S&P 500 je na nových maximech. Česká ekonomika brzdí, ale zároveň je na trhu cítit oživení

Správa bohatstvíŠárka Tothová

 

Americký trh je na svých maximech, ale nejen o tom se tento týden psalo v médiích. Šárka Tothová, šéfová našeho poradenského týmu, si tento týden všimla následujících zpráv…

 

Index S&P 500 se opět vrátil nad hranici 5 000 bodů a padl nový rekord. Rekordy zaznamenaly i indexy Dow Jones a Nasdaq. Americké akcie zamířily vzhůru poté, co ve středu po skončení burzovního obchodování v USA zveřejnil hospodářské výsledky výrobce čipů společnost Nvidia. Ta díky zájmu o umělou inteligenci (AI) zvýšila čtvrtletní zisk meziročně o 769 %.

Silná poptávka po čipech ovlivnila i japonský akciový trh, kde hlavní index Nikkei 225 překonal rekord z roku 1989. Index roste již od ledna minulého roku, přičemž mu pomohlo oživení v technologickém sektoru.

 


 

Takové zprávy vyvolávají otázky a slýchám je i na schůzkách s klienty…
Je vhodné nyní investovat?

Důležité je, že růst cen je opodstatněný růstem zisků a tržeb. Nacházíme se v období, kdy se díky AI a dalším technologiím svět mění a vytváří se nové příležitosti.

Nová maxima z pohledu naší strategie Wealth Protection pro nás mohou znamenat, že v portfoliích některých klientů budeme rebalancovat. To znamená snížit váhu akcií tam, kde jich máme už příliš oproti složce dluhopisové a hotovostní.

Rozhodně neplatí, že po růstu trhů automaticky následuje pád. V minulosti většinou po růstu trhu následoval další růst, a pády trhů přicházely bez ohledu na růst minulý.

Detailní analýzu, jak na tom byly trhy v minulosti, když dosáhly svých maxim, připravil již v září 2023 náš analytik Richard Mrňka a sdílel ji v měsíčníku Rentiér pod názvem – Trhy se opět blíží k maximu! Co s tím?

Nevíme samozřejmě, kam se bude trh dále ubírat. Nepovažujeme za důležité spekulovat, ale jsme s klienty připraveni na scénáře dalšího růstu i případného poklesu.

 


 

Autodoprava je jedním z indikátorů stavu ekonomiky. Nyní dopravci hlásí výrazný pokles přepravovaného zboží a trápí je i zvyšování nákladů, vzhledem ke zvýšení cen mýtného. Zatím to vypadá, že to neovlivňuje obraty, protože se dařilo zvyšovat cenu, ale pokles poptávky o 15–20 % nemusí být udržitelný. Otázkou je, nakolik se dopravcům podaří nadále toto promítat do cen pro obchodníky.

Poslední dobou často čteme o problémech autoprůmyslu, a i tento týden jsme se mohli dočíst, jak automobilky a firmy napojené na automotive bijí na poplach. Tyto firmy hodně investovaly do elektromobility a zatím se jim tyto investice dostatečně nevracejí. Technologie a umělá inteligence jde velmi rychle dopředu a je těžké se tak rychle přizpůsobovat. Navíc je zde prostředí vysokých úrokových sazeb a také mnohdy ztížené podmínky ze strany bank. Další hrozbu evropské automobilky již nějaký čas cítí v expanzi čínské konkurence. Mnoho automobilek tak přistupuje k nabízení slev, ale to má dopad na celkovou ziskovost. Některé větší koncerny tak začínají šetřit a propouštět, tak jako Continental či Bosch. Dalším je výrobce autodílů Forvia, který plánuje snížení počtu zaměstnanců o 13 %. Snižovat stavy zaměstnanců chce i Škoda Auto.

 


Není to dlouho, co jsme psali o problémech ve stavebním sektoru. Loni společnost Wienerberger, která je největším českým výrobcem pálených tašek, zastavovala provoz ve svých závodech. Nyní obnovila výrobu v osmi z celkem deseti závodů. V letošním roce vidí oživení díky poklesu sazeb a tím i snížení úroku na hypotékách. I ke mně se z více míst dostávají informace o tom, že se oživuje jak trh s realitami, tak hypoteční trh.

 


Někdy se nám může zdát, že kolem nás převládají negativní zprávy. Jak nám jeden klient řekl, „dobře už bylo“. A ano, může to tak být. Některá období prověří více, jak se umíme připravit na to, co nás v budoucnu čeká.

Jak se říká „když je dobře, je potřeba si dělat větší zásobu, abychom přežili ta období, kdy dobře není“. Ekonomika se vyvíjí v cyklech a některá období jsou drsnější. I v těchto obdobích je však mnoho příležitostí, jež někteří umí využít.

Nyní, když mluvíme s našimi klienty, majiteli firem, zaznamenáváme, jak je mnohdy obrázek společnosti v médiích upravován. V titulcích čteme, jak jsou problémy nějakého oboru strašné. Zároveň nám na schůzkách majitelé z tohoto oboru říkají „ano, máme pokles obratu o 2 %, ale to není strašné“.

Média pracují s našimi emocemi a je na nás, jak dalece si je připustíme. Proto je důležité se i na zprávy dívat spíše s chladnou hlavou a připravit se na různé scénáře dalšího vývoje.

O autorovi Šárka Tothová

Šárka začínala ve světě financí v roce 2009. Všímala si nerovného postavení klientů a její etické nastavení ji tak přivedlo v roce 2014 do Fichtner Wealth Managers. Nyní vede tým poradců a pečuje o naše největší klienty s majetkem v řádu miliard.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.