Investiční portfolio pro rentiéry v červnu 2022 a výhled do budoucna

BlogVladimír Fichtner

Jaké příležitosti nyní na trzích vidíme?
Do čeho naši klienti v posledních týdnech investovali?
Jaká je naše nynější strategie?

Předně definujme, kdo jsou naši klienti v osobním poradenství.

Rentiéři mají celkový majetek v řádů stovek milionů až jednotek miliard Kč. S námi investují vyšší desítky i stovky milionů korun.

Do čeho investujeme

V rentiérských portfoliích jsme stále mírně převáženi v akciových ETF. V rámci regionů potom převažujeme USA, především ETF na dividendové indexy, které vyplácí průběžnou rentu.

Převažujeme také české proti-inflační dluhopisy. Naši klienti v nich mají 10 až 25 % portfolia – podle svého investičního profilu.

Standardní české státní dluhopisy a dluhopisy korporátní v portfoliích dlouhodobě (a zatím stále ještě) významně podvažujeme.

České státní dluhopisy s krátkou splatností do několika let ale teď v posledních týdnech začínáme považovat za zajímavé pro ty naše klienty, kteří s námi vloni ještě neinvestovali a nemají tedy nakoupeny státní proti-inflační dluhopisy.

Jakým investicím se vyhýbáme

Strategicky se dlouhodobě vyhýbáme akciím z tzv. emerging markets (včetně ČR) – nevyhovují nám z pohledu naší strategie Wealth Protection (Ochrana bohatství).

Z našeho pohledu nelze na těchto trzích dlouhodobě dobře ochránit investovaný kapitál a ani dlouhodobé zhodnocení akcií na těchto trzích není nijak zajímavé.

Zjednodušeně řečeno se dá říci, že emerging markets nabízí dlouhodobě nižší výnos a vyšší riziko než např. trhy americké, a proto nevidíme rozumný důvod na nich investovat.

Z trochu jiného strategického důvodu nedoporučujeme klientům investice do akcií v kontinentální Evropě.

Naši klienti totiž svůj celkový majetek typu byznys a nemovitosti mají hodně umístěný v ČR nebo v Evropě, a proto jim pomáháme vyvažovat regionální rozložení celého majetku primárně investicemi do akciových ETF v USA.

Díky tomu je regionální a měnové rozložení jejich majetku více diverzifikované a lépe dlouhodobě ochráněné např. před extrémními situacemi typu válka na Ukrajině nebo její případné rozšiřování.

Další typy investic (komodity, zlato, krypto, hedge fondy, alternativy) našim klientům nedoporučujeme, protože obvykle fungují jen v některých scénářích budoucnosti, a to pro dlouhodobou ochranu majetku našich klientů – rentiérů – nepovažujeme za vhodné.

Co nás čeká? Jaký bude následující rok pro rentiéry?

Lépe už bylo“ řekl mi nedávno jeden můj klient, rentiér, zkušený podnikatel. A já s ním souhlasím.

Situace v ČR bude po ekonomické stránce čím dál složitější pro domácnosti i mnohé firmy. A zhoršování ekonomické situace povede i k eskalaci „blbé nálady“ ve společnosti. Té nálady, o které veřejně poprvé mluvil v roce 1997 Václav Havel v Rudolfinu v situaci, která pro českou ekonomiku a společnost nebyla také úplně jednoduchá.  

Úspěšným podnikatelům a podnikatelkám, rentiérům a rentiérkám, přinese následující období výzvy i příležitosti.

Výzvy v tom, aby své podniky provedli úskalími vyšších cen energií, vstupů, vyššími mzdovými tlaky a dramaticky vyššími úrokovými náklady. Dále jsou tu problémy v logistice, výpadky ve výrobě, potřeba nových inovací. Nově se přidávají i častější úpadky a insolvence obchodních partnerů. 

Na druhou stranu rentiérům a rentiérkám, kteří mají dobře diverzifikovaný majetek včetně zajímavých hotovostních rezerv, přinese následující doba i příležitosti.

Jednou z takových budou klesající ceny aktiv. Těžká ekonomická situace snižuje ceny firem, které budou mít problémy. Klesnou i ceny nemovitostí, po kterých nebude tak velká poptávka. Akciové trhy zažívají odliv zájmu. To je jen zlomek potenciálně vhodných investic pro rentiéra, který se poklesu rozhodne využít k nákupům.

Další příležitostí budou rostoucí úroky na státních dluhopisech. Už dnes vynáší 5 až 6 % p.a. (a asi bude ještě lépe). Extrémně zajímavé jsou výnosy na státních proti-inflačních dluhopisech (výnos ve výši inflace).

Budou se také zvyšovat nájmy, a to je něco, co majitelé nemovitostí určitě uvítají.

A co lidé, kteří své bohatství teprve budují?

Budoucí rentiéry a rentiérky přicházející období může trochu pozastavit na jejich cestě k rentě, ale nezastaví je fatálním způsobem.

Jsou to lidé, kteří jsou zvyklí o své finanční budoucnosti přemýšlet. Nežijí jen „dnes,“ ale odkládají peníze i na budoucnost.

Poklesy na trzích pro ně mohou být zajímavou příležitostí, jak nakoupit aktiva ve slevě. Samozřejmě za předpokladu, že nakupují aktiva, která náročnou ekonomickou situaci přežijí tj. taková, která vyhovují strategii Wealth Protection.

Pokud se dostanou do těžké situace, tak se své renty namísto za plánovaných 15 let dočkají za 16, 17 nebo 18 let. Vzhledem k tomu, že mnozí na rentě začali pracovat v 35 až 40 letech, nejde o zásadní posun.

Někteří přeruší pravidelné investice a navýší své finanční rezervy, jiní budou více zvažovat nebo odloží nákup velkých položek rodinného rozpočtu. Ale ke své rentě budou směřovat i nadále.

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.