Nebojte se odmítnout bankéře nebo poradce

natočil Vladimír Fichtner

Přepis videa

Taky už jste se někdy při jednání s bankéřem nebo poradcem cítili, že nejste ve své kůži?

Měli jste pocit, že ta druhá strana je hrozně chytrá a že vy taháte za kratší konec? Že vlastně spoustě věcem nerozumíte?

A cítili jste se tak jakože: „Jsem úplně blbej.

Tak na to zapomeňte.

Buďte na své peníze pyšní

Ty peníze, o které si vám ten bankéř říká, že vám bude radit s nimi, nebo je zainvestuje, nebo s nimi něco bude dělat, tak jsou vaše peníze. Vy jste je vydělali. Vy byste na to měli být pyšní.

Vy byste měli být úplně v pohodě, když se budete bavit o svých penězích s někým, kdo vám s nimi chce pomáhat pracovat.

Když se budete bavit s někým, kdo vás frustruje, kdo vlastně vám přináší pocit hlouposti a toho, že některým věcem nerozumíte, tak to fakt není vaše chyba. To je chyba toho člověka, který s vámi mluví.

Jsou to vaše peníze.

Tak si je vezměte a dělejte jenom s těmi, s kterýma vám to dává smysl. A kdo vás nefrustruje. Jehož jednání vám nepřipadá jako příliš sofistikované. Protože tak to v penězích opravdu nefunguje.

Já si pamatuji, jak jsem byl na jednom výběrovém řízení na privátní banku.

Dva dny jsme se potkávali asi s 8 privátními bankami z Čech a ze zahraničí. A po té jedné prezentaci ten můj klient říká tomu bankéři, který tam měl 20 minutovou prezentaci:

„No já jsem Vám rozuměl jenom »Dobrý den«, jak se jmenujete a potom »Nashledanou«. Ale nic mezi tím. Takže já, milý pane, s vámi nic nechci dělat. Protože já chci dělat jenom s lidmi, kterým rozumím.“

Nebojte se odmítat

A já jsem v průběhu let zjistil, že vlastně ti chytří lidé, úspěšní podnikatelé, tohle umí říct.

Že se vlastně nebojí, že jsou „hloupí“, protože ví, že to tak není.

A když něčemu nerozumí, tak se zeptají. Když tomu nerozumí podruhé, tak se zeptají znovu.

Když tomu nerozumí potřetí, přestože se už 2x zeptali, tak řeknou tomu člověku: „Já se s vámi o tomhletom bavit nechci.“

Protože nemusí. Oni si najdou někoho jiného. Někoho, kdo má víc srdce učitele než srdce salesmana, který vám prodá cokoliv. Nepustí vás ke slovu a vlastně vás dotlačí do toho, abyste si od něj něco koupili. A je jedno jestli je to pojistka, investice nebo nemovitost.

Takže nezapomeňte na to, že jsou to vaše peníze. Jde o váš pohodový pocit, když se s nimi bude pracovat.

Nedelegujte slepě

Jde o to, abyste věcem i v tom peněžním světě trošku rozuměli. Ne, že musíte spolknout všechnu moudrost světa. Vůbec ne. Tak to není.

Ale musíte vědět zhruba o co jde. Aby se nestalo to, co člověk občas vidí někde na nějakých amerických serverech.

Úspěšný sportovec zkrachoval“ nebo „Holywoodská hvězda zkrachovala“. A dotyčný pak říká: „No já jsem na to měl svého člověka.

Jak svého člověka?

To jsou vaše peníze!

To je váš problém, když se nestaráte o vaše peníze.

I když máte svého člověka pořád musíte vědět, co se s těmi penězi děje. Aby se nestalo, že jednoho dne někdo přijde a zjistíte, že nemáte nic.

Protože on to měl na starosti někdo, kdo to uměl prodat, ale ve skutečnosti tomu vůbec nerozuměl. Nebo vás dokonce podvedl.

Takže nezapomeňte…

Jde o vaše peníze

A když vám ten člověk, s kterým mluvíte o nich, nevyhovuje. Když si připadáte hloupí. Nebo si připadáte tak, že tomu nikdy nebudete rozumět, tak jděte za někým jiným.

Protože jedině v tom případě dojde k tomu, že nebudete mít s penězi problém.

Moje jméno je Vladimír Fichtner. A naši značku Fichtner stavím na srozumitelnosti toho, co děláme vůči našim klientům.

Je to možná tím, že jsem z učitelského rodu. Dokonce jsem kdysi dávno chtěl studovat na učitele. Dokud mi pan ředitel z gymnázia nevzal přihlášku, neroztrhnul ji a říkal: „Jdi studovat něco jiného, učit můžeš vždycky.

A měl pravdu. To učení ve mě pořád je. Baví mě to, baví mě sdílet moje myšlenky. A proto se tady taky dneska potkáváme.