Rentiér 12/2020 – Chytáky strukturovaných produktů

RentiérVladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.

Úvodník pro prosinec 2020

Vladimír FichtnerNa akciové trhy se vrátil optimismus a akcie v listopadu prudce rostly.

Růst souvisel především s koncem amerických prezidentských voleb a oznámením prvních účinných vakcín na Covid-19. S uklidněním investorů v listopadu souviselo i poměrně silné oslabování dolaru, které často přichází v době, kdy mají investoři menší obavy z budoucnosti.

Přestože dolar oslaboval, naše modelová akciová portfolia měla pozitivní měsíční zhodnocení, protože růst akcií byl silnější než oslabování dolaru.

Větší optimismus investorů se také projevil v zatím malých, ale po delší době pozitivních, přítocích peněz do akciových strategií.

V době přípravy tohoto čísla (3. 12. 2020) máme zatím k dispozici jen statistiky k 18. 11. 2020, ale náznaky změny přítoků peněz do akcií jsou již viditelné. Pokud se větší přítoky do akcií potvrdí i ve zbytku listopadových statistik, uvidíme to, co známe již z minulosti.

Drobní investoři začnou více investovat do akcií, zhruba šest až devět měsíců poté, co akcie dosáhly svých minimálních hodnot (naposledy v březnu 2020).

A co brexit?

Kromě vánočních a novoročních svátků nás na konci roku (asi) čeká tvrdý brexit.

O našich doporučeních vzhledem k platformám Interactive Brokers (UK) a Lynx vás informujeme průběžně v našich online relacích nebo e-mailem, proto se tomuto tématu v tomto čísle Rentiéra již nebudeme věnovat – informace zde by totiž byly zastaralé ještě dříve, než byste si je stačili přečíst.

Pokud tedy využíváte platformu Interactive Brokers nebo Lynx a máte pocit, že nevíte, co ohledně těchto platforem doporučujeme ještě před koncem roku, neváhejte se nás zeptat.

Chytáky strukturovaných produktů

Petr SyrovýHlavním tématem tohoto čísla jsou tzv. strukturované investiční produkty.

Jedná se o produkty, které jsou např. v porovnání s fondy nebo ETF poměrně málo standardizované, a proto je vyhodnocování jejich vhodnosti pro portfolia náročnější.

Někdy náš analytický tým najde odpověď na to, co hledá, třeba až na straně 260 informačního dokumentu, který se k produktu vztahuje.

O tom, jak tyto produkty fungují a na co je potřeba si u nich dávat pozor, a jak je někdy složité najít odpověď při jejich hodnocení, píše Petr Syrový v článku „Chytáky strukturovaných produktů“.

Certifikáty Cyrrus měly v průměru záporný výnos, přestože jich 70 % skončilo s mírně kladným zhodnocením

Petr SyrovýU strukturovaných produktů (typicky tzv. certifikátů) je dobré vyhodnocovat nejen každý produkt individuálně, ale je dobré se podívat i na jejich velký vzorek jako celek. Právě to jsme udělali v analýze 120 certifikátů společnosti Cyrrus, vydaných v období od roku 2010 do roku 2018.

O certifikátech se často říká, že banka/makléř prodává za 100 něco, co vyrobí za 97, ale v klientovi se snaží vyvolat dojem, že kupuje zboží za 115.

Statistika certifikátů Cyrrus toto rčení potvrzuje. Pokud jste tuto analýzu zatím nečetli, podívejte se na ní na straně 13.

Rád bych ještě dodal, že Cyrrus již od letošního roku nabízí certifikáty jiného charakteru, ale k souhrnnému hodnocení jejich výsledků se dostaneme až za několik let. Do té doby je budeme hodnotit individuálně.

Koupit či nekoupit 5,34 % p.a. JB REVERSE CONVERTIBLE ON EUR/USD od švýcarské privátní banky Julius Baer?

Martin HavlíkTaké dalším příkladem strukturovaného produktu se zabývá naše stručná analýza krátkodobého produktu od privátní banky Julius Baer.

I na něm si ukážeme, že nic není zadarmo, a že na pohled zajímavý roční výnos ukrytý v názvu produktu může znamenat i šanci na poměrně vysoké ztráty.

A často právě omezená možnost zisku a (téměř) neomezená možnost ztráty je něco, co nás od zařazení certifikátů do portfolií odrazuje.

V každém případě platí, že když budete chtít vyhodnotit jakýkoliv investiční produkt, který vám někdo nabízí, dejte nám vědět. Naší prací je nejen pomoci vydělávat vám peníze, ale také šetřit váš čas.

Hezké Vánoce a klidný rok 2021

Vladimír FichtnerToho, že vám můžeme pomáhat starat se o peníze, si vážíme. Rád bych vám chtěl proto na sklonku náročného roku 2020 poděkovat za vaši důvěru (věřím, že ne slepou) a říci vám, že nás vaše důvěra nejen těší, ale i zavazuje.

Děkujeme.

Závěrem bych vám chtěl popřát vše nejlepší v roce 2021, především hodně zdraví, pohody a klidu. A samozřejmě i krásné Vánoce.

Vladimír Fichtner

V listopadu naše portfolia posílila o 4,5 % v korunovém vyjádření i přesto, že nám posilující koruna z výnosů ubírala

Listopad přinesl na akciové trhy prudké oživení a pozitivní výnosy. Naše modelová akciová portfolia vzrostla – akumulační o 4,7 % a dividendové o 4,5 %. Jak dividendové, tak akumulační portfolio již překonávají úrovně ze začátku roku 2020.

Vzhledem k tomu, že zatím nešlo o úplně jednoduchý rok, máme z takového vývoje radost. Ještě ale nechvalme dne před večerem – uvidíme, co nám z hlediska výkonnosti přinesou akcie v průběhu prosince.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2020 (vše v CZK k 30. 11. 2020)

Zajímavé bylo, že portfolia rostla, přestože česká koruna poměrně prudce posilovala vůči dolaru – akcie totiž rostly rychleji, než klesala hodnota dolaru. To se v krátkém časovém horizontu zase tak často nevidí.

Listopad byl v korunovém vyjádření po dlouhé době výrazně lepší pro evropské akcie než pro akcie americké. Přesto je širší index amerických akcií od začátku roku stále výrazně výše než index akcií evropských.

Evropské akcie v listopadu rostly rychleji, přesto náskok amerických akcií nestáhly (vše v CZK k 30. 11. 2020)

Výnosy našich akciových modelových portfolií od počátku roku 2018

Při pohledu na graf vývoje našich akciových modelových portfolií za poslední tři roky (viz níže) si vždy připomínáme, jak důležité je – z hlediska dlouhodobého investora – dobře zvládat emoce.

Ten, kdo emoce zvládá, mohl za poslední 3 roky na diverzifikovaném akciovém portfoliu vydělat 23 až 33 %.

A to je v dobách nízkých úrokových sazeb příjemný výnos, když si uvědomíme, že je dosahován při respektování strategie Ochrany bohatství (Wealth Protection) a využití ETF, o kterých jsme mluvili v předchozím čísle měsíčníku Rentiér.

Vývoj našich akciových modelových portfolií od 01/2018 (vše v CZK k 30. 11. 2020)

Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 24stránkovém měsíčníku Rentiér 12/2020, který vydáváme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.