Kdy začnou trhy reflektovat realitu

BlogTomáš Tyl

Akciové trhy už několik měsíců rostou. V posledních dnech překonaly maxima ze začátku roku.

Přitom v Americe i u nás stoupá počet nakažených. Firmám se nedaří. Lidé přicházejí o práci.

Vypadá to, jako by si akcie žily svůj život ve své virtuální bublině a absolutně se jich nedotýkalo to, co vidíme kolem sebe.

A tak se nabízí otázka: Kdy začnou trhy reflektovat realitu?

Řekl bych, že jí nějakým způsobem reflektují. A že se nedá říct, že by jí nereflektovali. Jen ji reflektují s určitým předstihem.

Přichází COVID-19

Podíváme se na graf S&P 500, což je akciový index 500 největších, na burze obchodovaných podniků v USA…

 

Na začátku roku 2020 vidíme růst, který v zásadě vycházel ze situace ekonomického růstu a růstu spotřeby, podobně jako v minulém roce. A z toho vychází výhled, že to takto může být i tento rok.

 

Do rostoucího trendu hodil vidle ani ne tak samotný koronavirus, ale ekonomická resp. zdravotní opatření „proti šíření koronaviru“. Už koncem února jsme v naší pravidelné zprávě klientům říkali, že panika spojená s koronavirem může mít větší dopady než nemoc. To znamená méně cestování, vyhlašování karantény a dramatické snížení spotřeby. Lidé zůstali doma, měli strach z toho, co bude, nevycházeli ven a to trh reflektoval.

V některých firmách byl vliv opatření okamžitě negativní např. u aerolinek. U jiných firem naopak pozitivní např. u technologických firem. Ale to nebylo vidět na číslech. Celkově ten vliv zažíváme teď a vidíme ho ve výsledcích až nyní. Propady tržeb, propouštění. Trh to očekával, a proto začal v únoru a březnu prudce padat.

Akciový trh se obecně hodně dívá dopředu. To znamená, že současnou realitu vlastně ukázal propad trhu, který jsme viděli právě v březnu 2020.

Byznys se vrací do svých kolejí!?

Následný růst, který v posledních měsících vidíme, je postaven na očekávání, že koronavirus odezní. I třeba po několika vlnách. Nakonec se všechno uklidní. A spotřebitelé se vrátí zpátky ke spotřebě a postupně se vše vrátí zase do kolejí jako před tím. Zůstává otázka: jak rychle k tomu dojde?

 

A jestli je trh v očekávání optimistický. To znamená, zda předpokládá, že k návratu dojde rychleji, než k tomu bude ve skutečnosti. Pokud by se ukázalo, že to tak je, pak by to znamenalo, že na akciích můžeme očekávat ještě nějaké korekce.

Nebo naopak, očekávání trhu může být pesimistické. To znamená, že k návratu k normálu může dojít ještě rychleji a to by pak  mělo na trh opět krátkodobý pozitivní vliv.

Akciový trh se dívá do budoucnosti

Akciový trh tedy určitě reflektuje realitu. Ne tu současnou, ale tu budoucí.  Vždy se dívá do budoucnosti.

A je to proto, že akciový trh jsou velké společnosti. Když chci koupit nějaký byznys (nezáleží jestli velký nebo malý) tak mě v podstatě tolik nezajímá, jak se mu daří v tomto čtvrtletí. Zajímá mě především, jaký bude mít vývoj.

Protože chci tento podnik držet do budoucna. Čerpat z něj dividendy nebo ho případně dále prodat. Proto mě zajímá spíše výhled do budoucna.

Krátkodobý pohled je zavádějící

Dejme si za příklad firmu, která má teď úžasné čtvrtletí. Ale dá se očekávat, že už se tyto výsledky nebudou opakovat a její vývoj bude špatný. Její hodnota tedy bude malá.

Naopak máme firmu, která je momentálně třeba i ve ztrátě. Důvodem může být to, že hodně investuje do různých inovací atd. Ale právě díky těm inovacím se jí podaří na trhu prorazit. Taková firma může velkou hodnotu.

V budoucnu její zisky a tržby porostou a bude pro své majitele (akcionáře) zajímavá. Anebo třeba tam bude nějaký zajímavý exit. To znamená, že ji koupí jiná společnost za zajímavou cenu. Právě proto, že ta firma, která inovuje, bude mít něco hodnotného pro velkou společnost, která má spoustu peněz.

Když například Facebook v roce 2012 koupil Instagram a zaplatil za něj 1 miliardu dolarů partě nadšených vývojářů, tak si mnozí ťukali na čelo. Instagram v té době neměl žádné tržby. Ani následující rok. Ale poslední roky se na tržbách Facebooku podílí velkou měrou a jen za rok 2019 přinesl 20 miliard v tržbách (zdroj Bloomberg).

Kdo umí lépe přečíst budoucnost

Akciový trh je o pohledu do daleké budoucnosti. Když chci nakupovat akcie firem, je potřeba dívat se na to, jak se těm firmám bude dařit v budoucnu. To je přístup, který je blízký i nám.

I my se díváme na to, jak se firmám bude dařit v budoucnu. Za rok, za pět let, za desítky let. A v tomto ohledu jsme pozitivní. Věříme, že kapitalismus bude fungovat i nadále a firmy si poradí s každou situaci. Podobně jako si poradily v desítkách let před tím. Některé zvítězí, některé padnou a některé nové se teprve objeví.

Z pohledu krátkodobých investorů a spekulantů je budoucnost samozřejmě velká neznámá. Nikdo přesně neví, co nás čeká.

Proto existují různé modely a ukazatele (např. poměrně známé P/E), které se trh a firmy na něm snaží nějakým způsobem ocenit. Ale ne vždy se jim to podaří. Pořád je v tom určitý prvek neznáma. A proto akciový trh kolísá. Protože kdyby všechno bylo známo, tak by důvody ke kolísání nebyly.

Navíc se do ukazatelů a čísel na krátkodobějším horizontu přidávají ještě emoce lidí. Lidé mohou být příliš optimističtí, nebo příliš pesimističtí a tím krátkodobě hnát trh nahoru nebo dolů.

Realita už je v trzích započítána

Je důležité si uvědomit, že realita je už v trhu reflektována. Ale ne současná. Jde o výhled na budoucnost. A právě proto, že budoucnost je nejistá, tak kvůli tomu dochází ke kolísání.

O autorovi Tomáš Tyl

Tomáš začínal na finančních trzích v roce 2002. Osobně vytvořil již stovky analýz, napsal populární knihu „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a je spoluautorem knihy „Osobní finance”.
V současné době má na starost metodický vývoj a realizaci investičních strategií s ohledem na dlouhodobou ochranu majetku (strategie „Wealth Protection“). Specializuje se na portfolia velmi bonitních klientů - rentiérů - investujících stovky milionů korun až jednotky miliard.
Tomáš také jako lektor pomáhá vzdělávat bankéře a špičkové finanční poradce.