Rentiér 4/2022 – Téměř šlechtický přístup k rodinnému majetku

napsal Vladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je součástí širokého analytického servisu, který poskytujeme našim klientům.

Úvodník pro duben 2022

Vladimír Fichtner
Vladimír Fichtner

Přestože je začátek dubna 2022 a válka na Ukrajině pokračuje, akciové trhy se uklidnily; rubl i východoevropské měny, včetně české koruny, po prudkém oslabení na začátku války nyní posilují, a vypadá to, že si trhy myslí, že válka již skončila.

Akciová složka portfolia budoucích rentiérů nakonec v březnu 2022 vzrostla o +1,33% a u rentiérů o +1,46%.

V ČR meziroční růst inflace dosáhl již více než 11%, a Česká národní banka zvýšila své úrokové sazby o dalších 0,5% na aktuálních 5%.

Růstem úrokových sazeb se ČNB snaží zpomalit ekonomiku a snížit inflační tlaky. Jak očekává guvernér ČNB Jiří Rusnok, k inflaci se může přidat i zpomalení nebo stagnace české ekonomiky, a my se v ČR můžeme dočkat tzv. stagflace – neboli kombinace stagnace a vysoké inflace.

Ekonomická situace v ČR nebude jednoduchá a jak mi řekl jeden z klientů na schůzce: „Líp už bylo, Vladimíre.“ Myslím, že má pravdu – náš život v ČR bude těžší.

Naše doporučení pro klienty není třeba měnit i přes těžší ekonomickou situaci v ČR

Rád bych ale připomenul, že našich portfolií se těžší ekonomická situace v ČR nutně nedotýká, a my z pohledu našich doporučení pro naše klienty nic neměníme.

V ČR máme v konzervativní části portfolia nakoupeny především proti-inflační dluhopisy, jejichž výnosy s inflací rostou také. Nyní se již koupit nedají, ale právě proto jsme jich do portfolií naposledy ještě v prosinci kupovali maximum.

A v akciových portfoliích i nadále investujeme především do ETF největších amerických firem, které z každé krize vycházejí posíleny. I v USA je sice nyní vyšší než dlouhodobá míra inflace (6 %), ale na stagnaci americké ekonomiky to vůbec nevypadá. A to nám vyhovuje.

Navíc tzv. nezajišťujeme akciové pozice v ETF do české koruny, a když po vypuknutí války na Ukrajině koruna prudce oslabovala (stejně jako třeba na začátku covid krize), naše portfolia rostla. A potvrdila tak, že přístup Ochrany bohatství (Wealth Protection), se v krizi osvědčuje.

Co se týká ukládání hotovosti, i nadále si myslíme, že dokud se nezpomalí růst inflace a českých úrokových sazeb, nemá význam peníze ukládat na termínované vklady s delší dobou splatnosti. Za pár měsíců totiž možná bude na ukládání peněz na delší termín lepší čas. Tak s ukládáním peněz v CZK na delší termíny ještě počkejme.

Toto číslo Rentiéra je oproti našim běžným zvyklostem více příběhové. Říkali jsme si, že v těžších dobách mohou být pro každého z nás zajímavé příběhy dobrou inspirací a pozitivní protiváhou válečných tragédií, které vidíme na Ukrajině.

Začínáme s inflační doložkou navíc pro všechny naše klienty

Jan Valášek
Jan Valášek

V lednovém Rentiérovi jsme psali: „Vzhledem k růstu inflace v České republice a tomu, že v našich modelech při vytváření investičního plánu počítáme s dlouhodobou inflací ve výši 3% p.a., jsme se rozhodli, že s účinností pro období začínající 1. lednem 2022 budeme při výpočtu našeho poplatku ze zisku aplikovat u všech našich klientů bez výjimky – menších i větších – „inflační doložku.

„Inflační doložka“ zjednodušeně znamená, že v dobách, kdy průměrná inflace v ČR dosáhne hodnoty vyšší než 3% p.a., nebude se naše odměna ze zisku počítat z celého zisku, ale
pouze ze zisku nad inflaci.

Z naší strany jednostranná aplikace inflační doložky u našich klientů znamená, že dobrovolně přistupujeme na to, že námi účtované poplatky ze zisku budou nižší, než jsme do 31. 12. 2021 uváděli v našem ceníku. A to vždy v období, kdy bude průměrná inflace v ČR vyšší než 3% p.a.

Téměř šlechtický přístup k rodinnému majetku v řádu stovek milionů

To je první článek, který mě osobně pohladil po duši. Vychází z rozhovoru s jedním z našich klientů.

Marek není šlechtic rodem. Více než deset let budoval svou firmu, prodal ji a nyní již dalších 10 let aktivně spravuje svůj vlastní majetek v řádu stovek milionů.

Žije podle odkazu svého dědečka, záleží mu na tom, co se děje kolem něj a učí své dvě dcery pečovat o rodinný majetek.

A právě to ho spojuje s potomky šlechticů. Skoro bychom ho mohli nazvat novodobým šlechticem. On sám se takovému přirovnání usmívá.

Od finančního otroctví k finanční svobodě

Petr Syrový
Petr Syrový

Petr Syrový s Vladimírem Fichtnerem spolupracuje již od roku 2006. Začalo to ve školicí firmě KFP, poté v poradenské Fichtner s.r.o. a nyní ve Fichtner a.s.

Všude různými způsoby a cestami pomáháme lidem stát se rentiéry a rentiéry zůstat. A protože sám Petr na cestě k rentě ušel kus cesty, požádal ho Vladimír, zda by se mohl podělit o své zkušenosti.

Je to více o Petrovo příběhu než o číslech, grafech a tabulkách.

Jak zaručit úspěch vašich nástupců?

David Řehulka
David Řehulka

David Řehulka hledal odpověď na otázku „jak zajistit úspěch rodinného byznysu po jeho předání vašemu následovníkovi?“. A zjistil, že kroky k jejich vzájemnému propojení se dají rozdělit do šesti kategorií.

Přeji hodně síly a odvahy se co nejlépe vypořádat se současnou situací.

Vladimír Fichtner
Generální ředitel Fichtner a.s.

V průběhu března 2022 si akciové trhy začaly na probíhající válku zvykat a rostly. Dluhopisy mezitím prudce klesaly.

Kapitálové trhy si na rusko-ukrajinskou válku začaly poměrně rychle zvykat. I proto v březnu akciové trhy rostly, obzvláště v jeho druhé polovině.

Trhy dluhopisů naopak celý měsíc klesaly, se zvyšující se úrokovou mírou totiž klesá i cena fixně úročených dluhopisů.

Akciová složka portfolia budoucích rentiérů nakonec v březnu vzrostla o +1,33%, u rentiérů o +1,46%.

Od začátku roku 2022 do konce března je akciové portfolio budoucích rentiérů -3%, rentiérské portfolio -1,6%.

Od 1. ledna 2020, tedy za 27 měsíců, vyrostlo modelové akciové portfolio pro budoucí rentiéry o +33,4% a rentiérské portfolio o +26,7%.

Vývoj akciových modelových portfolií od počátku roku 2020 (vše v CZK k 31. 3. 2022)

Větší detaily o tom, co se dělo na trzích, jak si trhy vedou z pohledu jejich fundamentálního ocenění i jak na vývoj na trzích reagují drobní investoři, najdete nově v druhé polovině dnešního výtisku od strany 12.

Detailní informace o fundamentálním ocenění trhů, jak na vývoj na trzích reagují drobní investoři a další zprávy z investičního světa najdete ve 24stránkovém vydání Rentiér 4/2022, který připravujeme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.