3 velké chyby, které lidé dělají při investování

natočil Vladimír Fichtner

Přepis videa

Dnes se s vámi chci podělit o 3 důležité věci, které lidé často dělají při investování špatně.

Pokud je budete znát, můžete se jim vyhnout. A investování vám může přinášet skutečně dlouhodobé a zajímavé zisky.

Moje jméno je Vladimír Fichtner a za těch 28 let, co investuji, a vidím jak lidé investují kolem mě, tak jsem viděl stovky chyb, které při investování se mohou udělat. Ale skutečně 3 jsou ty nejpodstatnější.

1. chyba – Bloudění bez cíle

Nedávno jsem se potkal s jedním ajťákem, klukem, kterému je něco přes 40 let.

A on říkal: „Vladimíre, já už mám dneska 6 milionů nainvestováno. A většinu mám v akciích.
Já říkám: „OK.

A bavili jsme se o tom, jestli je to dobře nebo špatně.

A já jsem mu hned položil další otázku: „No a kolik je váš cíl? Kolik vlastně potřebujete?
A on říkal: „No to já nevím, to já moc nesleduju, prostě uvidíme.
A já říkám: „Ale když nebudete vědět kam jdete, tak také nebudete vědět jak ty investice přizpůsobovat té zmíněné situaci.

Nakonec jsme došli k tomu, že on bude potřebovat jednoho dne nějakých 15 – 17 milionů korun, protože chce rentu zhruba 45 – 50 tisíc korun měsíčně. Já jsem mu říkal, že je důležité až se k té částce bude přibližovat, aby to portfolio začal trošku měnit.

Protože už nemá mít jenom akcie. Měl by mít trošku další instrumenty, měl by mít instrumenty investiční nástroje, které průběžně vyplácí rentu. To on si vůbec neuvědomoval. A vlastně poté co jsme skončili, tak jsem si uvědomil, že to je jedna z největších chyb, kterou lidé dělají.

Neví, kam jdou. Kam směřují.

A když nevíte, kam jdete, když nevíte, kolik na to budete potřebovat peněz, tak jednak se vám špatně odkládají stranou, protože vlastně netušíte, proč to děláte.

Ale druhá věc. Může to mít skutečně velmi nebezpečné dopady na fungování těch investic v době, kdy je budete potřebovat. Třeba už čerpat z nich rentu.

Většina lidí se s investování potká ve chvíli, kdy si řekne: „Chtěl bych vydělávat víc.

A občas se takový člověk dostane i ke mě a říká mi: „Vladimíre, já bych potřeboval větší výnos, nebo ještě větší výnos ideálně, a co nejmenší riziko.” A já vím, že to je nesplnitelný úkol. Ale rovnou to tomu klientovi řeknu.

Na druhou stranu je spousta lidí, kteří řeknou: „No tak jo, něco vymyslíme.” Prostě nedá se to splnit a ten člověk samozřejmě odejde nespokojený. Jednoho dne si uvědomí, že to nebylo naplněno. A řekne, že to bylo špatné poradenství. Nebo ten bankéř mi špatně poradil.

Většina lidí, kteří se začnou zajímat o investování se o něj začnou zajímat kvůli ziskům. Ale zisky jsou poměrně proměnlivá záležitost. A není to úplně kotva, které se člověk může chytnout.

A mnozí experti na byznys a stavění byznysu a stavění osobnosti tak, aby něco dokázala, tak říká: „Musíte mít jasný cíl. Pokud možno co nejhmatatelnější. Pokud možno co nejvíc specifický.

A v investování většina lidí, se kterýma já jsem se potkal, má jasný cíl. Ale neumí ho úplně si říct.

A ten jasný cíl je jednoduchý. Chci nějakou rentu za nějakou dobu. 20 tisíc, 50 tisíc, 100 tisíc měsíčně. Za 5, za 10, za 15 let. A to už je skvělý cíl, podle kterého dá začít investovat.

A samozřejmě, že když nemáte ten konkrétní hmatatelný cíl, tak se to může projevit i v druhé časté chybě, kterou lidé při investování dělají.

2. chyba – Pod vlivem emocí

A to je to, že si neuvědomují, že investování bude velmi intenzivně spojeno s emocemi. Problém těch emocí je v tom, že oni se dají jednoduše využít proti vám. Pokud máte proti sobě někoho, kdo ovládá trošku psychologie.

Představte si situaci, kterou jsem včera zažil. Přišel jeden z našich klientů, který má nějakých 100 milionů korun.

A začal tu naši schůzku tím, že říká: „Vladimíre teďko ty nemovitostní fondy, to je zajímavá věc.

A pokud bych byl ne úplně korektní, pokud bych nechtěl dělat s tímto klientem dlouhodobý byznys, ale chtěl bych sebrat část toho majetku pro to, abych splnil svůj byznys cíl, tak co bych udělal?

Využil bych ty jeho emoce a to jeho emoční naladění proti němu.

Řekl bych: „Milý pane kliente, já mám pro vás dobrou zprávu. Já jsem o těch nemovitostních věcech zrovna přemýšlel, včera jsem je diskutoval s našimi odborníky a mohu vám říct, že těch 5 milionů od vás by tam bylo skvělých, kdyby se tam zainvestovalo.

Na místo toho já jsem řekl: „No, podíváme se na to, nemovitosti patří do portfolia také, ale ty nemovitostní fondy mají svá omezení a úskalí. Uděláme k tomu podrobnější analýzu, zvážíme všechna pro a proti a to, že jste to viděl v novinách, je spíš důsledkem toho, že to je příliš populární Myslím si, že nám to asi nevyjde. Ale prozkoumáme to, abychom měli jistotu, že uděláme všechno pro to, abychom to jako investici správně vyhodnotili.

Tou chybou je tedy to, že se necháte pohltit emocemi.

V tomto případě tou emocí je chamtivost. Prostě četl jsem něco populárního, mohl bych na tom vydělat, už je ten skřítek chamtivosti mezi námi.

Většinou to, co je populární má své nejlepší za sebou. A je potřeba se dívat na trošku něco jiného.

Stejně to funguje, když je ta emoce s tím negativním znaménkem. Když je to o strachu. Když začnou akciové trhy padat, mnozí lidé mají strach co bude dál. A vyskakují z toho trhu.

Místo toho, aby když je něco ve slevě, když jsou nejlepší firmy světa ve slevě, aby si je nakupovali.

Ale ta emoce jim zastíní mysl a díky tomu nevydělávají tolik peněz, jak by mohli.

Co to znamená?

Existují dlouhodobé statistiky podílníků fondů, které ukazují, že podílníci těch daných fondů vydělávají o třetinu až polovinu méně peněz než ten samotný fond.

Což si říkáte, že je to možná nesmysl. Ne úplně.

Protože ten fond se nějakým způsobem vyvíjí, ale ten podílník do něj naskakuje a vyskakuje často podle emocí. Naskakuje, když jsou emoce nahoře a všechno je pozitivní. Ale ceny jsou vysoko. A vyskakuje, nebo redukuje svoje pozice, když jsou ceny dole. A díky tomu vydělává méně, než ten samotný fond.

To je velká chyba a druhá velká chyba, na kterou je potřeba si dát při investování pozor.

3. chyba – Produkty na prvním místě

K té třetí chybě. Vždycky, když se potkám s nějakým novým klientem, a on mi přinese výpis svých současných investic, tak ji tam velmi často najdu.

Jaká je to chyba?

No když se podívám na to portfolio, podívám se na ty jednotlivé pozice, přemýšlím o tom jak asi vzniklo, respektive jakou to má za sebou logiku. Zjistím, že to logiku nemá žádnou.

Že to je jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Pejsek má rád buřty, kočička myši, někdo z nich kyselé okurky… A tak dále, a tak dále. Asi víte, jak to dopadlo. Ne úplně dobře.

Ten problém není v těch jednotlivých produktech, ale v tom, že nad nimi není žádná strategie. Že to nemá žádná pravidla, že nikdo se nezamyslel na tím, proč to dělám. Za jak dlouho budu peníze potřebovat. Jaká alokace se mi hodí. Jaká diverzifikace. A tak dále, a tak dále.

Protože produkty ve skutečnosti do toho portfolia je potřeba dát až na konci. Když už vím co chci. A ne na začátku.

To je jako kdybyste si řekli, že postavíte dům a jako první, ještě než si vyberete pozemek, typ domu, jak bude velký a kde bude, tak byste jeli do Hornbachu si koupit dlaždičky do koupelny. Prostě tak se to nedělá ani při stavbě domu, ani při stavbě portfolia.

Takže tou třetí velkou chybou je soustředit se na produkty dříve, než máte nějakou logiku nad tím postavenou, nějaký plán, který by vám měl říct, co vlastně máte dělat.

Selský rozum

Bavili jsme se o třech chybách, které mnoho lidí dělá, když začíná investovat, nebo když investuje. A z těch vysvětlení, které já jsem vám řekl tak doufám, že vidíte, že investování
a přemýšlení o něm není o ničem sofistikovaném. Není to atomová elektrárna. Je to selský rozum, který jenom zapojíte tím správným způsobem.

Každopádně mě ale zajímá, co si o investování a chybách spojených s investováním myslíte vy.

Myslíte, že ty 3 chyby, které jsem právě popsal, jsou ty nejzávažnější? Nebo jste potkali některé ještě vážnější?

Mějte se hezky a investujte svůj čas, energii a peníze s rozvahou a dlouhodobě.