Má smysl pokoušet se o překonávání indexu?

BlogVladimír Fichtner

Investování do indexu (třeba formou ETF) má své výhody. Jedna z nevýhod je, že nikdy nevyděláte víc než index. Hodně lidí index bere jako průměr a snaží se ho porazit. Otázka tedy zní…

Má smysl pokoušet se o překonávání indexu?

Podle mě to smysl nemá.

A proč nikoliv?

Protože to nejde.

Ten fór je v tom, že abyste mohli překonat index, tak si k tomu musíte říct také časový horizont.

Na jak dlouho

Váš časový horizont záleží na Vašem věku. V případě 40letého by měl být 50, 60 let. A abyste 50, 60 let konzistentně překonával index je velmi, velmi, velmi nepravděpodobné.

Stačí se podívat na statistiky správců peněz, aktivně řízených fondů. Uvidíte, že nikdo nedokáže konzistentně překonávat index. A když, tak se to někomu povede rok, někomu dva, někomu tři, a pak se mu to zase nepovede v dalších letech.

Znám několik fondů, které se na začátku roku 2020 chvástaly svými výsledky. Pak přišel březen 2020. Index S&P 500 klesl o téměř 30 % (v CZK vyjádření). Ty samé fondy ale poklesly o 40, 50 i více procent. V tu chvíli nebylo moc veselo ani u manažerů těchto fondů, ani u lidí, kteří v nich měli peníze.

Vídíme kolem sebe neustále, že když v jednu chvíli index překonáváte, tak v jinou na tom můžete být hůře. Někdy až tak, že Vás to může položit.

Myslím si, že překonávání indexu zní marketingově dobře, ale že to není vlastně úplně zapotřebí. Stačí, když budete „na indexu”. Ono to souvisí s Vaším přístupem k investicím.

Kolik to stojí energie

Abyste dokázali porazit index, tak Vás to bude stát asi hodně energie a času.

Warren Buffett se o investice stará celý život, full time a navíc s celým týmem lidí. Manažeři fondů, kteří rozdávají rady, se také o peníze starají neustále.

Takže abyste se mohli starat o peníze naplno, musíte jich mít dost.

Tolik, abyste zaplatili za svůj čas, který tomu věnujete a ještě Vám zbyl ten vyšší výnos než je index.

Dejme tomu, že chcete porazit index o 2 %. Index má průměr 8 % a Vy budete chtít dosáhnout 10 %.

Vaše měsíční mzda je 100.000 Kč. Tolik byste si vydělali, kdybyste dělali něco jiného, než se starali o své peníze.

Za rok tedy musíte vydělat minimálně 1,2 milionu (12x 100.000 Kč). Dejme tomu, že to jsou ta 2 %, o která porazíte index.

2 % z 60 milionů je 1,2 milionu.

Takže potřebujete aspoň 60 milionů a musí Vás peníze a investování dostatečně bavit, abyste to mohli dělat na plný úvazek.

Aby stejná rovnice vycházela u 10 milionů, museli byste ročně vydělávat 20 %, tj. o 12 % více než index.

Kolik znáte lidí, kteří investováním konzistentně vydělávají 10 % a víc?

Jakou zvolíte cestu

Máte-li přístup, který je spekulativnější, tak můžete zkoušet o kolik index překonáte.

Ale pokud máte přístup spíše ochranářský, tak to vlastně není o tom vydělat víc, ale především ty peníze ochránit.

A když vyděláte víc, tak to znamená, že zároveň máte menší ochranu. Prostě jedno bez druhého – výnos bez rizika – není.

Pro mě osobně je mnohem rozumnější mít peníze ve větším bezpečí, než překonávat index. Ale to je rozhodnutí každého z nás.

Já si myslím, že naše strategie Wealth Protection (Ochrana Bohatství) se dá aplikovat intenzivně opravdu desítky let. I na měnící se prostředí, s novými inovativními produkty a podobně.

Ale myslím, že překonávat index není konzistentně možné. Alespoň zatím na to statistika tak poukazuje.

Lepší než průměr

Samozřejmě někteří lidé v sobě stále mají chuť odtrhnout se od davu, od průměru. Překonat průměr.

Já jim tu chuť neberu, ať se odtrhnou.

Ale otázkou je, jestli se odtrhnou směrem nahoru od průměru nebo směrem dolů od průměru.

Podívejte, většina z nás si myslí, že jsou nadprůměrnými řidiči. Ale ve skutečnosti jsme všichni průměrní, když se to tak vezme. Nadprůměrní řidiči jsme, když nadáváme na druhé a závodíme. Dokud nenabouráme.

Ten průměr má svou logiku.

Já bych do cíle překonávat index nešel.

Já mám rád splnitelné cíle. I když si dávám poměrně vysoké cíle, tak pořád si myslím, že je potřeba zůstat v té splnitelnosti.

Jako poradci pro rentiéry (Fichtner Investment Advisors) se nepokoušíme o překonání indexu. Raději s klienty dosáhneme jejich cíle sice „průměrnou”, ale dlouhodobě bezpečnou cestou.

Jak to máte Vy?

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.