Rentiér 11/2023 – 3 oblasti rodinného bohatství

RentiérVladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.

Úvodník pro listopad 2023

Vladimír Fichtner
Vladimír Fichtner

V posledních dvou letech na stránkách měsíčníku Rentiér publikujeme stále více článků nejen o materiální, ale i rodinně-vztahové stránce rodinného bohatství.

Je to tím, že naše děti jsou už ve věku 29, 28 a 18 let a společně s mou ženou Radkou cítíme, že s nimi přemýšlení o rodinném bohatství chceme více sdílet.

Protože mám rád ve všem pořádek a systém, vytvořili jsme nyní s kolegy náš ucelenější pohled na oblast rodinného bohatství.

Věřím tomu, že „3 oblasti rodinného bohatství“ zaujme každého, komu dosud chybělo v našem pohledu na jednotlivá témata rodinného bohatství trochu více nadhledu, a především strukturovanosti a strategie.

Filantropický vánoční tip

Rodinné Bohatství
Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, rád bych připomněl jednu věc, o které píšu v knize Rodinné Bohatství.

Pořád máte šanci každému členu vaší rodiny dát k dispozici částku k přerozdělení na nějakou dobročinnou aktivitu.

Tím, že se děti naučí přemýšlet, jak peníze rozdělit, koho a proč obdarovat, to, že se o tom budete společně bavit u jednoho stolu, jim pomáhá učit se
rozhodovat. A také si uvědomovat, že možná mají více štěstí než někdo jiný.

Vy potom můžete na vybrané projekty peníze zaslat, od obdarovaných získat osobní poděkování pro každého dárce a toto poděkování může každý z rodiny dostat jako dárek pod stromeček.

Věřte mi, udělá jim to velkou radost.

Vladimír Fichtner
Předseda představenstva Fichtner a.s.
Autor knihy Rodinné bohatství

Jak investovat na prahu velkých změn

Tomáš Tyl
Tomáš Tyl

Přestože jsme v portfoliích díky strategii Ochrany bohatství připraveni na různé scénáře budoucnosti – a nechtěli bychom být zainvestováni jinak – lidsky nás tato turbulentní doba netěší.

Ukrajina, Izrael, inflace, úrokové sazby, recese, umělá inteligence, dezinformace. Ve společnosti, v ekonomice i geopolitice se toho ne úplně dobrého děje skutečně hodně.

Proto vítáme článek šéfa našeho analytického týmu, Tomáše Tyla, který přichází s jemu typickým nadhledem…

Vždy se najde dostatek důvodů, proč se bát budoucnosti. Neustále jsou před námi velké změny a svět se mění. Změna nás provází celým životem.

Události, kterým čelíme nyní se zdají významnější a označujeme je za bezprecedentní, protože je právě prožíváme. A proto, že neznáme budoucnost.

Strachy a obavy, které jsme měli dříve se již nezdají tak velké. Důvodem je, že už víme, jak to dopadlo.

Aktivní nebo pasivní investování? Bereme to nejlepší od obojího!

Richard Mrňka
Richard Mrňka

Tématem, ke kterému média i my čas od času vracíme, je diskuse o aktivně řízených fondech a ETF neboli fondech pasivně řízených.

Aktivně řízené fondy, které si účtují 2 až 2,7 % p.a. poplatku každý rok – ať se jim daří nebo nedaří – neustále hledají argumenty, proč jim mají naivní investoři nechat dát vydělat.

Tomáš Tyl s Richardem Mrňkou si na danou problematiku podívali novými očima a poodkrývají způsob, jak si při naší práci pro naše klienty bereme to nejlepší z obou světů.

Skutečná finanční svoboda

Václav Krajňák
Václav Krajňák

Ti, kdo nás již dlouho znáte, víte, že i k naší praxi patří termín finanční svoboda. Finanční svoboda je i hra, kterou spolu s našimi klienty a jejich menšími a někdy (skoro) dospělými dětmi několikrát ročně hrajeme.

O tématu finanční svobody z úplně jiného úhlu pohledu píše ve svém příspěvku kolega Václav Krajňák.

Opravdu bohatí lidé totiž nepracují pro peníze. Jsou na nich zcela nezávislí. Jejich bohatství jim přináší příjem, ať pracují nebo ne.

Na druhou stranu i samotné bohatství je nezávislé na nich. Bohatství generuje příjem, ať jeho vlastník pracuje či nepracuje, ať žije či nežije.

Od začátku roku 2023 jsou naše akciová portfolia v plusu 4,9 až 9,2%

Na akciových trzích pokračoval i v říjnu pokles. Index S&P 500 je v dolarovém vyjádření od lokálního maxima na přelomu července a srpna v poklesu zhruba o 10 %. Dopad propadů na naše portfolia brzdil posilující dolar vůči koruně, během tohoto období dolar posílil zhruba o 6,4 %.

Akciová složka portfolia budoucích rentiérů za říjen 2023 klesla o -3,7 %, u rentiérů o -3,4 %.

Od začátku roku 2023 akciové portfolio budoucích rentiérů vydělalo +9,2% a rentiérské portfolio vzrostlo o +4,9%.

Vývoj akciových modelových portfolií od 1. ledna 2023 (vše v CZK k 31. 10. 2023)

Od října 2018, tedy za posledních 5 let, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o +54,4%, rentiérské portfolio o +42,3%.

Vývoj akciových modelových portfolií od 1. září 2018 (vše v CZK k 31. 10. 2023)

Větší detaily o tom, co se dělo na trzích, jak si trhy vedou z pohledu jejich fundamentálního ocenění i jak na vývoj na trzích reagují drobní investoři, najdete ve 28stránkovém vydání Rentiér 11/2023, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.