Největší nepřítel dlouhodobého investora

natočil Vladimír Fichtner

Přepis videa

Největšího nepřítele dlouhodobého investora najdete každé ráno v zrcadle.
Jste to vy sami.

Jak je to možné?
Podle mého názoru jsou za tím dva základní důvody:

Za prvé: Jsme netrpěliví

Chceme mít miliony hned, nejlépe ještě dnes. Anebo přinejhorším zítra.

Takže když nám někdo nabídne zázračnou investici, máme přirozený problém takové nabídce odolat. Až do té doby, dokud se několikrát osobně nepřesvědčíme, že investiční zázraky neexistují. Bohužel to jsou někdy dost drahé lekce.

Pokud vaši trpělivost nezvládáte, tak namísto toho, abyste hledali investiční zázraky, tak raději sázejte.

Můj dobrý přítel Charles, který má svůj poradenský byznys v Texasu, a který již 40 let radí bohatým lidem, jak investovat, tak skutečně pravidelně sází. Našel si loterii, která je levná a zároveň má velké výhry a každý týden čeká, zda nevyhraje. Miliony zatím nevyhrál, ale sázením si koriguje tu svoji osobní netrpělivost.

Za druhé: Nasáváme informace

Dalším naším nepřítelem je to, že umíme číst příspěvky na sociálních sítích, posloucháme radio a díváme se na televizi. Tím, co čteme a slyšíme, se necháváme ovlivnit.

Nejpopulárnější obsah je ale často nejvíce nabitý emocemi. A ty na investora mohou působit opačným, než by bylo třeba.

Moji dobří známí, se kterými jsem se v Americe seznámil v roce 2011, bohužel také poslouchali emoce. V roce 2007 šli do důchodu a všechny peníze dali do akcií, protože se na nich vydělávali miliony. Bylo to nedlouho před velkou krizí roku 2009.

O necelé dva roky později měli ze svých celoživotních úspor jen 40 % původní částky. A v negativních emocích jaro roku 2009 vše prodali a zůstalo jim opravdu jen 40 % původních úspor. Poslouchali emoce a to se jim krutě nevyplatilo.

Takže až příště uslyšíte, že je něco skvělá investice nebo naopak, že je nějaká investice skutečně špatná, popřemýšlejte, zda se pro ní hned rozhodnout nebo zda raději trochu nepopřemýšlet.

Chvilka přemýšlení navíc vám může zachránit nebo vydělat spoustu peněz.

Jaké máte zkušenosti s tímto největším nepřítelem?