Rentiér 9/2020 – České pasti na peníze

napsal Vladimír Fichtner

Měsíčník inteligentního investora se jménem Rentiér je součástí širokého analytického servisu, který poskytujeme našim klientům.

Editorial pro září 2020

Ing. Vladimír FichtnerLéto budiž pochváleno. Do vzdáleného zahraničí jsme sice moc necestovali, o to více jsme poznávali krásy země české. A myslím, že to bylo docela fajn. Máme tady opravdu hezky a z pohledu dovolené lze tedy Česko doporučit.

Z pohledu investičního už toho tolik k doporučení v Česku není. Speciálně v okamžiku, kdy se skutečná krize teprve blíží. Když se rozhlédnu, vidím kolem sebe především hodně potenciálních rizik s relativně malými benefity.

Ing. Aleš Prandstetter, MBAČeské směnky a firemní dluhopisy často nabízejí příliš nízké výnosy vzhledem k rizikům s nimi spojenými. České akcie vypadají zajímavě jen na první pohled. Česká koruna nám sice přes prázdniny posílila, ale nenechme se ošálit – nemusí to být na dlouho.

O rizicích mnoha českých aktiv píše kolega Aleš Prandstetter v článku České pasti na peníze na straně 11.

Rizika českých nemovitostních fondů

Ing. Tomáš Tyl, EFP, EFAČasto se nyní potkáváme s názorem, že nejlepším investičním nástrojem jsou české realitní fondy. My jsme ale zvyklí být obezřetnější, když se o nějaké investici mluví jen v superlativech.

Proto si v analýze a komentáři Tomáše Tyla na straně 16 připomeneme také rizika českých nemovitostních fondů, o kterých se dnes tolik nemluví, ale která nejsou podle nás vůbec zanedbatelná.

Je vysoké P/E vždy problém?

Ing. Tomáš Tyl, EFP, EFAO ukazateli P/E (Price/Earnings neboli Cena akcie/ Zisky na akcii) mluvíme poměrně často. V průběhu srpna jsme na toto téma dostali od jednoho z našich klientů otázku týkající se P/E akcie automobilky Tesla ve výši 775.

Naše odpověď na to, jak se na vysoká P/E díváme možná není tak jednoznačná, jak si v tuto chvíli myslíte. Více se o tomto tématu dozvíte na straně 21.

Nejlepší knihy pro investory

Ing. Vladimír FichtnerNa zadní straně najdete mé oblíbené knihy z oblasti, které se říká geopolitika. Než jsem si poprvé tyto knihy přečetl, významu a důležitosti slova politika jsem vlastně ani moc nerozuměl.

Pokud vás tedy zajímá, jak může být budoucnost našich životů i našich investic ovlivněna tím, ve které části země žijeme, doporučuji knihy přečíst a popřemýšlet o nich. A pokud nebudete mít tolik času, najděte si některé přednášky George Friedmana nebo Petera Zeihana například na YouTube.

Ale věřte mi, že knihy jsou mnohem lepší a analyticky zajímavější. Především pro toho, koho zajímá investiční filozofie Ochrany Bohatství.

V srpnu došlo k výraznému růstu hodnoty amerických i japonských akcií, a to pomáhalo našim portfoliím

Mgr. Petr Syrový, EFP, EFAV průběhu srpna 2020 naše modelová akciová portfolia poměrně významně posílila. Širší indexy amerických i japonských akcií vyrostly za jediný měsíc o více než 6 % v CZK, a právě tyto indexy tvoří 40 až 60 % našich akciových portfolií.

O 2 % za jediný měsíc posílil i index amerických dividendových akcií a evropské akcie. Díky srpnovému růstu se naše akciová akumulační portfolia pro budoucí rentiéry dostala zhruba na hodnoty ze začátku roku 2020.

Vývoj modelových portfolií od 01/2018 (vše v CZK)

Rentiérská portfolia, která obsahují více dividendových akcií, zatím zůstala 4,7 % pod hodnotami ze začátku roku. Hodnota české koruny proti dolaru a euru se v průběhu srpna příliš nezměnila.

Na následujícím grafu je jasně vidět, že tahounem růstu je širší index amerických akcií. Právě tento index má zastoupení zhruba 40 až 60 % v portfoliích našich klientů.

Růstové akcie táhnou trh, evropské od začátku roku zaostávají (vše v CZK)

Americké dividendové a evropské akcie mají od začátku roku výkonnost horší. Na druhou stranu víme, že právě dividendové akcie mají lepší výkonnost ve třech scénářích budoucnosti, o kterých jsme psali v letním dvojčísle Rentiéra.

Detailní informace o aktuálním stavu trhů, sentimentu investorů a další zprávy z investičního světa najdete ve 24stránkovém měsíčníku Rentiér 9/2020, který vydáváme pro naše klienty a odběratele analytického servisu.

Začněte investovat strategicky

Pokud máte finanční aktiva ve výši alespoň 50 milionů a chtěli byste probrat, zda je náš investiční přístup s odměnou placenou na přímo a převážně ze zisku i pro Vás, vyžádejte si 45minutovou konzultaci své investiční strategie. Rádi vám na ní předáme mimo jiné i toto vydání měsíčníku Rentiér.

Konzultace investiční strategie

 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.