Česká inflace klesla, ale neradujme se. Horší výhled na ekonomiku EU. Americké akcie nejsou předražené a mají kam růst

Správa bohatstvíTomáš Tyl

 

Zdánlivě se může zdát, jako by éra vysoké inflace byla pryč. Včera přišla zpráva, že meziroční inflace skokově klesla z prosincových 6,9 % na lednových 2,3 %. Je tedy na cíli ČNB. Je to ale tak jednoduché? Pojďme se na inflaci a další zprávy z minulého týdne podívat blíže.

O tom, že dojde k prudkému poklesu inflace, jsme psali i v našem posledním Rentiérovi. Není to překvapení, protože inflace za rok 2023 byla tvořena hlavně skokem cen v lednu. Jinak po zbytek roku ceny takřka nerostly. Pro nás však není tak důležitá minulost, jako spíše to, co se bude dít dále. Snížení sazeb, poptávka po úvěrech a nyní oslabující koruna jsou totiž rizikem pro návrat inflace. 

V USA trhy vyděsilo, že jádrová inflace příliš klesat nechce. Inflační tlaky, které mohou inflaci opět vzedmout, stále neodezněly a snižování sazeb FEDem může být odloženo. My proto inflaci stále vnímáme jako velké riziko následujících let. Nedoporučujeme spekulovat jen na scénář snižování sazeb, o kterém se všude mluví. Více o našem pohledu na věc si můžete přečíst v článku „Delší vládní dluhopisy zatím nechceme“ v aktuálním Rentiérovi.

Německé zadrhnutí je pořád více vidět a v Německu krachuje stále více firem. Zajímavá čísla přináší rozhovor s Martinem Procházkou, ředitelem úpisu rizika pro společnosti Coface, která poskytuje pojištění pohledávek a má tak dobrý přehled o situaci. Upozorňuje na znatelný nárůst insolvencí německých firem (nárůst o 24 % od ledna do října 2023). Ten bude podle jejich odhadu pokračovat i v roce 2024 a nárůst se postupně bude týkat i České republiky. 

S tím souvisí také to, že Evropská komise zhoršila výhled růstu HDP v Evropě i v České republice. V případě Evropy snižuje odhad růstu HDP z 1,3 % na 0,9 % (u ČR snížen z 1,4 % na 1,1 %). Konkrétní projevy jsou kromě zpráv o firmách v potížích, které zaznamenáváme každý týden, také v zaměstnanosti. Autoři podcastu Bruselský diktát hovoří o tom, že Škoda Auto plánuje propustit nejméně 1 000 lidí, ale může to být až 4 000 (ze 38 000 zaměstnanců). Jak píší Hospodářské noviny, dochází také k menšímu náboru lidí. Tento rok tak může být situace na domácím trhu velmi složitá. Pro ty z vás, kteří podnikají, to může znamenat zvýšené investice do vlastního byznysu. Může to ale také znamenat zajímavé příležitosti pro ty, kdo mají cash. 

Akcie jsou na svých vrcholech a od začátku roku stoupají výše a výše. To volá do zbraně řadu akciových skeptiků, kteří se ptají, zda má smysl na vrcholu trhu investovat a zda není především americký trh příliš drahý. Z analytického hlediska si tuto otázku klademe neustále. Podrobněji jsem se tomuto tématu věnoval v prosincovém Rentiérovi o srovnání ocenění amerického a evropského trhu. Líbil se mi ale také komplexní článek ve Wall Street Journal, který se na ocenění trhu dívá z pohledu mnoha různých metrik. A podle řady z nich není ani na hodnotách jako v roce 2021. Zkrátka a dobře, trh není určitě levný, ale také na něm není bublina. Růst amerických akcií je důsledkem silného růstu zisků amerických společností. 

Velkým tématem je také koncentrace akciového trhu a podíl velkých technologických společností. Tomu, že velké technologické firmy mají kam růst, se věnovaly Hospodářské noviny. Tyto akcie určitě ještě neřekly své poslední slovo a jejich velikost a investice do výzkumu jim stále dávají prostor pro další růst. To samozřejmě nemusí platit o všech akciích a některé předražené být mohou. Proto stále platí naše doporučení, převažovat v portfoliích akcie. Zejména ty americké a kupovat při tom široce diverzifikované indexové produkty.

O autorovi Tomáš Tyl

Tomáš začínal na finančních trzích v roce 2002. Osobně vytvořil již stovky analýz, napsal populární knihu „10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze” a je spoluautorem knihy „Osobní finance”. V současné době má na starost investiční strategii Fichtner Wealth Managers.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.