Akcie rostly díky výsledkům firem, USA zůstávají dominantní silou, investoři do ETF nakupují při poklesech.

Správa bohatstvíTomáš Tyl

 

Americký prezident oslavil 100 dní v úřadu a nezapomněl se pochválit za skvělou práci a nejúspěšnějších 100 dní americké administrativy v historii. (HN)

Trhy však vnímají situaci komplexněji: chaos kolem cel a geopolitických kroků přetrvává, přesto se americký trh vrátil k růstu a aktuálně je jen 5 % pod začátkem roku (v CZK -13,3 % kvůli oslabení dolaru). (Wall Street Journal)

Rok 2025 potvrzuje, že investiční prostředí je stále ovlivňováno nejen ekonomickými výsledky, ale i geopolitikou, technologickými změnami a generační výměnou investorů.

Pro české investory zůstává klíčovým chránit majetek a dosahovat rozumného, dlouhodobě udržitelného růstu.

Akcie rostly díky výsledkům firem

Výsledková sezona přinesla pozitivní překvapení – 74 % firem z indexu S&P 500 překonalo očekávání s odhadem růstu zisků 12,9 % (oproti 8 % před několika týdny). Nejvíce rostly technologické a zdravotnické firmy. (Refinitiv)

Meta (Facebook) zvýšila tržby o 16 % a zisk o 35 %. Microsoft reportoval růst tržeb 13 % (především díky růstu Cloudových služeb) a zisků 18 %. Očekávání překonal i Amazon. Zde však investory zklamal výhled na další čtvrtletí. (CNBC)

Dobré výsledky firem jsou důležitým předpokladem pro růst akciového trhu. Právě kvůli nim investujeme.

Je otázkou, jak se současná nejistota odrazí v budoucích ziscích a jejich růstu v následujících letech. Lidé sází na různé scénáře a spekulují podle toho, jaká odpověď se jim líbí. Avšak budoucnost v tuto chvíli nezná nikdo.

I přes růst není prostor na slepý optimismus

Doporučujeme být připraveni na to, že se nejistota může na trhy vrátit a že období zvýšeného kolísání nemusí být ještě pryč.

To znamená především mít připravený plán, co dělat, pokud by se vrátily poklesy.

Na druhou stranu nedoporučujeme spekulovat, že se tak stane, a na poklesy čekat. Nemá ani smysl vyčkávat, až bude situace jasnější.

Akciový trh pracuje s očekáváními a všechny současné obavy jsou v jeho cenách již obsaženy. Ode dna se odráží v době největší beznaděje. Ve chvíli, kdy je na trzích klid, už má za sebou růst.

Akciový trh je vedoucí (leading) indikátor. O tom, co to znamená, píše kolega Richard Mrňka v květnovém čísle Rentiéra.

Trh v USA je pro naše investice stále klíčový

Často s Vámi také diskutujeme o tom, zda není čas opustit akcie USA. Zda díky Trumpovi nenastane odklon od Ameriky, který povede k útlumu ve srovnání s jinými regiony.

Pro nás je základem ochrany bohatství diverzifikace a expozice vůči největším a nejstabilnějším trhům.

USA zůstávají klíčovým pilířem portfolia díky velikosti, likviditě a silným fundamentům. V tuto chvíli nevidíme alternativu, která by nabízela srovnatelnou kombinaci růstu a bezpečí.

O tom, jak o alokaci uvažujeme, si budou naši klienti moci přečíst můj článek v květnovém Rentiérovi.

Investoři do ETF nakupují při poklesech

Zajímavou změnu jsme zaznamenali v chování investorů. Zatímco obvykle je nejistota spojená s výprodeji akciových ETF, nyní jsme zaznamenali růst jejich objemů. (S&P Global)

To znamená, že investoři do ETF nakupovali podobně jako my při poklesech. Standardně akcie vyprodávali investoři do fondů.

Přesto na trhu přetrvává spíše negativní sentiment, což historicky bývá příležitostí k nákupům. (HN)

Španělsko si prožilo blackout

Na začátku týdne proběhl ve Španělsku a Portugalsku rozsáhlý blackout. Na 18 hodin vypadl elektrický proud. Na vlastní kůži si ho zažil Vladimír, který je ve Španělsku od začátku týdne. (Lidovky)

Zajímavá informace byla, že ještě celkem dlouhou dobu po začátku výpadku fungovaly obchody. Je otázka, zda by to tak bylo i u nás.

V podobných chvílích se ukazuje, jak jsme na elektrické energii závislí. Jsme zvyklí, že funguje internet, mobilní signál a máme kam jít pro vodu, potraviny apod.

Podobně, jako se v investování připravujeme na různé scénáře, doporučujeme zvážit základní krizovou připravenost i v osobním životě.

Výkonnost trhů k 1. 5. 2025

Za poslední týden celý americký trh vyrostl o +2,9 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o +1 % v CZK.

Od začátku roku 2025 je na amerických akciích pokles o −13,3 % a na amerických dividendových o −10,1 % v CZK.

Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem, jsou americké akcie velkých firem +21,9 % a americké dividendové +11,7 %.

Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +79,6 %, americké dividendové +31,1 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2020 k 1. 5. 2025 v CZK

O autorovi Tomáš Tyl

Tomáš začínal na finančních trzích v roce 2002. Osobně vytvořil již stovky analýz, napsal populární knihu „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a je spoluautorem knihy „Osobní finance”.
V současné době vede investiční a analytický tým obchodníka s cennými papíry Fichtner a.s. Specializuje se na portfolia (ochrana, růst, private equity) velmi bonitních klientů investujících stovky milionů korun až jednotky miliard.
Tomáš také jako lektor pomáhá vzdělávat bankéře a špičkové finanční poradce.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.