Rentiér 2/2021 – 10 poučení z roku 2020 a výhled 2021

napsal Vladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je součástí širokého analytického servisu, který poskytujeme našim klientům.

Úvodník pro únor 2021

První měsíc roku 2021 máme za sebou. Přestože začínal v USA útokem na Kapitol, na trzích se nic zásadního nedělo.

Za zmínku stojí možná jen aféra kolem prudkého růstu akcie firmy GameStop a jejího následného velkého poklesu začátkem února.

O anatomii bublin proto píše kolega Tomáš Tyl v Analýze na stranách 14 – 16.

10 poučení z roku 2020 a výhled 2021

Vladimír Fichtner

Já s Alešem Prandstetterem jsme na konci ledna pořádali webinář pro klienty. Potěšilo nás, že na něm bylo 170 lidí.

Webinář jsme začínali prezentací o tom, co jsme se v roce 2020 naučili a co čekáme v roce 2021.

Prezentace mnohé z účastníků zaujala, ale dostalo se ke mně i pár hlasů, že jsme jí mohli věnovat trochu více času.

Takže pro všechny, kdo webinář neviděli, a pro ty, kdo si ho chtějí připomenout, jsme se rozhodli „10 poučení z roku 2020 a výhledy pro rok 2021“ rozebrat i v tomto čísle Rentiéra.

Pozor na FOMO!

Tomáš TylJedním z nebezpečí, na které jsme stručně upozorňovali je „strach z toho, že nám něco uteče“ v angličtině dnes již známý pod zkratkou FOMO – Fear Of Missing Out.

Protože si myslíme, že si na něj jako investoři musíme dávat všichni dobrý pozor, povídání o tomto fenoménu od Tomáše Tyla najdete na straně 14.

Investovat při maximech má překvapivě dobré výsledky

Petr SyrovýZa další fenomén těchto dní považujeme strach z růstu akcií a z tzv. investování na vrcholech.

Opakovaně se potkáváme s tím, že především naši noví klienti mají obavu zainvestovat peníze poté, co trhy vyrostly na nová maxima.

Kolega Petr Syrový se nechal inspirovat myšlenkou od analytického týmu americké banky JP Morgan a zjistil následující…

Investování při maximech přináší na horizontu roku, dvou, tří i čtyř let, tj. krátkodobě, dokonce lepší výsledky než investování za průměrné ceny roku.

Se svými překvapivými závěry vás seznámí v komentáři „Pro investice do akcií je vždy dobrý čas“ na straně 17.

Změny kvůli brexitu

Jan ValášekPro týmy Fichtner s.r.o. a eFrank.cz a.s. byl leden především měsícem, kdy nás plně vytěžoval brexit a migrace účtů našich klientů z Interactive Brokers UK do Maďarska.

Začalo to už 24. prosince 2020 a pokračovalo přes sváteční dny konce roku 2020. Nakonec to vypadá, že už (téměř) vše dopadlo dobře.

Ke dni, kdy píšu tento úvodník, tj. k 5. únoru 2020, je většina účtů našich klientů úspěšně přemigrována (393 účtů z celkových 408).

A nyní se již můžeme vrátit k tomu, co děláme standardně – našemu investičnímu poradenství pro vás.

Věřte mi, že se na to těšíme možná ještě o něco více než vy, protože i pro nás byl celý proces migrace poměrně náročný.

Vladimír Fichtner

V lednu došlu k mírnému poklesu hodnoty našich akciových portfolií

V lednu 2021 naše modelová akciová portfolia o něco málo klesla – akumulační pro budoucí rentiéry o -0,33 % a dividendové pro rentiéry o -0,2 %.

Pokud se podíváme na výkonnost od 1. ledna 2020 (13 měsíců zpět), vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o 8,8 % a rentiérské portfolio o 1,9 %.

Pomalejší růst rentiérského portfolia je ovlivněn především vyšší vahou akcií, které vyplácejí dividendu, ale právě tyto akcie v roce 2020 nezažily takové růsty jako akcie růstovějšího charakteru.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2020 (vše v CZK k 31. 1. 2021)

Na horizontu 5 let naše modelové akciové akumulační portfolio pro budoucí rentiéry vydělalo 69,5 %, rentiérské akciové portfolio 49,8 %.

Na grafu níže je vidět, že právě v roce 2020 se od sebe výrazněji oddálily křivky výnosu akciových portfolií obou typů našich klientů – budoucích rentiérů a rentiérů, a to díky již zmiňované nižší výkonnosti dividendových akcií v portfoliu rentiérů.

U rentiérských portfolií ale považujeme za důležitou především stabilitu výplaty průběžně vyplácených dividend klientům, a ta se i v krizovém roce 2020 potvrdila.

Vývoj našich akciových modelových portfolií od 01/2016 (vše v CZK k 31. 1. 2021)

Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 20stránkovém vydání Rentiér 2/2021, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.