Jak ovlivní volba prezidenta v USA Vaše investice?

BlogTomáš Tyl

Dnes 3. listopadu 2020 se v USA bude rozhodovat mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem.

Jeden byznysman vyvolávající emoce. Druhý celoživotní politik slibující změnu.

Ať už zvítězí první nebo druhý, tak zásadní otázka zní: Jaký to bude mít vliv na Vaše peníze? Na Vaše portfolio?

Pokud investujete podle investičního plánu, dlouhodobě a pravidelně na americkém akciovém trhu, mohu Vás uklidnit.

Jakou moc má americký prezident?

Prezident Spojených států, jakkoliv je aktuálně považován za nejmocnějšího muže světa, má omezený vliv na vývoj akciového trhu.

Americký akciový trh je celosvětově velmi významný a historická zkušenost nám ukazuje, že pro jeho vývoj není až tak důležité, zda je prezidentem USA demokrat nebo republikán.

Mnohem větší vliv na stav ekonomiky mají vnější události.

Pokud prezident nastoupil do úřadu v době ekonomické krize, je doba jeho funkce považována za nepříznivé období, ať už je to republikán nebo demokrat.

Naopak, ten, kdo přišel do Bílého domu v období úplného ekonomického propadu, tak akcie za jeho vlády rostly, bez ohledu na to, zda reprezentoval republikány nebo demokraty.

Americká demokracie je robustní

V obou stranách – jak demokratické, tak i republikánské – jsou různé proudy a zájmy, přívrženci mají různý pohled na události, různé představy, různé názory. Není proto pro prezidenta, ať už je jeho domovskou stranou jakákoliv, snadné cokoliv vykomunikovat a dotáhnout ke zdárnému konci.

To na jednu stranu znamená, že prezident nemůže během svého volebního období udělat zemi výrazně lepší, ale na druhou stranu je to svým způsobem pojistka, že stav nemůže ani dramaticky zhoršit.

Proto americká demokracie má na ekonomiku mnohem lepší vliv než například naše tuzemská. Jedna osoba v čele USA nemůže její chod výrazně zhoršit.

Stejně tak je pro některé typy firem příznivější, pokud zemi vedou republikáni, jinému druhu společností zase více vyhovuje demokratické vedení.

Donald Trump nebo Joe Biden?

Ptáte se, který z kandidátů by byl pro situaci na akciových trzích lepším řešením?

Současný prezident Trump je každopádně polarizující kandidát, americkou společnost rozděluje, burcuje emoce.

Mnoho lidí nesouhlasí s jeho politikou natolik, že jsou ochotni vyjít do ulic. Také mnoho celebrit se veřejně distancuje od svého současného prezidenta.

Z tohoto pohledu se zdá, že by vítězství Joe Bidena přineslo uklidnění.

Na druhou stranu Trumpa už jsme jako prezidenta zažili, je pro nás mnohem čitelnější a jeho kroky předvídatelnější.

Určitě by v následujícím volebním období pokračoval v nastoleném směru – tlak na obchodní partnery, větší podpora domácího trhu na úkor ostatních ekonomik světa, což vede k větší izolovanosti Ameriky.

Ekonomický vliv prezidenta na vývoj akciových trhů není dramatický

Pokud odhlédneme od přímého dopadu na americké občany, ekonomický vliv prezidenta na vývoj akciových trhů není dramatický.

Ať už je u kormidla republikán nebo demokrat, ekonomika se nehroutí, ani neotřásá v základech.

V současnosti je americká ekonomika ohrožena především koronavirovou pandemií a lockdownem. To je ale celosvětový problém a pokud by byl na pozici prvního muže jiný kandidát, situace by byla podobná.

Nedomnívám se ale, že by americká ekonomika byla výrazně jinde, kdyby neměla v čele prezidenta Trumpa.

Současně se nedomnívám, že by zvolením Trumpa nebo Bidena pro následující volební období nastaly nějaké výrazné změny v ekonomické situaci.

Takže z hlediska akciových trhů (a historie nám dává za pravdu) to není o tom, který kandidát zvítězí.

Prudké pohyby před volbami

Je jasné, že v období před volbou jsou americké trhy volatilnější. Tento neklid a rozkolísanost bude určitě pokračovat i po samotné volbě.

Nemusí totiž být hned 3. 11. 2020 zcela rozhodnuto, který kandidát vyhrál. Výsledky mohou být různě soudně napadány, hlasování zpochybňováno, vynucováno přepočítávání hlasů atd.

Tato situace může trvat několik dnů, týdnů a v nejhorším výhledu i několik měsíců. Blíže se o různých možnostech vývoje mluví v článku E15.cz.

Každopádně jakmile však bude jeden z kandidátů jednoznačně vyhlášen vítězem voleb, situace se zklidní, a to bez ohledu, zda to bude Trump nebo Biden.

Měli byste počkat na výsledek?

Má tedy pro investory význam čekat na výsledek amerických prezidentských voleb?

Za mě určitě ne. Čekání na vyjasnění situace není dobrá strategie, situace se nevyjasní hned, respektive pochyby z budoucnosti tu budou vždy. A vyčkávání je tedy jen ztráta času a příležitostí.

Americký akciový trh je tedy velmi stabilní, bez ohledu na jméno a stranickou příslušnost prvního muže. Z našeho pohledu jsou americké akcie stále rozumně oceněné i přes jejich růst ode dna v březnu.

To je důvod, proč našim klientům doporučujeme preferovat investice na americkém akciovém trhu namísto investic do tuzemských nebo evropských akcií.

O autorovi Tomáš Tyl

Tomáš začínal na finančních trzích v roce 2002. Osobně vytvořil již stovky analýz, napsal populární knihu „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a je spoluautorem knihy „Osobní finance”. V současné době má na starost investiční strategii Fichtner Wealth Managers.