Hospodářství USA překonává očekávání a Čína zaostává

natočil Vladimír Fichtner

 

Hospodářský růst v Číně v prvním pololetí zaostal za očekáváním.

Čína se zatím úplně nevzpamatovala ze své striktní COVIDové politiky. Mnozí zahraniční investoři přehodnocují své působení v Číně a někteří již otevřeně popisují své čínské aktivity jako „dobrodružství, které asi nebude mít dobrý konec.“

Navíc – jak píše Patria.cz: „Čínský penzijní fond spravující 400 miliard dolarů vysílá nová varování před dluhovými riziky“ a dlouhodobě se Čína také bude muset vyrovnat s dramatickými změnami vyvolanými stárnutím populace. Z Číny tedy nepřichází příliš významně dobrých zpráv.

My do zemí, jako je Čína (a další tzv. emerging markets) nedoporučujeme investovat jinak než zprostředkovaně přes akcie velkých nadnárodních firem, které máme v portfoliích.

Když se nebude Číně dařit, věříme, že právě tyto firmy si s nastalou situací rozumně poradí a případné problémy Číny pro ně nebudou fatální. Pokud se Číně dařit bude, i tyto firmy na tom vydělají.

Amerika v prvním pololetí překonala očekávání a vypadá, že možná ani nespadne do recese.

Americký spotřebitel i nadále utrácí, firmy investují, a přestože i v USA mají vyšší úrokové sazby své oběti (například několik zkrachovalých bank), zatím se USA hospodářsky daří lépe než valné většině zbytku světa.

Od některých českých podnikatelů slyšíme: „Nejen, že chci s vámi dělat finanční investice v USA, ale přemýšlím i o tom, jak do USA dostat i můj byznys.

My i nadále považujeme finanční investice do USA za dobrý způsob, jak dobře regionálně a měnově vyvážit celkový majetek klientů, kteří jinak nemovitosti a byznysy mají umístěny většinou v ČR nebo v Evropě.