Zvyšující se nezaměstnanost v Evropě bude přinášet napětí. Optimismus na trzích naopak přinese lepší prodejní ceny při prodeji růstových firem

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

V tomto týdnu mě nejvíce zaujaly zprávy o stále vyšší nezaměstnanosti v Evropě i to, že americká ekonomika takové problémy nemá.

Možný růst nezaměstnanosti v Evropě se stává čím dál více diskutovaným tématem. (HN) Mnohé německé firmy ohlašují snižování nákladů (např. Volkswagen o 20 % do roku 2026) a se snižováním nákladů jde ruku v ruce i snižování počtu pracovníků. Někde se mluví o 3 % zaměstnanců, jinde o 5 % nebo i 7 % v průběhu několika let. Velký francouzský dodavatel autodílů, Forvia, který nyní zaměstnává 75 000 lidí, chce jejich počet snížit o 10 000 do pěti let.

Vyšší nezaměstnanost často vede k prohlubování napětí ve společnosti a také k větší pravděpodobnosti vlády populistů. Vlády populistů často „rozhazují“ peníze, díky tomu se zvyšuje inflace, zadlužení zemí apod. Je proto dobré i vývoj nezaměstnanosti sledovat a z našeho investorského pohledu určitě diverzifikovat náš majetek i mimo Evropu.

Nezaměstnanost se mírně zvyšuje i v ČR a uvidíme, jak se bude vyvíjet dále. (E15) I v okruhu mých známých v poslední době vidím tři nezaměstnané (IT middle manažer, finanční kontrolor pro mezinárodní firmu a zkušený řídící provozu ve fabrice). To je něco, co nepamatuji možná 25 let. Je možné, že všichni najdou rychle další práci (zatím se obává jen jeden z nich, že tomu tak nebude), ale to se dozvím až za pár týdnů. Složitější situace v ČR mi vždy připomene, jak důležité je nemít všechen majetek investovaný jenom v české koruně a ČR.

Zhoršování ekonomické situace ve firmách a v domácnostech má pro nás – jako investory – dopad na vývoj na trhu nemovitostí (když se lidé bojí budoucnosti, méně nemovitosti nakupují a ceny stagnují nebo klesají) a také na zhoršování schopnosti domácností a firem splácet úvěry a případně i vydané dluhopisy. Proto je dobré být nyní v těchto segmentech trhu velmi obezřetní.

Objevují se první informace o tom, že hypoteční banky nemusí mít chuť snižovat úrokové sazby z hypoték tak rychle, jako možná budou klesat sazby vyhlašované Českou národní bankou. (E15) Já si i nadále myslím, že v příštích 10 letech mohou hypoteční sazby být na dlouhodobě normální úrovni 5 až 6 % p.a., a že jejich návrat k hranici 2 % je jen těžko představitelný. To není pro pozitivní vývoj cen na lehce oživujícím se trhu nemovitostí úplně dobrá zpráva. Na druhou stranu je důležité dodat, že v našem scénářovém přemýšlení je třeba přemýšlet i o možnosti nízkých úrokových sazeb. Pokud by k tomuto scénáři došlo, vše bude opět optimistické, jako před několika lety a na tento scénář se z pohledu filozofie Wealth Protection (Ochrany bohatství) nemusíme nijak speciálně připravovat.

Společnost Deloitte oznámila, že počet fúzí a akvizic v Evropě a Velké Británii v roce 2023 klesl o 24 % a hodnota transakcí se propadla dokonce o 34 %. (Patria) Tento propad souvisel v roce 2023 s poměrně významnou nervozitou investorů ohledně budoucnosti. Někteří čeští majitelé firem, kteří se snažili své firmy v minulém roce prodat, tento pesimismus poznali na vlastní kůži. Ne vždy se jim dařilo prodat nebo prodat za cenu, kterou si představovali.

Dobrou zprávou pro toho, kdo chce prodávat svou rostoucí firmu, je zvyšující se optimismus investorů na veřejně obchodovaných trzích. Ten se projevil v růstu cen akcií v posledním čtvrtletí roku 2023 a prvních dvou měsících roku 2024. Optimismus z veřejných trhů se následně projevuje i na private equity valuacích. To ale platí jen u firem, které si udrží růstovou trajektorii a ziskovost. Pokud takovou firmu máte, může být dobré optimismu využít k dosažení dobré prodejní ceny. Firmy, které jsou v problémech – tržby a zisky jim klesají, budou i nadále ztrácet na hodnotě a na jejich nákup může být možná ještě příliš brzy. 

Všiml jsem si i Studie: Až 13 fondů tahá klienty za nos. Jen kopírují trh a inkasují. (SeznamZpravy) Nám nezbývá než tuto zprávu potvrdit a dodat, že velká většina aktivně spravovaných fondů v ČR (nejen těch zmiňovaných 13), skutečně nemá žádnou rozumnou přidanou hodnotu. Účtuje příliš vysoké poplatky za správu (i 2,7 % p.a. bez ohledu na výsledky) a nepřináší nám – jako investorům – nic zajímavého. Proto již dlouhé roky doporučujeme nízkonákladové ETF fondy jako základ dobrého řešení pro investory do finančních aktiv.

Na závěr ještě k výkonnosti trhů: Po indexu S&P500 dosáhl i akciový index Nasdaq včera svých nových maxim. Jak ale výstižně řekl kolega Radek Paur na schůzce s naším klientem: „historické maximum indexu může být zároveň historickým minimem z pohledu budoucího vývoje“. Nemusí to samozřejmě platit z pohledu příštích dnů, týdnů, měsíců, ale z pohledu dlouhodobého investora tak tomu určitě je. A data z minulosti nám ukazují, že „čekání na poklesy“ nemusí být úspěšnou strategií.

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.