Americké firmy rostou. FED a ECB drží sazby. Proti-inflační dluhopisy stále chceme. A pár slov k Trumpovi

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

Tento týden bylo tolik zajímavých zpráv, že bylo opravdu z čeho vybírat a co komentovat. K přečtení mého komentáře tak budete místo jedné až dvou minut potřebovat možná minuty tři nebo čtyři. Věřím, že to přesto bude stát za to.

Včera společnosti META ohlašovala hospodářské výsledky, které byly skvělé. Tržby na roční bázi vyrostly o 25 %. META ohlásila historicky vůbec první vyplácení dividendy, byznysu se daří. Její akcie včera uzavřely na 395 dolarech, když za poslední rok vyrostly o více jak 150 %. Zajímavé je, že cenový vrchol na úrovni 406 dolarů na akcii prožily tyto akcie již 30. ledna. Trh byl opět leading indikátorem, i když tentokrát jen s pár dny náskoku před výsledky.

Dobré výsledky za poslední čtvrtletí ohlašovaly i další americké firmy – Apple, Amazon, Microsoft, Google a další. Vyšších zisků americké firmy dosahují mimo jiné i proto, že neustále sledují vývoj svých tržeb i své ziskové marže, zeštíhlují po dobách prudké expanze snižováním počtu zaměstnanců a některých dalších nákladů, a navíc to dělají rychle, protože jim to mimo jiné pracovní legislativa umožňuje. I to je jeden z důvodů, proč tzv. ETF na akcie amerických firem v portfoliích preferujeme.

Od svého poklesu v listopadu 2023 vyrostly o cca 10 % i akcie banky Julius Baer. Včera banka ohlásila, jak se vypořádala s expozicí na problematické úvěry rakouského realitního magnáta Reného Benka, která mimo jiné vedla ke snížení ratingu banky o jeden stupeň (psali jsme o něm před pár týdny). Banka se nakonec rozhodla do výsledku roku 2023 odepsat celou hodnotu problematického úvěru (586 mil. CHF). Přesto zůstala za rok 2023 v zisku 453 mil. CHF. Generální ředitel banky přijal za ztrátu zodpovědnost a odchází, přestože by – nebýt odpisu úvěru – banka zaznamenala 3. nejlepší výsledek v historii. I proto, že jí klienti v roce 2023 svěřili nových 12,5 mld. CHF. Kapitálová přiměřenost banky se dokonce v roce 2023 zvýšila (z 21,7 % na 24 %) a banka se rozhodla nesnižovat dividendu. Navíc se banka rozhodla tento typ úvěrového byznysu ukončit a poskytovat výhradně lombardní úvěry a hypotéky, které představují velmi nízké riziko.

Každý byznys má svá rizika a o jeho kvalitě rozhoduje, jak se jim umí vyhýbat, ale i to, jak se k nim umí postavit, když se jim vyhnout nepodaří. Já jsem z tohoto pohledu s reakcí Julius Baer spokojen, i když mě netěší, že se riziku banka nevyhnula předem. Potěšen jsem proto, že banka odhalila a oznámila problém rychle poté, co nastal. Přestože je jasné, že developer Benko neměl úvěry jenom u Julius Baer, žádná jiná banka v regionu zatím problém neoznámila (ještě je někde skrytý). Považuji za zdravý přístup, že ředitel odchází a banka na objevené riziko reaguje změnami. Mělo by to tak být v každé firmě.

Nejdůležitější je, že banka nadále patří mezi největší hráče na trhu a platí u ní, že vyhovuje všem našim kritériím z pohledu filozofie Ochrany bohatství. Naše filozofie o různých složitých scénářích přemýšlí vždy dopředu (včetně toho, který jsme právě zažili), a proto mimo jiné doporučujeme platformy a produkty, které společně využíváme.

Zhoršování kvality úvěrů v obtížných ekonomických dobách je něco, co risk manažerům v bankách určitě nedá spát. Procento úvěrů, které banky dosud vykazovaly jako nesplácené (včetně těch, které jsou nějak spojeny s nemovitostmi), může v průběhu let 2024 a 2025 nadále růst a bankéři to dobře vědí. Případný pokles úrokových sazeb stále palčivější problém nemusí vyřešit, a proto je dobré i při výběru bankovní platformy a produktů dobře vybírat z pohledu filozofie Ochrany bohatství tak, jak to děláme my.

Centrální banky USA a Evropy (FED a ECB) zatím nesnižují úrokové sazby. FED tak nadále udržuje úrok 5,5 % a ECB 4,5 %. Ke snížení hodlají přistoupit až ve chvíli, kdy budou silně přesvědčeny, že inflační tlaky pominuly. Přístup těchto centrálních bank vede k tomu, že se firmy i spotřebitelé novému náročnějšímu prostředí přizpůsobují a nespoléhají na to, že vyšší úrokové sazby „přejdou.“ Firmy mimo jiné propouštějí zaměstnance, snižují náklady, lidé jsou obezřetnější. To přináší menší inflační tlaky. ČNB má přístup jiný. Sazby již snížila a evidentně směřuje ke snížení dalšímu. Pro mě to ale především znamená větší rizika návratu inflace v roce 2025. Tomu samozřejmě mohou pomoci i blížící se volby a dárečky pro voliče, které si asi ani naše současná vláda neodpustí. Uvidíme, jak to dopadne.

Co se týká inflace, na Seznam.cz se objevil článek s nadpisem „Dluhopisy Republiky: Zbraň proti inflaci se obrací proti majitelům.“ V článku se někteří finanční experti vyjadřují ve stylu, že je lepší dluhopisy prodat a koupit si nějaké jiné produkty. Už nemluví o tom, že koupit by bylo dobré obvykle nákladově předražené a málo výkonné investiční produkty, které nabízí jejich instituce.  Vzhledem k tomu, že jsem to docela dost sledoval, vím, že téměř nikdo z „expertů“ a privátních bank svým klientům před několika lety dluhopisy nedoporučoval. Nevím proč, ale možná i proto, že z toho nic neměli. Žádnou provizi ani bonusy. Když nyní lidé proti-inflační dluhopisy za více jak 50 mld. Kč prodají a koupí si drahé produkty, provize a bonusy zase přijdou. Je to smutné, ale bohužel klient často (a obvykle) není na prvním místě. My proti-inflační dluhopisy nadále doporučujeme, protože vždy v portfoliu potřebujeme hotovostní rezervu, která vynáší alespoň inflaci. Pokud se tedy potkáte s někým, kdo by proti-inflační dluhopisy prodal, rádi s vámi nasdílíme, jak je koupit.

Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, John Bolton, měl ve Wall Street Journal komentář k tomu, jak je právě Trump nebezpečný pro americkou národní bezpečnost. Šlo o zajímavý článek, ale důležité je uvědomit si něco jiného. Média budou v letošním roce plná amerických prezidentských voleb. Z našeho pohledu ale volba amerického prezidenta nemá zas tak významný vliv na americké firmy a jejich výkonnost. Ať vyhraje kdokoliv, je zřejmé, že Američany spuštěný proces deglobalizace bude nadále pokračovat. I dnes za prezidenta Bidena vidíme velké přesuny výrobní základny do USA. Tento proces bude přinášet stále významnější problémy exportně orientovaným ekonomickým celkům jako je EU, a i proto dává velký smysl orientovat se na akciové investování především v USA.

Trumpovo vítězství může přinést problémy úplně jinde. Především v otázce podpory Ukrajiny a možného přiblížení Ruska k nám. To je dobré mít na paměti a dokud je čas, tak i nadále usilovat o diverzifikaci umístění svého majetku a jeho podstatu mít i mimo ČR. Jen když máme diverzifikaci vyřešenou, můžeme k výsledkům voleb hledět s větším klidem.

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.