Nejlepší investice, kterou můžete udělat

natočil Vladimír Fichtner

Přepis videa

Hodně lidí, se kterými se potkávám, hledá nejvýnosnější investici s co nejmenším rizikem. Možná mezi takovými budete i vy. A i taková investice existuje.

Je to investice do vzdělání!

Ať už je to vzdělání vaše nebo vašich dětí, návratnost investice do vzdělání může být skutečně velmi vysoká. A málo riziková.

Pozor. Nemám ale na mysli investici do školného na prestižní, a drahé, americké univerzitě. Takové vzdělání stojí miliony, ale návratnost nemusí být vůbec dobrá. O tom by mohli vyprávět mnozí absolventi amerických vysokých škol, kteří jsou často zadlužení ještě dlouhé roky po ukončení vysokoškolského studia.

Za investice do vzdělání, které se vyplácí, osobně považuji investice do knih.

A jaké nejzajímavější knihy, které jsem četl, mám na mysli?

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidi. To byla možná první knížka, se kterou jsem začínal.

Robert Kyiosaki: toho mi poradila číst má žena, už jsem byl vysoký manažer. Tak jsem říkal. Knížky už jsem četl, co mi radíš. Ale měla pravdu, jako často. Otevřela mi tím úplně jiný svět přemýšlení a podnikání.

Ještě více než Kyiosakiho mám rád Roberta Allena, který napsal třeba Mnohonásobný zdroj příjmů, Milionářem snadno a rychle nebo další knížky. A jeho knihy jsou podle mého mnohem více praktičtější. Já jsem si od něj objednal i celou řadu informačních materiálů, byl jsem na jeho seminářích. Potkal jsem se s ním i v jeho domě v Kalifornii. Zajímavý chlápek.

Dan Ariely, další zajímavý autor, který hodně mluví o emocích a jak fungují v byznysu.

Pavel Řehulka, český podnikatel a konzultant, který mi také pomáhal stavět moje podnikání, a u kterého vždycky najdu nějakou zajímavou radu.

A jedna z nejskvělejších knížek vůbec, je Podnikatelský mýtus od Michaela Gerbera. Malá knížečka, ale plná ohromně zajímavých a inspirativních informací.

Pro investování, samozřejmě investiční bible, Benjamin Graham a jeho Inteligentní investor.

A třeba knížka kolegy Tomáše Tyla 10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze! Tak si myslím, že je taky hodně inspirativní.

A v neposlední řadě Příštích 100 let, knížka od George Friedmana, kterou považuji za povinné čtení pro každého dlouhodobého investora.

Právě výše zmíněné knihy anebo kurzy a další materiály a newslettery mi přinesly skutečně skvělou návratnost investice.

Ale mělo to jednu důležitou podmínku. Bylo potřeba se těmi nápady a inspirací řídit a nevymýšlet nic vymyšleného.

Takže zajímavou investicí je určitě do knížek. Ale může to být třeba i do vašich dětí.

O tom mohou mluvit třeba rodiče Jeffa Bezose, zakladatele a majitele společnosti Amazon. Kteří investovali do jeho podnikání sta tisíce dolarů, kdysi dávno, a dnes jsou z nich dolaroví milionáři.

Takže investujte i do dětí a může to mít skvělou finanční návratnost. A když to nebude návratnost finanční, určitě to může být skvělá návratnost emocionální!

Co je pro vás ta nejlepší investice?