Výsledky voleb ani ekonomické zprávy z ČR a EU nejsou příliš příznivé. Bohatí kvůli plánům na zvýšení daní prchají z Británie!

Správa bohatstvíVladimír Fichtner

 

Tento týden jsem měl problém najít ve zprávách více optimismu. Snad se tedy na mne nebudete zlobit za trochu skeptičtější pohled na budoucnost našeho života v ČR. I když výhled budoucnosti našich portfolií je mnohem optimističtější, protože americké akcie dosahují nových maxim.

Výsledky voleb ČR nejsou příliš příznivé

Jak dopadly volby do krajských zastupitelstev víme, na finální výsledky doplňujících voleb do Senátu si ještě musíme počkat.

Musím říci, že mě výsledky vůbec nepotěšily. Ale ani mě příliš nepřekvapily. Sám jsem totiž z frustrace z české politiky poprvé od revoluce nebyl volit.

Mimo jiné proto, že mám jinou představu o komunikaci se mnou jako voličem než jen prostřednictvím billboardů a letáků ve schránce pár týdnů před volbami.

Ve vládní koalici potom nevidím žádnou sebereflexi z minulých volebních klání, velmi malou snahu mi vysvětlit, proč dělá to, co dělá (např. nákup sítě benzinek PapOil nebo Net4Gas) nehledě na opakovaně porušené sliby o nezvyšování daní, nezvyšování deficitu státního rozpočtu, zeštíhlení státní správy apod.

U současné koalice i dnešní opozice mi chybí moudrý leadership a vize, která by pomohla udržet naši životní úroveň v příštích desítkách let, a to mě nenaplňuje přílišným optimismem do budoucna.

Zhoršující se situace v automotive

Nepříjemné zprávy z Německa dobře shrnuje článek titulkem Čekáme vlnu bankrotů, varují němečtí manažeři. Autoprůmyslu padají prodeje a zdražují úvěry. (E15)

V ČR výrobce autosedaček Adient propustí 1 100 lidí. V Libereckém kraji to zvýší počet nezaměstnaných z 12 494 v červnu neboli z 3,92 % na 4,26 %. (SeznamZprávy)

Ještě horší je, že zprávy o stále zhoršující situaci v automobilovém sektoru slyšíme čím dál častěji od různých podnikatelů. Uvidíme, co se v tomto směru bude dít dále.

Vyhlídky pro Evropu nejsou pozitivní

Když si dám ale dohromady slabý politický leadership v ČR, neschopnost EU se na něčem rychle dohodnout, kritickou Draghiho zprávu o EU (EU), o které jsem psal před 14 dny, a snahu Číny dostat se ze svých ekonomických problémů tím, že zavalí svět levným exportem (WSJ), pro exportně orientovanou ekonomiku ČR a EU to nevěští z mého pohledu nic dobrého.

Z mého pohledu je evidentní, že může začít růst nezaměstnanost a česká i evropská ekonomika může mít před sebou těžší časy.

Pro mě osobně to znamená potvrzení myšlenky, že naše rodinné investice by měly mít v ČR a EU jen omezenou váhu.

I to je důvod, proč velká část našich investic směřuje do USA, které jsou na tom z ekonomického hlediska lépe.

ČNB snížila úrokové sazby o 0,25 %

Lehce pozitivní zprávou je to, že ČNB snížila úrokové sazby o 0,25 %. (Patria) Je vidět, že snižování je již mírnější, a to je dle mého názoru dobře.

Inflační epizoda ještě zdaleka nemusí být za námi, především v době před volbami je pořád třeba ostražitost.

Bohatí utíkají před daněmi

Ještě bych chtěl upozornit na článek Bohatí prchají z Británie. Nechtějí platit vyšší daně, které vláda chystá. (iDnes)

Daně v České republice jsou z celosvětového pohledu zatím skvělé. Ale musím říci, že ve světle událostí posledních týdnů osobně začínám přemýšlet, jaká další země by mohla v životě naší rodiny také zaujmout místo. Zatím to není nic urgentního, ale já se raději řídím heslem: „Kdo je připraven, není překvapen.

Informace k výkonnosti trhů k 26. 9. 2024

Za poslední týden celý americký trh rostl o 0,4 % v CZK. Americké dividendové akcie rostly o 0,2 % v CZK.

Od začátku letošního roku (2024) vydělal americký akciový trh 21,9 % a americké dividendové firmy vyrostly o 15,9 %.

Od začátku roku 2018 vydělaly americké akcie velkých firem + 146,4 %, americké dividendové +75,5 % v CZK.

Vývoj trhů od 1. 1. 2018 k 26. 9. 2024 v CZK

Zde najdete odkazy na zmíněné i další články

O autorovi Vladimír Fichtner

Vladimír začínal ve finančním světě začínal již v roce 1991, kdy nastoupil jako šestý člověk k Petru Kellnerovi do PPF. V 1995 se pak přesunul do Pioneer Investments, kde později působil jako generální ředitel. V roce 2003 opustil svět korporátu a založil se svojí ženou Radkou investičně poradenskou firmu, která je dnes Fichtner Wealth Managers. Majoritu ve firmě se ženou prodali v roce 2020 a Vladimír opustil pozici ředitele.
Vladimír je dnes předsedou představenstva Fichtner a.s. a pomáhá manažerskému týmu zavádět u klientů principy family governance nezbytné pro úspěšné mezigenerační předávání majetku nebo efektivní nastavování filantropických projektů s důrazem na samo-financovatelné nadace.

Přihlaste se k odběru newsletteru Správa bohatství

@
 


Obchodování s investičními nástroji je vždy spojeno s rizikem ztráty až celé investované částky a minulé či předpokládané výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Bližší informace o rizicích jsou k dispozici zde.