Investice a dluhy – jde to vůbec dohromady?

natočil Vladimír Fichtner

Většinou, když se potkám s úspěšným podnikatelem, tak říká:

Vladimíre, dluhy nemám, všechno jsem zaplatil. Barák mám zafinancovaný z hotovosti. A jsem bez dluhů.

A já říkám:

Hmm. To je dobře, že jste bez dluhů. Otázka je, když jsou nízké úrokové sazby, jestli se to nedá nějak využít.

Ono záleží samozřejmě na Vaší situaci. Záleží na tom, v jaké jste pozici. Kolik máte peněz. Jak Vám jede firma. Jaké máte další nemovitosti, třeba na pronájem. Jaké máte další aktivity.

Dluh nemusí být nepřítel

Dluh není bezpodmínečně špatný, pokud ho umíte správně uchopit.

Dnes dluhové financování stojí 2 % – 2,5 %.

Existuje šance, že peníze zhodnotíte v dlouhodobém horizontu více, než stojí ten dluh, pokud je budete investovat.

Je možné, že dokonce cashflow, které Vám z takových investic poplyne, bude schopno splácet průběžné úroky, které budete muset na tom dluhu platit.

Šance, že Vám to pomůže zvětšit Váš majetek není úplně malá.

Takže bych určitě nedoporučoval automaticky „nebrat dluh do úvahy“ a zavrhnout ho.

Spíš bych zvažoval, jestli ho náhodou nevyužít.

Je to vždycky samozřejmě individuální. Je to o té Vaší situaci.

Dobrý dluh a špatný dluh

Nezabíjejte dluh předčasně.
Myslím si, že je dobré naučit se, co je dobrý dluh a co je špatný dluh.

Špatný dluh stojí více, než můžete na investicích vydělat.

Dobrý dluh je takový, který je levný. 

Zda ho použít nebo ne, to je něco, o čem je dobré popřemýšlet.

Někteří moji klienti jsou i nadále velmi aktivní ve svých byznysech. V tom, že dělají nemovitosti takovým tím developerským způsobem. Nebo kupují pozemky, slučují je a prodávají třeba dál.

Jeden z těchto klientů právě potřeboval trochu víc peněz do svého byznysu a bavili jsme se o tom.

A já říkám:

Hele máš nějaké hypotéky. Tak možná by stálo za to to rozšířit. Místo toho abys měl šest milionů, tak můžeš mít třeba dalších šest. Nebo dalších 10 milionů na hypotéku. Možná by to šlo nějak vymyslet. A stálo by za to o tom nějak popřemýšlet.

Velká výhoda hypoték

Hypotéky jsou dneska levné. Je to dobrý dluh. A mají jednu velkou výhodu.

Na rozdíl od mnoha dalších dluhů se dají zafixovat úrokové sazby.

Máte jistotu, že se úroková sazba nezmění nejenom na rok, na dva, na tři, nebo na pět let, ale na deset let. Nebo na 15 let. Dokonce jsem slyšel o fixaci i na 20 let dopředu.

Pokud budete mít šanci dostat peníze za 2% na 20 let dopředu, aniž byste je musel předčasně splácet, ale máte tu šanci je i předčasně splatit, tak to z pohledu investičního může dávat velký smysl.

Peníze, které získáte a které se Vám někde uvolní, můžete investovat někde jinde. Samozřejmě to není tak napřímo, jak to vypadá z toho, co říkám, že byste dostali peníze z hypotéky a ty investovali. Ne.

Má dluh, i když peníze tu jsou

Michal byl v situaci, kdy měl připravenu hotovost na to, aby dům ve kterém bydlí dramaticky rekonstruoval.

Najednou zjistil, že možná tu hotovost nemusí použít na přestavbu svého domu. Může si navýšit hypotéku, o které původně vůbec neuvažoval.

Díky hypotéce může peníze, které měl připravené v hotovosti, investovat někde jinde. A šance, že mu ta investice přinese více, je velmi vysoká.

Nakonec se rozhodl, že udělá tuhle kombinaci. Peníze v hotovosti nechá na byznys. Nebo na investice. A peníze na rekonstrukci svého vlastního bydlení, načerpá přes hypotéku.

Přestože už se naučil ve svém životě tím, že má peněz hodně, že vlastně ty dluhy moc nepotřebuje, současná situace, kdy jsou úrokové sazby nízké, mu najednou otevřela nový způsob, jak přemýšlet taky o penězích, dluzích a investicích.

Dluh je dobrý sluha, ale špatný pán

Nezapomeňte ale nikdy, že dluh je dobrý sluha, ale špatný pán.

Nesmíte se nikdy dostat, co se týče dluhu, do situace, kdy už nebudete vědět, jak z něj ven.

Když dluhy neodpovídají Vaší životní situaci. Třeba když jste mladí a chcete si dneska koupit byt, který je velmi drahý. Tak je otázka jestli do toho jít. Nebo jestli náhodou raději nepronajímat.

Takové dluhy by Vás mohly zatížit příliš vysokým způsobem na celý život dopředu.

To, co nechcete, je dostat se do takové té dluhové spirály, kdy jeden dluh vytlouká ten druhý.

Začnete příliš velkou hypotékou. Pak si k tomu přihodíte nějaký spotřebitelský úvěr. Pak dostanete nějakou kreditní kartu a začnete utrácet přes kreditní kartu. Najednou dluhů máte tolik, že nevíte kam dřív skočit.

Situace, která vypadala na začátku lákavě, se změnila v katastrofu, Může mít nedozírné následky pro každého, kdo s dluhem neumí rozumně zacházet.

Rozumná výše dluhu

Pokud si nejste jisti, tak se dluhů klidně zřekněte.

Pokud chcete mít větší jistotu, počítejte v investičním plánu i s náklady na dluhovou službu, na splácení hypotečních úvěrů.

Spočítejte si předem, co je rozumná výše úvěru a co už je úvěr, který je možná za hranou.

Může se totiž stát, že Vy sice budete schopni splácet úvěr, ale pak už nebudete schopni dávat peníze stranou na svou finanční nezávislost. Na své investice, které jednoho dne použijete k tomu, abyste financovali svoji rentu, kterou dříve nebo později budete potřebovat.

Myslím si, že je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat jsou různé scénáře budoucnosti. Ať už si je spočítáte sami, nebo necháte spočítat od někoho jako jsme my.

Kolik jste zadlužení. Kolik můžete dávat stranou na Vaši budoucnost. A jak vlastně vůbec ta budoucnost potom může vyjít.

Takový výpočet Vám pomůže ujasnit si, co je pro Vás to správné.

Raději 2 miliony, než 4 miliony

Pamatuju si na schůzku s jedním klientem, který přišel na schůzku a říkal, že potřebuje velký byt za 4 miliony.

(Už je to hodně dávno. Z dnešního pohledu je ta částka skoro úsměvná. Nejen v Praze.)

My jsme spočítali jeho finanční plán, dali jsme dohromady různé scénáře budoucnosti s tím, jak bude peníze dávat stranou, jak bude schopen splácet a podobně, tak mu najednou vyšlo, že si má pořídit hypotéku maximálně za dva miliony.

A on nám hrozně děkoval, protože říkal:

Tak jako pocitově jsem si říkal, že 2 miliony. Ale bál jsem se, že to bude málo, tak asi spíš ty 4 miliony.

Pochopil, že finanční život, finanční budoucnost, nemá rozměr jenom toho dluhu, ale že se tam musí dávat na stranu také peníze na budoucnost, aby jednoho dne mohl čerpat rentu.

Když se to s dluhem přepískne na začátku, tak se mu to možná nemusí úplně líbit, protože by se mohl v případě nějaké krize dostat do situace, kterou by nezvládl.

A to byl ten případ, o kterém jsme se bavili. Byl jediný živitel rodiny. Manželka byla vážně nemocná a nemohla vydělávat. Měli dvě malé děti. A ta situace byla osobně velmi náročná.

On měl vlastně nakročeno do něčeho, co kdyby se 10 let nic nezměnilo a všechno fungovalo skvěle, tak by zvládnul. Ale deset let by riskoval, že když přijde nějaký průšvih, takže se to nemusí povést a že ho to může úplně zruinovat.

Díky výpočtům, které jsme pro něj udělali, si uvědomil, že to už je něco, co je za hranou. Co pro něj není úplně to, co by chtěl. A vnitřně to cítil.

Bylo to fascinující. On to vnitřně cítil, že to není úplně ono. Ale potřeboval někoho, s kým si o tom promluví a kdo mu řekne:

Hele, tady jsou 3 různé scénáře. Tady je nějaké riziko. Tady je jiné riziko. Tady je ještě jiné riziko. A výhody samozřejmě. Protože každý ten scénář jako vždy má své výhody i svá omezení.

Spočítejte si několik scénářů dopředu

Když budete přemýšlet o dluhu a o investicích, tak vždycky přemýšlejte o různých scénářích budoucnosti.

Co se v té budoucnosti může stát.

Nepracujte jenom s jedním scénářem. Udělejte si ideálně různé varianty.

A teprve až je uvidíte, tak se rozhodněte. 

Rozhodnout se pro nemovitost, která je pro Vás příliš drahá, a vzít si na ní vzhledem k Vaší situaci (dnešní i budoucí) příliš velký úvěr, by se Vám nemuselo vyplatit. 

A naopak.

Někdy, třeba v době nízkých úrokových sazeb jako jsou teď, může dávat velký smysl mít hypotéční úvěr a peníze, které jste původně měli schované na něco, tak investovat.

Zvažte různé okolnosti. Ideálně si namodelujte, co může přijít a teprve potom se rozhodnout.

Pozor na emoce (i u nemovitostí)

Jedinou věc, kterou můžete udělat špatně, je zamilovat se do nějaké nemovitosti a přehnat to s tím, že si ji chcete koupit za každou cenu.

Dneska se nemovitosti kupují často formou aukce.

Zúčastníte se nějaké aukce. Líbí se Vám nemovitost. Přihazujete, protože ji chcete. Najednou nevíte, kdy máte dost, kdy máte skončit, a přihodíte víc, než budete chtít… To nemusí mít dobré konce.

Takže na to dávejte pozor a s dluhem pracujete obezřetně.

Na druhou stranu se ho nebojte, pokud už máte dost peněz.

V takovém případě Vás dluh a správné dluhové zatížení může posunout i vpřed.

A co si o dluhu a investicích myslíte Vy?

Jsem zvědavý na Váš názor. Napište mi do komentářů.