nějakého místa, tam jdu nakupovat, pobavím se s lidmi, sednu si do restaurace. Možná získám pár referenčních kontaktů, abych se potkal s třeba právníkem, realiťákem?

Vladimír Fichtner

To už ne. My jsme potřebovali navnímat ta místa. Nám se líbí v horách. Máme rádi, když je to i u moře, ne daleko. Ale hory jsou nám blízké. Tady bydlíme na Hůrce. Na Hůrce prostě je hezké. A je nám to blízké. Takže první jsem jel po pobřeží od Valencie do Marbellu na Google Maps. Rozhlížel jsem se, jak to tam vypadá. Pak jsme to zopakovali v praxi. Protože já jsem věděl, že někde se nám asi bude víc líbit, někde se nám nebude tolik líbit. A teďko kde to je blíž, kde dál, jak to tam vypadá. Prostě je potřeba navnímat to místo. Vždycky jsme byli na místě a z toho jsme podnikali hvězdicové výlety. Během týdne jsme prostě sjeli 300, 400 kiláků, každý den jsme strávili někde jinde. A bylo to o té krajině. T krajina, to nás ovlivňuje hodně. Takže to jsme chtěli, aby bylo to naše.

Josef Podlipný

Okej. Máte za sebou tuhle poznávačku. Identifikaci toho ideálního prostředí. Co ještě jste absolvovali před tím, než jste začali vybírat tu cílovou lokalitu?

Vladimír Fichtner

Finále toho poznávání bylo právě pět týdnů na místě v té lokalitě, kterou jsme si řekli, že to by mohla být ta ona. Protože tam chceme jezdit na zimu, tak v té době, kdy tam chceme jezdit, jsme tam jeli na pět týdnů. Takže od 3. ledna 2023 jsme strávili pět týdnů v tom místě, kde se nám líbilo nejvíc. A tam jsme začali dělat ty další kroky. Právník, realiťák, agentura, která se stará …

Josef Podlipný

Rozumím. Ještě, než se dostaneme k těm parťákům, kteří vám pomohou s koupí vysněné nemovitosti. Vybrali jste tu lokalitu. Vybrali jste ji hned napoprvé, tu, ve které jste nakonec nemovitost koupili?

Vladimír Fichtner

Byla nám sympatická už od začátku. Bylo to vlastně jedno z prvních míst, které jsme navštívili při prvním nebo druhém pobytu. Řekli jsme si, že tady se nám to líbí. Ale věděli jsme, že nesmíme dát jenom na ten pocit. A že k tomu potřebujeme v uvozovkách to rácio. Že tam se nám to nelíbí proto a proto. Tam proto, tam proto. To poznání těch ostatních míst jsme brali vážně. To nebylo tak, že tady se nám líbí a už nikam jinam nejdeme. Tady se nám líbí, kandidát do seznamu úzkého. A všechny ty ostatní destinace jsme brali stejně vážně a stejně intenzivně.

Josef Podlipný

Takže v těch příbězích, na jednotlivých místech španělského pobřeží, které jsi popisoval, jste se vraceli opakovaně na začátek toho příběhu a znova jste to analyzovali. Znova jste o tom přemýšleli?

Vladimír Fichtner

Jo, jo, jo. A toto bylo v principu způsobeno tím, že jsme to chtěli. Nejen jako nemovitost pro nás, ale taky jako investiční nemovitost. Tam začalo hrát roli i jak je to daleko od letiště a jestli tam v Covidu létala letadla nebo ne, atd. Takže už se to začalo prolínat s tím, kde se nám líbí. A protože z každé krátkodobé investiční příležitosti se může stát i dlouhodobé držení, když se něco zkazí, tak musíme počítat i s tím, že nám to zůstane na krku. Nebo že se to třeba nebude z nějakého důvodu dát pronajímat. Tak aby se nám tam líbilo. Ale pak tam hrály ty investiční faktory také roli.

Josef Podlipný

Dílem máš štěstí, že Radky srdeční záležitost je právě investice do nemovitostí. Je dobré toto připomenout, i pro budoucí kupující je potom mnohem důležitější, co by měli opravdu dělat, aby se nespálili.

Ty jsi měl po ruce rádce Radku, proto jsi to měl při vašich společných rozhodnutích určitě snazší. Když by ses teď trošku vzdálil té vaší situaci a soustředil se přímo na kritické momenty, co je potřeba opravdu udělat v okamžiku, kdy už máte vybranou tu cílovou lokalitu. Tak co to je? Co by ten kupující nebo ta rodina rentiérů měla absolvovat? Na co by se měla soustředit především?

Vladimír Fichtner

To, že člověk má vybranou lokalitu, ještě neznamená, že má vybrané místo. Lokalita je čtverec 10 x 10 kilometrů a tam je spousta míst, která člověk chce. A spousta míst, který člověk nechce. Takže my jsme třeba během těch pěti týdnů projezdili opravdu celé to místo, už to specifické. A když potom jsme našli na internetu, že je něco v nabídce, přestože obvykle udávají, kde to přesně je, my jsme to byli podle bazénu a podle střechy schopní vygooglit a říct si. Tam jsme byli, tam je blbá příjezdová cesta, tohle je moc blízko, tohle tam není. Tam asi není voda vůbec. Prostě my jsme zbytečně neplýtvali potom energií návštěvami desítek domů, protože jsme to měli předježděné. Věděli jsme, kde se nám líbí, kde se nám nelíbí a pořád jsme šli do užšího a užšího místečka, kde zapíchneme ten špendlík.

Josef Podlipný

Věnovali jste tomu čas. Věnovali jste se tomu celá rodina. Pojď nasdílet ty další kroky, které je třeba absolvovat, aby výsledek za to stál.

Vladimír Fichtner

Ty jsi řekl důležitou věc, nebo já jsem to taky zmínil, že Radky vášeň jsou nemovitosti. Ji baví prostě něco vzít, předělat to a dát tomu novou fazónu a udržet tak při životě něco, co už tady je třeba sto let.

Josef Podlipný

Takže rozhoduje i třeba něco jako genius loci…

Vladimír Fichtner

Ona má, a to je důležitý, dobrý cit. Přijde někam, kde je nemovitost v zanedbaném stavu, vidí prostě ruinu, a řekne. Jó, to bude krásný. A o dva roky později prostě je to krásné. Vypadá to velmi podobně, ale je to celoročně obyvatelné, uvnitř moc hezky udělané, dá se to hezky pronajmout, a to bych nepodceňoval.

Protože vydat se do zahraničí, aniž bych v životě koupil jednu českou nemovitost jinou než tu, ve kterým bydlím, to bych asi neudělal. To si myslím, že by bylo příliš velké riziko. Respektive, já teď mluvím o nemovitosti, samostatně stojícím domě. Koupit si apartmán někde v Marbelle, v Malaze nebo někde v okolí, to není tak závažné rozhodnutí jako to, které děláme my, že chceme samostatně stojící dům.

Josef Podlipný

Jasně, protože pokud to není ten samostatně stojící dům, tak se zařadím do nějaké množiny už předchozích uživatelů, spoluvlastníků a zřejmě když oni koupili v minulosti, tak asi neudělám úplně nějakou chybu.

Vladimír Fichtner

To riziko může být menší. Je dobré samozřejmě vědět jak na to. A jaká jsou tam rizika, ale to my neumíme. To ani nechci o nich mluvit, protože my se soustředíme na samostatně stojící objekty. To je pro nás, nebo maximálně řadové domy.

Josef Podlipný

Ty jsi teď zmínil rizika. Jaká rizika? Třeba ve srovnání s trhem v České republice jste objevili jako nová. Ve Španělsku. Jsou tam nějaká?

Vladimír Fichtner

Není tam úplně katastr. Zdaleka ne všechny nemovitosti mají kolaudaci. To je standard, že nemají kolaudaci a je potřeba to nějak řešit. Takže řekl bych taková trošku právní rizika. V některé oblasti, když vám dům shoří, tak tam nemůžete postavit nový.

Josef Podlipný

Vůbec?

Vladimír Fichtner

Vůbec, žádný. To souvisí s tím, jestli to bylo zkolaudováno, v jaké je to oblasti, kde je zákaz a nejde přes to vlak. Prostě přijede místní úřad s bagrem a zboří vám to. Můžete si říkat co chcete.

Josef Podlipný

A kde jste tyhle informace získávali?

Vladimír Fichtner

Na místě. Nakonec nás jeden známý propojil s jednou makléřkou, českou makléřkou. A pak jsme potkali jak skvělého právníka, tak skvělého realiťáka v místě. Tam, kde my máme tu nemovitost. A to byl pro nás velký zdroj informací. Oba dva tihle lidi. Je to vždycky hodně o lokalitě. Jedna lokalita, nesmíš postavit nic. Druhá lokalita můžeš postavit místo svého domu – čtyři ložnice, čtyři koupelny – jen tzv. tiny house. To má 20 nebo 24 metrů čtverečních a čtyři a půl metru do výšky a nic víc.

I když ti před tím shoří barák velký jako blázen. Ale paradoxní je, že pojistku ti napíše pojišťovna. Takže ty ten barák, který ti shoří, pojistíš a dostaneš tu cenu. Bazén ti asi vydrží, když to shoří.

Takže jsou tam samozřejmě rizika a je potřeba je vnímat a je potřeba najít na místě lidi, kteří tomu rozumí.

Josef Podlipný

Teď jsi mi nahrál vlastně na otázku, která vás posluchače asi bude zajímat. Zmínil jsi, že jste našli skvělé lidi a teď že tomu musí rozumět. Čím jste hodnotili tu skvělost těch lidí?

Vladimír Fichtner

My máme tady v Čechách skvělého realitního makléře. Zdravím, Honzo Štěpánku. To je člověk, který nám vlastně  pomáhá řešit nemovitosti v ČR. A víme, jak má nastavené standardy, jak se chová, co nám říká. A když jsme našli podobného člověka ve Španělsku, je to stejné jako v Čechách, je velký rozptyl té kvality.

Josef Podlipný

To znamená standardu.

Vladimír Fichtner

Jsou lidé, kteří vám slíbí všechno na světě a když si s nimi domluvíte schůzku, tak ani nepřijdou do nemovitosti, aby vám ji ukázali v ten čas. Jsou lidé, kteří reagují na telefonát a na e-mail a jsou lidé, kteří nereagují. A to je typické.

Když už jsme byli v té finální fázi hledání, tak jsem viděl na serveru idealista.es, to je server, který je něco jako sreality, italská verze je .it. Takže doporučuju se tam podívat na ceny nemovitostí ve Španělsku nebo Itálii. A když jsme tam objevili nějakou nemovitost, tak já jsem využil ten server, abych napsal makléři přes tento server. Pak už jsem měl zkušenost, že to nestačí, protože to někam šlo, ale vůbec jsem nevěděl kam. Tak jsem si našel stránky toho makléře a tam on měl nějaký kontakt. Tak jsem to využil. Pak jsem si našel ještě jeho e-mailovou adresu a pak jsem se mu snažil ještě dovolat. A zdaleka ne vždycky se někdo ozval zpátky, ani když jsem udělal všechny tyto čtyři kroky.

Nebo jsme potkali holku, desátého ledna a říkáme, že máme zájem se přijít podívat a ona se za týden ozvala. 17. ledna se ozvala, že sedmého února, v poledne, by to šlo. Časový horizont úplně bláznivý. Z našeho pohledu měsíc, žádná míra.

No a pak jsme potkali lidi, kteří dodržovali čas, reagovali hned a říkali: Nemá cenu jako se tam potkávat na té nemovitosti, pokud o to nemáte vážný zájem. A co potřebujete vědět? My vám všechno pošleme nebo řekneme, ale sejděme se, až když to budete myslet vážně.

Z toho člověk pozná, že si váží svého času, že nepřijedou kamkoliv, hlavně abych dostal nějaký kšeft. Evidentně lidi, který to moc neumí.

Tak takových věcí si člověk všímá. Rychlost reakce a srozumitelnost reakce. Žádné nesmysly apod..

Josef Podlipný

Takže i přesto, že jste byli ve Španělsku, tak jste nemuseli slevit ze svých standardů.

Vladimír Fichtner

Ne.

Josef Podlipný

Na které jste zvyklí. Jen bylo možná složitější nalézt ty partnery, kteří ty standardy naplňovali.

Vybrali jste lokalitu. Zúžili jste ten čtverec o mnoha desítkách kilometrů. Vybrali jste i ty správné parťáky, kteří vám pomohli.

Vladimír Fichtner

Ještě jsme nemluvili o jednom partnerovi, a to je firma, která se o nemovitost bude starat a v době naší nepřítomnosti ji bude udržovat. Ta byla důležitou součástí těch partnerů.

Josef Podlipný

Přesně sem by mířila má otázka, protože na začátku jsi zmínil, že tou hlavní motivací byla nejenom držba nemovitosti, ale i její pronájem. Jak moc jste byli překvapeni v téhle oblasti ze Španělska?

Vladimír Fichtner

Tak ze začátku, ten první rok jsme měli pocit, že si nejsme jisti, jestli tam takovýhle servis bude. A pak, když už jsme se zaměřili na konkrétní lokalitu a začali jsme na místě hledat, tak jsme zjistili, že těch partnerů potenciálních je hodně.

Velká švýcarská firma, místní firma, ale provozovaná Angličany nebo další firma provozovaná Holanďany. Takže vlastně dá se tam vybrat celé spektrum firem, které vám mohou pomoci.

Za 35 až 50 procent nájmu jsou schopni se starat o hledání nájemníků, péči o ně v průběhu, a i péči o tu nemovitost, když tam nejste. Je to podobné jako v Americe, tak to znáš asi. Tam ty firmy jsou běžné. Vždycky, když vidím nějakou nabídku, že se někdo bude starat o moji nemovitost za deset nebo patnáct procent ceny nájmu, tak vím, že to není udržitelné. V Americe je to 50 %, to znáš asi ty.

Josef Podlipný

Mohu potvrdit, v Americe se to pohybuje od nějakých pětatřiceti procent, to je obvyklé až po padesát procent. A ten, kdo shání partnera levnějšího, tak obvykle ho brzo mění, protože s tou nižší cenou je spojená menší dochvilnost, nižší kvalita a mnohdy i větší starosti. Protože u Ameriky přece jenom letět 10, 11, 12 hodin řešit něco do Miami nebo do Fort Lauderdale, pokud tam budeš lítat každý týden nebo každý měsíc x krát, tak se i tyto náklady vlastně do té finální efektivity výrazně promítnou.

Vladimír Fichtner

10, 15 procent je dlouhodobě neudržitelný cenový model, podle mých zkušeností. Takže když jsme tam našli někoho, kdo říkal 35, 40, 50 jsme říkali jo, tak to je dobrý. To je udržitelné a můžeme zkusit jednat s každým z nich.

Josef Podlipný

V Americe je běžným standardem, že prodávajícího zastupuje jeden agent. Kupujícího, druhý agent. V podstatě, pokud se nedomluví oni spolu, tak se ani kupující a prodávající nedomluví. Spousta specifik, daňových a další. Jaká specifika při koupi a provozování nemovitosti jste navnímali jako odlišná právě v tom Španělsku.

Vladimír Fichtner

Provozování teprve budeme vnímat. Teďka se to předělává, budeme to dávat dohromady tak, aby to bylo podle toho, jak se to Radce a mně líbí. Ona to řeší. Takže k provozování se zatím nechci vyjadřovat. Ale co se týče specifik. No, jenomže je potřeba počítat, že když člověk zaplatí 330 tisíc euro za nemovitost, tak dalších 30 tisíc jsou nějaké poplatky za dotáhnutí té transakce dokonce. Zhruba 10-11 %, 7 % je převodní daň.

Josef Podlipný

Aha, daň, na kterou tady nejsme zvyklí.

Vladimír Fichtner

Na kterou tady už teď nejsme zvyklí, ale znali jsme ji jako čtyřprocentní. Takže 7 %. A záleží na tom, jestli kupujete nový projekt nebo starý projekt. Ale v našem případě to bylo sedm procent. Tak to byl asi  nejzásadnější rozdíl, že člověk musel počítat zhruba s těmi deseti procenty navíc. Že cena, která je na internetu, není ta finální. Je potřeba přičíst zhruba deset procent, aby to bylo finální.

Josef Podlipný

My jsme spolu často diskutovali tu vaši koupi ve Španělsku, proto si vzpomínám i na pochvalná slova na právníka, kde jsi zmínil, jakou problematikou vás provedl. Pojď tento příběh krátce nasdílet s našimi posluchači.

Vladimír Fichtner

Ten právník byl skvělej. A pak jsme zjistili, že jedna z jeho kolegyní říkala, že on je ze severního Španělska. Takže funguje na čas, efektivně, rychle. Fakt, skvělá služba za výborný peníze.

Josef Podlipný

Vláďo, španělskou nemovitost tvoje rodina již převzala. Začínáte budovat další sídlo v zahraničí. Já i posluchači vám přejeme, aby to bylo protkáno spoustou pozitivní zkušenosti. Věřím, že někdy v budoucnu se k tomuto tématu vrátíme, protože nabudete i zkušenosti právě s pronájmem té nemovitosti. Pro dnešek bych ti chtěl moc poděkovat a na závěr tě požádat, abys nasdílel velmi stručně v několika bodech ta kritická místa, která souvisí s koupí nemovitosti v zahraničí.

Vladimír Fichtner

Nezamilovat se, dobře promýšlet, kam se člověk vydá, soustředit se na místo, místo, místo. Ale to je stejné jako v Čechách.

A nalezení dobrých partnerů na místě. Potom opravdu v tom lokálním prostředí, aby člověk snížil rizika. A aby to dobrodružství, jak tomu s Radkou  a s našimi dětmi říkáme, aby to naše nové dobrodružství mělo šanci dopadnout dobře.

No a já se pro změnu těším, až si spolu popovídáme o tvých amerických nemovitostech.

Josef Podlipný

Děkuji. Já se těším na toto téma. Vážení posluchači, pro dnešek se s vámi ohledně tématu španělské investice do nemovitosti loučíme.

Nicméně tomuto tématu ve větším detailu věnujeme několik stránek našeho měsíčníku Rentiér. Bude-li vás detail zajímat, klidně napište. Rádi se s vámi o tuto inspiraci podělíme.

A někdy příště opět na slyšenou.

Vladimír Fichtner

Na slyšenou.

O autorovi Josef Podlipný

Josef ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v IPB, ČSOB i České spořitelně. Protože je sám rentiérem a spravuje rodinné bohatství jako 4. generace bohatství, jedná s novými klienty jako rovný s rovným a představuje jim naši filozofii.