V ČR i USA mírně klesá inflace, FED ale nebude sazby snižovat rychle. Vidíme více pozitivních zpráv, ale jsou tu stále rizika

Správa bohatstvíŠárka Tothová

 

Tento týden mi přišlo, že jsem četla více pozitivních zpráv než těch negativních, což mě naplňovalo optimismem. Zároveň mě druhý hlas upozorňoval „buď ve střehu a zvažuj možná rizika.“ V tomto duchu se linuly i diskuse na schůzkách s našimi klienty.

Ceny rostou pomaleji, než ČNB v poslední prognóze odhadovala. Inflace klesla v únoru meziročně na 2 % z meziroční lednové hodnoty 2,3 %. Ozývají se dokonce obavy, že by se česká ekonomika mohla dostat do deflace. V každém případě klesá inflace rychleji, než očekávala ČNB i analytici. To může způsobit, že půjdou sazby dolů rychleji, že ČNB dříve avizovala. Uvidíme, k jakému snížení dojde na zasedání na konci března.

Dobrou zprávou je, že se začíná projevovat oživení v číslech z maloobchodu. (HN)

Celkové tržby se zvýšily meziročně o 2,4 % po vlivu inflace. Lidé tedy nejen utrácejí více peněz, ale nakupují i více zboží. Mnohdy jsme se dříve na schůzkách bavili, že spotřebitelé akceptovali růst cen a ke zlomu moc nedocházelo. Nyní to vypadá, že zvyšování přestali akceptovat a obchodníci to reflektovali snižováním cen, což se jim zatím vrací vyšší spotřebou.

V minulých měsících jsme se s klienty často bavili o problémech v automobilovém průmyslu. I proto mě nyní potěšila zpráva, že tuzemská Škoda Auto zvýšila za loňský rok svůj provozní zisk o 182 % a tržby o 26 %. Čistý zisk vzrostl o 13 % i celému koncernu Volkswagen. (E15)

Letošní rok předpokládají vzhledem k velké konkurenci jen mírné zvýšení. Na schůzkách s klienty jsme diskutovali o tom, zda evropský automobilový průmysl zvládne tlak z Číny a bude schopen konkurovat nízkým cenám. Zatím by pokles energií mohl ukazovat na pozitivní scénář, ale ceny mohou opět jít nahoru. Překvapilo mě, když mi jeden přítel tento týden ukazoval auto od Citroënu, které si náš společný známý koupil před nějakou dobou za 750 tisíc a nyní stojí to samé 500 tisíc. Hned mě napadla otázka, zda je to udržitelné.

Vladimír Fichtner mi občas říká, že vše vidím více negativně. Já si to úplně nemyslím, možná jsem jen někdy větší realista. A jak jsem psala v úvodu, je potřeba myslet na rizika i v dobrých časechKdyž bude dobře, víme, že budou všichni vydělávat. Ale musíme mít na mysli, že jsou tady stále nějaká rizika. A tak i dnes vyzdvihnu dvě negativní zprávy. Obě upozorňují na to, že i když se může v jednu chvíli jevit investice či byznys velmi zajímavě, může přijít doba, která to obrátí o 180 stupňů. Proto je tak důležitá diverzifikace, nemít příliš koncentrovanou expozici do jedné investice či byznysu, tím spíše takového, který nemáme pod kontrolou. 

Jednou z těchto zpráv je ozdravný plán společnosti Pilulka. (HN)

Po své IPO se Pilulka dostala na vrchol zájmu investorů a její akcie se obchodovaly za 1 800 Kč. Od roku 2022 nicméně její akcie padaly a nyní se zastavily na 200 Kč. Při úpisu investoři sázeli na růst e-commerce v souvislosti s covidem, což byla sázka jen na jeden scénář. Nyní firma prochází ozdravným procesem snižování nákladů.

Druhou zprávou je podaná insolvence na fyzickou osobu podnikatele Romana Petra, zakladatele skupiny RP InvestStovkám lidí dluží miliardu. (HN)

I zde to byla sázka do hodně koncentrovaného byznysu. Sám Roman Petr uvádí, že příčinami potíží bylo zvýšení úrokových sazeb a tím růst sazeb na hypotékách a snížená poptávka po nemovitostním portfoliu. Dalším důvodem dle něj byl hromadný tlak investorů vybírat své peníze vzhledem ke vzniklé panice s nastalými problémy. To jsou rizika, o kterých často hovoříme i my. Hodně se zde ukazuje nutnost podrobnějšího ověřování investic, jako např. podíl zaúvěrování dané investice.

Tento týden také byla zveřejněna inflace v USA, která meziročně stoupla na 3,2 % z meziroční lednové hodnoty 3,1 %. Postoj FEDu se od postoje bankéřů ČNB liší. FED spíše avizuje, že sazby mohou zůstat déle vyšší, než se očekávalo (nyní jsou 5,5 %). Pro trhy není důležité to, kdy FED začne, ale kde skončí. Zatím se předpokládá do konce roku snížení sazeb o 1 p b. Vypadá to však, že už i trh spíše počítá s vyššími sazbami.

Článek Wall Street Journalu Jamie Dimon and Ray Dalio Warned of an Economic Disaster That Never Came. What Now? (WSJ) cituje Raye Dalia, který říká, že bilance soukromého sektoru se zlepšila a bilance vlády se zhoršila. Americe pomohla rychlejší reakce politiků a FEDu než v minulosti. Tím pomohli ekonomice, protože spotřebitelské výdaje tvoří 70 % ekonomiky USA.

Ohledně růstu akcií Magnificent 7 psal minulý pátek Tomáš Tyl. V tomto týdnu se ukazovalo, že se k růstu více přidává i širší ekonomika. Také bylo patrnější pokračování růstu 4 firem (Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia), oproti tomu Tesla a Apple jsou v poklesu a Alphabet stagnuje.

Možná proto někteří finančníci tak místo o 7 statečných začínají mluvit o Fantastické 4. (Patria)

Pro více informací ohledně 7 nejsilnějších akcií bych Vás ráda odkázala na středeční video, které natočil Tomáš Tyl s Václavem Krajňákem ZDE

Zde najdete odkazy na zmíněné i další články

O autorovi Šárka Tothová

Šárka začínala ve světě financí v roce 2009. Všímala si nerovného postavení klientů a její etické nastavení ji tak přivedlo v roce 2014 do Fichtner Wealth Managers. Nyní vede tým poradců a pečuje o naše největší klienty s majetkem v řádu miliard.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.