Rentiér 5/2024 – Vypůjčeno od vašich vnoučat

RentiérVladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je samostatně neprodejný a je součástí širokého servisu, který poskytujeme našim klientům.

Úvodník pro květen 2024

Vladimír Fichtner
Vladimír Fichtner

Před pár měsíci jsem při svém zkoumání zákonitostí udržení rodinného bohatství narazil na knihu Borrowed from Your Grandchildren: The Evolution of 100-Year Family Enterprises (Vypůjčeno od vašich vnoučat: Evoluce 100letých rodinných podniků) (Wiley, 2020), kterou napsal Dennis T. Jaffe.

Dennis se o tematiku mezigeneračního předávání bohatství zajímá celý život. Jeho nápad oslovit rodiny, jejichž bohatství trvá již více než 100 let a shrnout jejich zkušenosti do knihy, mě nadchl. Stejně nadšený jsem byl, když jsem knihu začal číst. Tolik praktických rad a postřehů pro téma, které všichni potřebujeme, jsem na jednom místě zatím nikde nepotkal!

Když jsem Dennisovo jméno zmínil na rodinné radě před Erikou Matwij, naším rodinným koučem, Erika řekla, že Dennise zná. Měla ho totiž jako hosta na svém prvním kongresu. Jaké bylo moje překvapení, když mě o 14 dní později Erika pozvala na online rozhovor s Dennisem na téma, co bychom mohli společně vymyslet pro naši rodinu a naše klienty.

Aktuálně přemýšlíme o tom, že by Dennis mohl mít jednodenní pracovní seminář pro několik rodin našich klientů v říjnu 2024. Mezitím si můžete na straně 3 přečíst Dennisův článek, který vydal právě pro podporu propagace své výše zmíněné knihy. Případně si knihu můžete objednat a přečíst. Skutečně stojí za to!

5. ročník mezinárodního kongresu rodinných firem

Rád bych vás také upozornil na další ročník kongresu, který pořádá Erika Matwij na Slovensku.

Právě na jejím kongresu, kterého jsme se zúčastnili se synem před dvěma lety, jsem se s Erikou poprvé seznámil. Letošní ročník se koná 19. a 20. září 2024 v Hotelu Château Bela a je zase naplněný zajímavými hosty. Třeba se potkáme i tam.

Více o kongresu se dozvíte přímo na webových stránkách.

Zlato nestojí za to!

Tomáš Tyl
Tomáš Tyl

Tématem, které se v posledních měsících mediálně a na sociálních sítích více skloňuje, je zlato.

Proto k němu nabízí svůj analytický pohled Tomáš Tyl v článku na straně 8.

Z nadpisu je asi jasné Tomášovo doporučení, ale přesto si myslím, že stojí za to znát detaily, které k němu Tomáše vedou, a rozumět jim.

Kahneman – za hranice intuice

Richard Mrňka
Richard Mrňka

Richard Mrňka ve svém článku rozebírá příspěvek spoluzakladatele behaviorální ekonomie Daniela Kahnemana k investování a to, jak jeho výzkum ovlivnil i nás a námi vytvořenou strategii Ochrany bohatství (Wealth Protection).

Pro mě osobně je článek důležitou připomínkou toho, že je třeba mít v investování jasnou filozofii a systém, který dodržujeme, a využívat scénářové přemýšlení s tím, abychom byli připraveni na různé verze budoucnosti.

Vladimír Fichtner
Předseda představenstva Fichtner a.s.
Autor knihy Rodinné bohatství

Za rok 2024 jsou naše modelová akciová portfolia budoucích rentiérů +11,4%, rentiérská +10,2%.

Druhé čtvrtletí začalo mírnou změnou sentimentu a akciová složka portfolia budoucích rentiérů klesala o 2,7%, u rentiérů o 2,3%.

I přes mírnou korekci jsou stále modelová portfolia za rok 2024 v plusu, u budoucích rentiérů o 11,4%, u rentiérů o 10,2%.

Od roku 2023 se akciové složce našich modelových portfolií dařilo výrazně vyrůst. U budoucích rentiérů došlo k růstu o 35,8%, o 27,9% u rentiérů.

Vývoj akciových modelových portfolií od 1. ledna 2023 (vše v CZK k 30. 4. 2024)

Od května roku 2019, tedy za posledních 5 let, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o +77,2% a rentiérské portfolio o +61,5% v CZK.

Vývoj akciových modelových portfolií od 1. května 2019 (vše v CZK k 30. 4. 2024)

Větší detaily o tom, co se dělo na trzích, jak si trhy vedou z pohledu jejich fundamentálního ocenění i jak na vývoj na trzích reagují drobní investoři, je možné najít ve 28stránkovém vydání měsíčníku Rentiér 5/2024, který připravujeme pro naše klienty.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.