Situace v ČR se zatím nelepší. Rozdílný pohled na trh nemovitostí v ČR a Evropě. Problémy v Číně

Správa bohatstvíŠárka Tothová

 

V posledním týdnu, a řekla bych už od začátku roku, si všímám v mediálním světě i v běžné populaci náznaků optimismu. Na schůzkách s klienty ale naopak zaznamenávám obavy, že to nemusí dopadnout tak růžově a je stále třeba počítat i se složitějšími scénáři budoucnosti.

Václav na naší schůzce řekl: “vnímám těžkou situaci v naší ekonomice“. Jeho výrok potvrzuje ministerstvo financí v článku HN o zhoršení výhledu ekonomiky pro tento rokRizikem pro hospodářské oživení jsou podle ministra financí, Zbyňka Stanjury, geopolitické faktory, jako jsou například konflikty na Ukrajině a Blízkém východě, které mohou zdražit komodity nebo narušit dodavatelsko-odběratelské řetězce. Dalším rizikem pro nás by mohlo být i to, co zmínili další klienti na schůzce – „jsme drazí.“ V globálních profesích se platy srovnaly s vyspělejší Evropou, ale produktivita lidí bývá nižší, a tak mnohdy zaměstnavatelé vybírají zaměstnance jinde.

To potvrzuje i sdělení Pavla Juříčka, majitele Brana, který řekl, že český průmysl upadá a odklánějí se od něho zákazníci. Také zmínil, že po Branu Tesla chce, aby přesunulo výrobu do Ameriky, protože v ČR je výroba i kvůli cenám energií příliš drahá. Na schůzkách jsme s kolegy slyšeli další příběhy potvrzující to, že majitelé si raději některé byznysy přesouvají mimo ČR. Také si nechávají některé zakázky zpracovat mimo ČR, jako např. jeden klient zadal raději práci marketingové agentuře v Rumunsku. A nemusím chodit daleko – i naše firma si vybrala jako parťáka pro dodávku IT systému španělskou firmu. České prostředí začíná být drahé, a to není pro budoucí zakázky dobrý signál.

U nás v ČR je dlouhodobě pro investování preferovaný trh s nemovitostmi a panuje přesvědčení, že stále poroste bez větších propadů. V minulém roce došlo k ochlazení a zamrznutí v tomto segmentu, protože slevy nebyly tak velké. Nyní to vypadá, že se znovu tento trh oživuje, resp. se rozjíždí zájem o hypotéky, což k oživení nemovitostního trhu může přispět. Zda k tomu dojde ale teprve uvidíme. Důležité však je nezapomínat u nemovitostí na výnosnost průběžného cash flow. Spoléhat se pouze na růst ceny je u jakékoliv investice nebezpečné. Jan mi na schůzce řekl: „koupil jsem, i když vím, že výnosnost je nízká, ale obával jsem se, že lepší příležitost nebude. Aspoň vím, že později to využije syn pro bydlení.“ Je důležité si uvědomit, proč chci koupit a zda koupě dává smysl v kontextu alokace celého portfolia. 

Oproti tomu v Evropě je situace jináInvestoři v Evropě podíl nemovitostí ve svém portfoliu chtějí spíše snižovat. Investoři se odvracejí ještě více od komerčních a maloobchodních nemovitostí, kde vidí velké riziko. Riziko komerčních nemovitostí si uvědomují i jejich majitelé u nás v ČR, což jsme slyšeli i na schůzkách. Další obavou, kterou jsme zaznamenali byly daně v souvislosti s nemovitostmi, jejichž zvyšování současné i v budoucnosti již některé investory začalo více zajímat. My na tuto stránku dlouho upozorňujeme, protože vidíme, jaké daně jsou nastavené v zahraničí. S jejich možnou vyšší úrovní je dobré počítat v propočtech již nyní. 

Poslední téma, které mě tento týden zaujalo bylo ohledně problémů v Číně. V posledních letech se Čína potýká s hlubšími problémy nemovitostního trhu. Od začátku roku dále padají akcie velkých čínských developerů způsobené dalším propadem cen bytů. Zahraniční investoři se díky těmto problémům i nevýraznému hospodářskému růstu od čínského trhu odvracejí a ustupují ze svých pozic. Čínská burza se tak dostala na pětileté minimum a vláda se rozhodla „nalít“ na trh v přepočtu cca 6,4 bilionů korun. Dalším jejím krokem pro oživení je, že sníží povinné minimální rezervy pro komerční banky. To znamená uvolnění do ekonomiky v přepočtu cca 3 bilionů korun. Tento krok pro oživení čínské ekonomiky však může způsobit další inflační tlak pro Evropu i Ameriku. Je tedy dobré stále se scénářem vyšší inflace počítat. 

O autorovi Šárka Tothová

Šárka začínala ve světě financí v roce 2009. Všímala si nerovného postavení klientů a její etické nastavení ji tak přivedlo v roce 2014 do Fichtner Wealth Managers. Nyní vede tým poradců a pečuje o naše největší klienty s majetkem v řádu miliard.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.