5 faktorů, které podnikateli pomohou lépe využít finanční investice

natočil Josef Podlipný

Úspěšní podnikatelé mají často problém, jak se sžít s finančními investicemi. Často řeší jako první svůj byznys, potom nemovitosti a finanční investice jako poslední. Čím to je?

Vladimír a Josef sdílí své zkušenosti s finančními investicemi a definují 5 důležitých faktorů, na které by majitel firmy měl dát pozor, aby zbytečně nepřicházel o peníze.

  1. Udržujte kontrolu: Zapojte se do procesu rozhodování a zajistěte, aby všechno bylo schváleno podle vašich preferencí.
  2. Hledejte jasnost: Vyhněte se složitým prezentacím nebo žargonu, který by vás mohl zmást. Je důležité dobře rozumět tomu, co vám je prezentováno nebo doporučováno.
  3. Věnujte čas svému vzdělávání: Poznávejte finanční svět podobně, jako jste poznávali podnikání nebo nemovitosti.
  4. Vypracujte si jasnou filozofii: Pochopíte své cíle, ať už se jedná o ochranu majetku nebo agresivní růst. Udržujte svou investiční strategii v souladu s vašimi cíli a hodnotami.
  5. Zvažte poplatky založené na úspěchu: Při spolupráci s finančními odborníky zvažte ty, kteří mají osobní zájem na vašem úspěchu. Tím zajistíte, že jejich zájmy budou ve shodě s vašimi. Nejprve vyděláte vy, následně oni.

S využitím těchto faktorů se budete lépe pohybovat ve světě finančních investic a budete dělat informovanější rozhodnutí.

 

Textový přepis

Josef Podlipný

Dnešním tématem je, jak pracovat s finančními investicemi ve svém celkovém majetku.

Vladimír Fichtner

Jedna z věcí, kterou já sleduji dlouhodobě je, že jako úspěšní podnikatelé máme často problém sžít se s finančními investicemi. Že finanční investice je poslední věc, kterou řešíme. První řešíme naše byznysy. Potom často nemovitosti. Alespoň v ČR to tak je. A finanční investice často řešíme jako poslední. Mě zajímá, a to je to, o čem jsem si chtěl dneska s tebou povídat, čím to je vlastně? Čím to je, že ty finanční investice jsou pro nás relativně poslední, co jako rentiéři poznáváme? Přesto, když víme zároveň, že ve světě těch nejbohatších rodin finanční investice jsou 65 % jejich majetku. A největší část toho majetku jsou finanční investice. A my tady v ČR narážíme na to, že finanční investice pro podnikatele, a pro nás taky, jsou vlastně poslední část. Čím to je? Čím je to tak těžké? Říkal jsem si, že by bylo zajímavé si o tomto popovídat a  nasdílet naše zkušenosti s tím, jak se s tím vypořádat.

Josef Podlipný

Možná, než se pustíme do větší hloubky tohoto tématu, by zasloužilo vysvětlit, co to jsou vlastně ty finanční investice.

Vladimír Fichtner

Skvělý bod. Když mluvím o váze 65 % finančních aktiv na celkový majetek, vycházím z reportu švýcarské privátní banky UBS. Finanční investice jsou protiinflační dluhopisy, americké akcie, ETF obchodované na burzách a fondy, které často člověk potkává třeba v privátních bankách. Takže tento typ investic mám na mysli.

Josef Podlipný

Znamená to třeba i že vlastním nemovitost přes nějaký fond nebo přes podobný instrument. I to patří mezi finanční investice?

Vladimír Fichtner

Realitní fondy? Z mého pohledu ano. Technicky jsou finančními investicemi. I když já už je trošku vidím i do nemovitostí. Ale to tak bývá s každou kategorizací, že někdy si člověk říká, to může být i v jiné kategorii. Ale ano, zjednodušeně.

Josef Podlipný

Nebo když vlastním korporátní dluhopisy třeba své vlastní firmy?

Vladimír Fichtner

To také.

Josef Podlipný

Také bys to viděl jako finanční investici?

Vladimír Fichtner

Může být. Tam mohou být ještě nějaké další důvody, rodinné, daňové. Ale technicky zase ano. Vlastnění dluhopisu je vlastnění finanční investice.

Josef Podlipný

Vážení posluchači, teď jsme si řekli, co to jsou vlastně finanční investice. Pojďme se vrátit k hlavní otázce.

Vladimír Fichtner

Protože podle mého, my jako podnikatelé, v nich nenacházíme některé věci, které je potřeba tam najít. A to, co jsem si říkal, že by stálo za to dneska nasdílet, jsou naše zkušenosti jak na to. Abychom tomu šli naproti. Abychom se mohli k těm finančním investicím trošku přiblížit a začít je brát za své, protože jsou důležité. Prostě ten svět nám ukazuje, že bez nich to úplně nejde.

Josef Podlipný

Promiň. Než se pustíme k tomu, jak na to, tak určitě vás, posluchače, nás všechny rentiéry zajímá: Proč bychom to vlastně měli dělat? Co tím získáme?

Vladimír Fichtner

Nejbohatší rodiny na světě mají 65 % ve svých finančních investicích. A my, když se tomu budeme věnovat, tak je vysoká šance, že k tomu také dojdeme. Že v našich majetkových portfoliích finanční investice budou mít významnou část. Ale může nám to trvat desítky let, než se to naučíme. My jsme spíš pro to inspirovat se venku. A ty věci implementovat rychleji než za 50 let, až už se na to naučíme taky.

Josef Podlipný

Rozumím. Ty zmiňuješ, že budeme v podstatě využívat inspiraci od nejbohatších rodin na světě. Ale proč to dělají ty nejbohatší rodiny na světě? Na to se ptám, proč mají 65% podíl finančního majetku na celkovém majetku? Co tím vlastně sledují? Co tím získávají?

Vladimír Fichtner

Získávají tím strukturu majetku, která je dobře přenositelná mezi generacemi, která nevyžaduje tolik starostí jako řídit vlastní podnikání nebo starat se o vlastní nájemní dům. To jsou asi dvě nejpodstatnější věci, které mě napadají na první dobrou. Ale kromě toho, že jsi rentiér a také spoustu rentiérů znáš, napadá tě ještě něco, proč finanční investice lidé, které znáš, považují za důležité?

Josef Podlipný

Určitě. Napadají mě minimálně dvě oblasti. První, nám dobře známé rčení: Cash is king. Když má někdo hotovost anebo má finanční aktiva, která jsou samozřejmě mimořádně likvidní, tak může využít příležitost. A druhá, je tam mnohem snazší diverzifikace. Pokud my rentiéři budeme vlastnit portfolio nemovitostí nebo nějaké holdingové uspořádání firmy, tak máme mnohem těžší roli, když chceme firmu přesunout z Evropy do Ameriky nebo nemovitost přesunout z Čech do Španělska. To v podstatě nejde. Musí se to prodat a koupit. Tím pádem získává správce, a úmyslně zdůrazňuji správce rodinného bohatství, mnohem větší flexibilitu a zvyšuje tak míru ochrany rodinného bohatství.

Vladimír Fichtner

Dobře, takže likvidita je jednoznačně ve finančních aktivech velkou výhodou. Souhlasím. A co diverzifikace, o které jsi mluvil?

Josef Podlipný

To je jednoduché. Pokud budu tvořit nemovitostní portfolio a budu mít bytové domy v Praze nebo po ČR, nemůžu najednou vzít jedno patro a přesunout se do Španělska nebo na Floridu. To není možné, ale pokud budu chtít mít nemovitostní portfolio diverzifikované jinou formou, tak v podstatě musím vytvořit tutéž nemovitost nebo podobného typu třeba ve Státech nebo ve Španělsku. Mnohem snazší je to u finančních aktiv. Já můžu vlastnit fond, který vlastní nemovitosti po celém světě nebo v určité lokalitě. Anebo mohu vlastnit nějaký index, který se podílí buď na firmách, které se realizují v developmentu, v pronájmech nemovitostí. V podstatě stejnou oblast můžu mít jiným způsobem ve svém portfoliu.

Vladimír Fichtner

Napadá mě ještě jedno doplnění do diverzifikace. Když se dívám na majetek celkově, na ten celostní pohled, tak většina z nás má firmy a majetek v Čechách a blízkém okolí. Většina z nás má nemovitosti v Čechách a v blízkém okolí nebo třeba v eurozóně nebo v Evropské unii. Ale najednou diverzifikovat do dolaru a do americké ekonomiky je mnohem složitější všemi jinými způsoby. Finančními aktivy je to zítra vyřešeno. Prostě dneska můžu vzít peníze a zítra mám americký dolar, zítra mám americké akcie.

Josef Podlipný

Já bych tady rád doplnil, že je to pochopitelné, že většina z nás to má v Čechách, protože známe český právní rámec, známe český daňový rámec, rozumíme této oblasti a rozumíme si, mluvíme stejnou řečí, rozumíme si i vzájemně. A navíc drtivá většina rentiérů buduje právě to své rodinné bohatství tady v Čechách. Tím pádem využívá své znalosti, zkušenosti, kontaktů a znalosti prostředí. O to cennější je mít finanční aktiva, protože přesunout část majetku do zahraničí je mnohem snazší v oblasti kategorie finančních aktiv, než třeba budovat právě to nemovitostní portfolio anebo firmu v zahraničí. Pojďme se vrátit tedy k tématu zpátky a říct, jak na to.

Vladimír Fichtner

Pokud budu mluvit z mé vlastní zkušenosti, moje první doporučení je – mějte finanční investice pod stejně dobrou kontrolou, jako máte vaši firmu nebo váš nájemní dům. Pokud se něco děje v rámci portfolia, většinou  finanční investice řešíme s někým dalším. Ne sami, nechceme trávit čas na burze a dívat se, co se děje dneska a zítra. Každý den obchodovat. Natož pak, když máme opravdu velké majetky. Na to někoho máme. První věc, se kterou já mám skvělou zkušenost je, nechat si kontrolu nad transakcí ve svých rukou. Tak, že někdo mi doporučí, co mám udělat. Ale já to musím schválit. Mám tak neustále kontrolu nad svým majetkem tím, že schvaluji tu transakci. Často vidím lidi, že si najmou správce, podepíšou pár dokumentů včetně investičního profilu a ti správci už potom sami obchodují. Co to znamená? Že nemám pod kontrolou, co se tam děje! To je mi nepříjemné, protože jako podnikatel chci mít všechno pod kontrolou. První doporučení je, určitě to mějte pod kontrolou, protože pak uvidíte, co se děje, co nakupují, můžete se ptát, proč to kupují, proč toho dělají tolik nebo proč tak málo, a tak dále a tak dále. Prostě mít to pod kontrolou ve stylu schvalování, ne vymýšlení a obchodování. Ne, já to schválím. Dejte mi to a já to schválím. To bych řekl, že je první věc, která nám může pomoct jako podnikatelům sžít se i s finančními investicemi.

Josef Podlipný

Dobře, jako rentiér si toto dovedu představit. Kontrolu mám rád. I vy posluchači určitě máte rádi pod kontrolou svůj byznys nebo třeba své nemovitosti. Co dál?

Vladimír Fichtner

Druhá věc, která souvisí s kontrolou, je asi transparence toho, co se děje v portfoliu. Taková srozumitelnost. Co se děje v mém byznysu, tomu rozumím. Protože jsem ho vybudoval. Co se děje v nájemním domě, tomu rozumím, protože jsem se to naučil postupně a chápu, co se děje. A stejně tak je možné se naučit žít s finančními investicemi, ale musí být udělány srozumitelně. Já jsem zažil kdysi dávno, když začínal náš byznys s velkými klienty. Je to víc jak 15 let zpátky. Přišel za mnou můj klient, se kterým jsem měl zainvestovány 2 miliony korun. A on přišel a říkal: „ já mám teď půl miliardy, co s tím budeme dělat?“ Odpověděl jsem : „tak na to nejsem úplně dneska postavený“. Bylo to někdy v roce 2008 a já jsem říkal, že mám živnost a s velkými penězi to umím. Dělal jsem s nimi v minulém jobu, ale tady se na to úplně necítím, nebo nemám tu firmu na to připravenou.

Uděláme výběrové řízení na to, která z privátních bank švýcarských, francouzských, českých a slovenských to bude dělat. Udělali jsme výběrové řízení.Ten můj klient si vzal ještě své partnery z firmy, se kterými ji prodali. Takže jsme se bavili o opravdu velkých penězích s těmi bankami. Po dvou dnech prezentací jsem říkal: „Kluci, já to budu dělat“. Protože ty prezentace byly často naprosto nesrozumitelné. A jeden z těch klientů to po jedné prezentaci velké privátní české banky shrnul následujícími slovy: „Pane řediteli, děkuji za prezentaci. Rozuměl jsem vám, dobrý den, a to je všechno. A mezitím jsem vůbec nechápal, o čem mluvíte.“

A tomu je potřeba se vyhnout, protože pokud chceme mít kontrolu, můžeme ji mít jenom nad něčím, co je nám prezentováno srozumitelně. Jak říkal pan můj profesor Jandoš na Vysoké škole ekonomické, který měl na starosti Automatizované systémy řízení. Vysvětli mi to jako mladšímu bráchovi, protože když to umíš, tak to umíš vysvětlit. A když to neumíš, tak se jenom zastíráš různými frázemi, a ani pořádně nevíš, o co jde.

Takže druhá věc. Musí být srozumitelné to, co mi někdo doporučuje. Ideálně písemně, ať si můžu o tom popřemýšlet. Ideálně, abych se mohl v klidu zeptat. Ideálně, aby to nebylo každou druhou minutu, že mi někdo volá, pojďte teď koupit tohle, prodat tohle. Kontrola a srozumitelnost jsou ty první dva body.

Josef Podlipný

Když to srozumitelné není, anebo je to srozumitelné málo? Mám to tedy chápat tak, že rentiér si v podstatě má říct, tohle není pro mě ten správný parťák. Anebo je to i o investici ze strany toho rentiéra nebo nás rentiérů, že si musí říct, že to je možná oblast, kterou by měl lépe pochopit, poznat, říct si o doplňující informace. Je to tak, že tam musí být i investice z naší strany?

Vladimír Fichtner

Ta investice z naší strany tam musí být. A řekl bych, že to je další část toho, jak se sžít s finančními investicemi. Je třeba je začít poznávat. Moje zkušenost je, že se dá o investicích mluvit srozumitelně od prvního okamžiku. A lze jít do větší hloubky, ale pořád to musí být srozumitelné. Opravdu od prvního okamžiku, od nějakého plánu z investiční filozofie a podobně. Takže ano, řekl bych, abychom se sžili s finančními trhy, potřebujeme kontrolu, potřebujeme srozumitelnost a potřebujeme pracovat na sobě a budovat know-how. Ale to, co si myslím, že není dobře, je učit se žargon, kterému nerozumím. Ale opravdu budovat znalosti – tady to je ten princip, tady to je ta logika. Stejně jako jsme se to učili v podnikání, nebo stejně jako jsme se to učili v prvním nájemním domě, který jsme měli, nebo v první nemovitosti na pronájem. Ale chápali jsme to.

Nevěděli jsme, že to máme udělat dopředu, protože musel přijít nějaký průšvih, aby nás to něco naučilo. Ale ne, že to bylo nesrozumitelné.

Josef Podlipný

Až na úplné výjimky jdeme my úspěšní podnikatelé do podnikání anebo do tvorby bohatství, rodinného majetku, s plánem. Je i zde kriticky důležitý plán, anebo je to něco, co může vznikat postupně?

Vladimír Fichtner

Já bych řekl, že to už jsme relativně daleko v tom přemýšlení. Máme kontrolou, srozumitelně nám někdo prezentuje nebo čteme něco, čemu rozumíme. Uvědomili jsme si, že musíme budovat a dávat nějakou energii do svého vlastního vzdělávání. A ano, v tu chvíli, kdy se pustíme do věci, tak první vždycky je dobré mít plán, jak říkáš. Já možná řeknu filozofii, strategii. Když jsme budovali byznys, tak jsme směřovali k něčemu, co chceme. Měli jsme nějakou vizi, kam chceme dojít. A ten plán je možná naplnění nějaké filozofie. K čemu je ta filozofie? Chci mít něco co je stabilní, nebo chci mít něco, co brutálně roste? Každý může mít jinou preferenci. To bych řekl, že je další důležitá součást na začátku. Ujasnit si základní přístup k této problematice. Jak to budu řešit? Budu spíš hledat ochranu bohatství nebo výnos? A když přijdu o všechno, tak mi to vadit nebude? Filozofie a k tomu plán je nesmírně důležité.

Josef Podlipný

Ty mluvíš o ujasnění si základního přístupu. Je tam důležité i ujasnění si očekávání?

Vladimír Fichtner

To s tím souvisí. Kdysi dávno jsem potkal člověka, byl to zkušený finančník a říkal. „No, to je jednoduchý. Já od tebe chci co nejvíc s co nejmenším rizikem“. Já jsem říkal: „Aleši, ale to není zadání. Já tě chápu, proč to chceš. Ale to je nesplnitelné zadání. A každý, kdo chce jenom tvoje peníze, a ne ti skutečně pomáhat, tak řekne jasně. Já pro vás udělám první poslední. Tady mi podepište, že budete akceptovat rizika a nějaký investiční dotazník a on se bude snažit. Ale to ve skutečnosti není zadání. Chceš nějakou rentu nebo co od toho očekáváš? Chceš chránit majetek nebo chceš vydělávat za každou cenu?“ To je ten způsob přemýšlení. A to správné zadání, protože i to správné zadání patří k filozofii nebo k plánu. Když špatně zadáte architektovi, co chcete, tak se nemůžete divit, že… jste měl na mysli něco jiného.

Josef Podlipný

Vladimíre, teď jsi mi nahrál s příběhem architekta. My, když jsme přemýšleli o bydlení, tak jsme o tom přemýšleli nejprve každý sám, pak společně celá rodina, pak společně celá rodina a architekt. A vlastně díky této diskusi se to zadání neustále měnilo. A v podstatě se precizovalo. Vladimíre, máme už sladěné i očekávání. V běžném životě jsme zvyklí na to, že když něco chceme dostat, tak za to také musíme zaplatit nebo něco nabídnout. Platí to i v této oblasti?

Vladimír Fichtner

Řekl bych, že tam je ještě jeden důležitý faktor, abychom se sžili s finančními investicemi, který velmi pomáhá. A to je platba, významná část platby za úspěch. Já znám spoustu institucí, které si berou od nás dvě procenta ročně buď přímo, nebo prostřednictvím nějakých fondů, které nám prodávají, nebo něco podobného. Ale nemají žádnou motivaci, aby opravdu vydělali peníze. Oni vydělávají svá dvě procenta ročně. Ať se mým penězům daří nebo nedaří. Pokud si najmu někoho, kdo významnou část svých tržeb generuje ze success fee – z úspěchu, z toho, co mi vydělá, tak jsem jako podnikatel mnohem spokojenější. Mně nevadí dát mu tři miliony, když mi vydělá třicet milionů. Úplně v pohodě. Ale aby mi ze 100 miliónů 2 miliony každý rok ukrojil jenom tím, že nic nedělá, tak já v tu chvíli nebudu mít k tomu důvěru. Když jde do toho se mnou, tak si myslím, že to je asi poslední velká věc, která mi může pomoct s těmi finančními investicemi se jako podnikatel sžít lépe.

Josef Podlipný

Děkuju. Moc zajímavé informace. Pojďme je teď krátce shrnout, aby se v tom posluchači neztratili.

Vladimír Fichtner

Takže 5 věcí, které vám mohou pomoci sžít se s finančními investicemi.

Mějte věci pod kontrolou, všechno chtějte schvalovat.

Pracujte jenom s těmi, kteří vám věci umí nabídnout srozumitelně nebo vysvětlit srozumitelně, co se vlastně má dít s vašimi penězi.

Připravte se, a dejte si prostor na to, abyste se v této oblasti vzdělávali. Prostě patří to k majetku a je důležité poznat zákulisí finančních investic, stejně jako jste poznávali podnikání nebo investice do nemovitostí. Takže čas na vlastní vzdělávání.

Pak je dobré, stejně jako v byznyse, mít filozofii, plán, prostě vědět, kam jdu.

A poslední věc. Lépe se vám bude sžívat s finančními investicemi, pokud budete pracovat s někým, kdo má ve finančních investicích zapracovaný poplatek za úspěch. Když vám vydělá, on dostane taky hodně peněz. Ale když nevydělá vám, také si moc nevydělá.

To je pět pravidel, které mějte na mysli, když se chceme sžít s finančními investicemi.

Josef Podlipný

Vážení posluchači, to je pro dnešek vše k tomuto tématu. Bude-li vás zajímat větší detail nebo se budete chtít podělit o svůj vlastní příběh s budováním finančního majetku, budeme velmi rádi, když nás oslovíte. A pro dnešek se s vámi loučím. Josef Podlipný Vám přeje hezký den a na slyšenou.

Vladimír Fichtner

Hezký den i ode mě, Vladimíra Fichtnera.

O autorovi Josef Podlipný

Josef ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v IPB, ČSOB i České spořitelně. Protože je sám rentiérem a spravuje rodinné bohatství jako 4. generace bohatství, jedná s novými klienty jako rovný s rovným a představuje jim naši filozofii.