Americké akcie rostou, německé klesají. Situace v Evropě se zhoršuje, přestože některé centrální banky nadále snižují úrokové sazby.
Tak, a je to za námi. Další mediálně vděčná, ale pro nás jako investory poměrně nedůležitá, volba amerického prezidenta. Ať by vyhrála kterákoliv strana, i nadále by pokračoval proces deglobalizace a mnoha dalších jevů, které se s výměnou stran v Bílém domě příliš nezmění. I když z předvolební rétoriky to nemusí být tak zřejmé.
Zvolení Trumpa prezidentem posunulo ceny akcií nahoru
Já osobně za zcela zásadní považuji fakt, že Donald Trump vyhrál naprosto přesvědčivě a nebude docházet k jakémukoliv zpochybňování voleb. (WSJ)
Tento fakt se projevil mimo jiné tím, že americké akcie po oznámení jasných výsledků vyrostly o 2,5 až 3 % za jediný den. Stejně tak o 1,5 % posílil americký dolar.
To samozřejmě udělalo dobře výkonnosti našich portfolií, jak je vidět v posledním odstavci této zprávy.
Nesázeli jsme na to, jaký kandidát vyhraje, ale drželi jsme se naší dlouhodobé strategie.
Náš investiční stratég Tomáš Tyl o tom psal v úterním článku na SeznamZprávy Nestresujme, kdo usedne v Bílém domě. Prezident není všemocný.
Německé akcie reagovaly naopak poklesem
Opačným směrem než akcie americké, se vydaly akcie německé. V den oznámení výsledků amerických voleb poklesly o 1,7 %. (E15)
Jejich pohyb naznačuje, co si investoři myslí o jejich perspektivě po změně americké administrativy. Navíc se den po amerických volbách rozpadla německá vládnoucí koalice a Německo pravděpodobně čekají předčasné volby. Stávající německá vláda ztratila většinu v parlamentu, a její schopnost konat a rozhodovat se tak výrazně zhoršila.
V době, která je pro Evropu geopoliticky i ekonomicky stále složitější, může tato situace přinášet na evropské trhy další nejistotu.
Amerika opět přitahuje byznys
Kdo chce v USA uspět, bude tam muset být. Úspěch republikánů může být pro český byznys impulzem k stěhování za oceán. To je výstižný název článku v Hospodářských novinách.
Některé české byznysy už to vědí a fabriky v USA již otevřely, nebo dokonce nějakou americkou firmu koupily. Jiné se k podobným krokům chystají.
My jako investoři už americké akcie v portfoliích převažujeme od roku 2011 a na výsledky našich portfolií to má již delší dobu příjemný pozitivní vliv.
Situace v Evropě se zhoršuje
V průběhu tohoto týdne mě zaujaly také další dvě zprávy. Jedna o tom, že Polsko začalo na své východní hranici stavět opevnění, protože se obává útoku z Ruska. Do roku 2028 chce do tohoto opevnění investovat zhruba 58 miliard korun. (iDnes)
Druhá zpráva, která potvrzuje snahu Ruska o destabilizaci západních společností, je o dvou balíčcích, které měly vzplanout na palubách letadel směřujících do USA, ale naštěstí byly včas odhaleny. (WSJ)
Obě tyto zprávy jasně potvrzují, že situaci v našem regionu nelze brát na lehkou váhu a je potřeba se podle toho zařídit.
Dostatečně diverzifikovat majetek i mimo území České republiky a kontinentální Evropy, a přemýšlet o scénářích změn v našich rodinách, pokud by situace eskalovala.
Centrální banky nadále snižují úrokové sazby
Na závěr mi dovolte ještě krátkou informaci o snižování úrokových sazeb.
Ve čtvrtek snížil sazbu o 0,25 p.b. americký FED. (HN)
V průběhu týdne došlo ke snížení sazeb ve Velké Británii z 5 % na 4,75 %. (E15)
Ke snížení sazeb přistoupila i Česká národní banka. Ta snížila úrokové sazby již ze 4,25 % na 4,0 %. (E15)
Přestože jde v případě ČNB již o 7. snížení v řadě, zatím to nevypadá, že by snižující se sazby výrazně pozitivně přispívaly k rychlejšímu růstu české ekonomiky. Uvidíme, třeba to ještě přijde.
Informace k výkonnosti trhů k 7. 11. 2024
Za poslední týden celý americký trh vyrostl o 5 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o 2,8 % v CZK.
Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 31,8 % a americké dividendové firmy vyrostly o 22,1 %.
Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem + 167 %, americké dividendové +85 % v CZK.
Zde najdete odkazy na zmíněné i další články
Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství
Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.