Tohle vám v české privátní bance nenabídnou, ale měli by

Napsal Vladimír Fichtner

Spousta lidí, kteří mají své byznysy a velké nemovitosti vám řeknou: „Dluhy nemám, nepotřebuju je.

Někdy ale přijde okamžik, kdy je třeba mít krátkodobě a rychle nějaké volné peníze.

Řešení je nechávat si velké částky v hotovosti, kterou znehodnocuje inflace.

Nebo sáhnout po úvěru, který je jištěný nemovitostí a absolvovat několikatýdenní martyrium s bankou.

Ale věděli jste, že za úvěry nemusíte ručit jen nemovitostmi a peníze můžete mít k dispozici v řádu hodin?

Pokud je vaše portfolio již dostatečně velké a podíváte se za hranice naší země, tak vás možná překvapí možnosti, které nabízejí švýcarské privátní banky.

V hotovosti leží peníze úplně ladem

Když se potkám s nějakým úspěšným podnikatelem, a bavíme se o tom, že má 30, 40 nebo 50 milionů, tak občas říká:

„No Vladimíre, tady těch 10-15 milionů, to si potřebuju nechat v hotovosti. Ty mám na to, kdyby přišla nějaká příležitost.“

A je to proto, že se takové příležitosti čas od času vyskytují. Nebo může přijít těžká doba a je potřeba pomoci svými penězi ve firmě. A proto si někteří nechávají nějakou hotovost stranou. Samozřejmě ty peníze ale leží úplně ladem.

Pokud nevyužijete české privátní banky, ale privátní banky v některé rozvinuté zemi, tak najednou s překvapením zjistíte:

„Aha, já můžu mít peníze zainvestované a zároveň s nimi můžu pracovat? Můžu ručit svými finančními aktivy?“

Já říkám ano. A je to úplně normální.

Švýcarské privátní banky berou investiční portfolio jako zástavní hodnotu

Ve švýcarských privátních bankách funguje jedna hezká věc. Na rozdíl od těch českých.

Pokud máte ve švýcarské privátní bance své portfolio, třeba např. 50 milionů, tak to má samo o sobě zástavní hodnotu.

Co to znamená?

Oproti cenným papírům, které máte v portfoliu, si můžete půjčit peníze až třeba do hodnoty 70 % portfolia. A v průběhu čerpání můžete se svým portfoliem pořád nakládat – nakupovat, prodávat, rebalancovat.

Během několika minut máte potřebné peníze k dispozici

V okamžiku, kdy si potřebujete půjčit třeba 10 milionů korun, tak je to možné. A trvá to asi tak 20 minut. Samozřejmě za podmínky, že na začátku spolupráce podepíšete souhlas s tím, aby se portfolio používalo i jako zástavní.

Pak v principu můžete během několika málo minut čerpat peníze a druhý den je mít ze Švýcarska v Čechách a pracovat s nimi.

Takže už najednou nemusíte velkou část své hotovosti nechávat ležet úplně ladem.

Portfolio pro vás může normálně pracovat

Ty peníze nejsou někde uzavřené ani je nikam nevkládáte. Normálně si kupujete ETF nebo jednotlivé akcie, například Apple, McDonald’s nebo třeba Teslu. My kupujeme především ETF, na burze obchodované fondy.

Banka vaše portfolio vidí, protože ho má na své investiční platformě. Vy jste zainvestovaný a banka vidí, že tam jsou peníze nebo cenné papíry. Na základě toho vám pak půjčí a investice jsou pro ni zástavní hodnotou.

Jediné, s čím by banka měla problém, kdybyste své investice, chtěli přesunout někam jinam. Třeba ze Švýcarska do Patrie nebo na nějakou jinou platformu. To by se jí nelíbilo, protože tam by ztratila zástavní hodnotu. Ale v rámci jejich vlastní platformy si s nimi můžete dělat, co chcete.

A co je úplně nejlepší?

Úroky půjček od švýcarských privátních bank jsou tržní

To znamená, že se pohybují nejčastěji mezi 2 – 2,5 %. Když je krize, tak se úrok může vyšplhat i na 3 %. Letos v březnu třeba úroková sazba vylezla až na 3,5 %.

Úroky si můžete nastavit na 14 dní, na měsíc. Můžete je rolovat po 14 dnech. Nebo je můžete zafixovat třeba na rok dopředu. To už záleží na vás.

Úvěr na portfolio je něco, co také s klienty řešíme a probíráme. Ten, kdo má byznys nebo investiční nemovitosti, tak ví, že nechávat si peníze v hotovosti jen tak ladem není prostě normální.

A tohle je cesta, jak nenechat peníze napospas inflaci, a naopak se o ně rozumně postarat. Vydělávat na nich a zároveň je použít na financování příležitosti, která se objevila a člověk s ní dopředu nepočítal.

S úvěrem je potřeba pracovat v rozumné míře a obezřetně, aby to neúměrně nezatížilo portfolio. Pak je to velmi příjemný nástroj.

Naše filozofie je postavená na Ochraně bohatství, takže samozřejmě žádnou velkou páku nedoporučujeme. Čím větší páka, tím větší riziko. Rozumná páka se dá využít a občas ji samozřejmě člověk použije.

Švýcarské privátní bance je jedno, na co úvěr použijete

Já vždy říkám nadneseně: „Té bance je jedno, jestli si za ty peníze koupíte řízky na svatbu vaší dcery nebo nějakou další firmu. Dokud tam je ta zástavní hodnota toho investičního portfolia. Dokud máte peníze na jejich investiční platformě, tak s tímto nástrojem můžete pracovat.

Je to velmi zajímavý finanční nástroj, o kterém spousta Čechů zatím ani neví, protože mají přístup jenom k českému privátnímu bankovnictví. A to je škoda.

V rámci investičního poradenství Fichtner radíme našim klientům, jaká ETF si do portfolia koupit, jak portfolio rozložit. A klienti si je nakupují i přes platformy zahraničních privátních bank.

Investiční platforma je ve finanční hatmatilce místo, kde ty cenné papíry leží. Vždy když nakupujete cenné papíry, potřebujete je nakoupit přes investiční platformu. Může to být privátní banka nebo online makléř.

V Čechách lidé znají Partii, Fio, Saxo. Některé platformy jsou větší, některé menší, některé jsou stabilnější. Mezi zahraniční patří například Interactive Brokers. Nebo jeho česká varianta Lynx.

Švýcarské privátní banky cenné papíry drží na svých účtech nebo na účtech svých klientů na své investiční platformě. Nepoužívají jiné online obchodníky. Mají svou vlastní platformu.

České privátní banky zástavu portfolia nenabízejí…

V Čechách takovou službu privátní banky nenabízejí a portfolio bohužel nemá žádnou zástavní hodnotu.

České banky svým klientům nabízejí hlavně nákup svých vlastních nebo nasmlouvaných podílových fondů. Skupina ČSOB má v rodině Patrii, takže je možné přes ně obchodovat ETF nebo akcie. Ale nejsem klientem ČSOB, tak nevím přesně, jak to funguje.

Ale většinou české banky prodávají tyto produkty fondového charakteru, které jsou pro ně finančně zajímavější. Protože tam mají tučné vstupní poplatky, ze kterých dostanou podíl. Mají i tučné manažerské poplatky, ze kterých dostanou podíl.

…protože by přicházely o své tučné zisky

Pro klienty jsou aktivně řízené fondy, certifikáty apod. relativně drahé nástroje, ale proč by banky prodávaly ty levné, když lidé jsou ochotní kupovat ty drahé. Jak se říká: „Co oči nevidí, to srdce nebolí.

Myslím, že by se lidé měli více zajímat o možnosti, které mají a neskákat na „zajímavé“ benefity. Jako třeba lístky na fotbal, na hokej, pozvánky na golfový turnaj nebo zlatou kartu.

Takový majitel firmy je pak docela překvapen, kolik vlastně zaplatil na poplatcích, když mu spočítáme, co zaplatil za lístek, který 4x ročně dostanou jako benefit.

Poplatky jsou transparentní, když si je umíte najít. Nebijí totiž do očí. A člověk se pak diví, kolik je stálo jedno zahrání golfu nebo jedna pozvánka na nějaké mistrovství. Ale to tak je, to je život.

Chtějte za své peníze to nejlepší

Pro typického českého klienta, který zná pouze tuzemské privátní bankovnictví, je to úplně wow, když slyší o zástavní hodnotě portfolia. Diví se, že je něco takového možné.

Bohužel kvůli tomu, že jsme nevyrostli na kvalitním bankovnictví, ale v bankovní diktatuře, tak zatím nevíme, co všechno je dnes možné získat. Učíme se to stejně jako ostatní věci.

Teď, když takovou možnost znáte, tak můžete požadovat takové služby i po našich českých privátních bankách. Chtít to, co umí ty zahraniční. Jen počítejte s tím, že to bude ještě chvíli trvat.

Naštěstí je dnes doba, kdy člověk může hlasovat nohama a může se podívat někam jinam.

Pokud máte majetek v řádu desítek milionů, domluvte si konzultaci zdarma a zjistěte, jestli můžeme i vám pomoci dělat lepší investiční rozhodnutí.

 

Obraťte se na nás

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.