Warren Buffett

Přidaná hodnota investičního poradenství

Jsou dva investoři.

První z nich bude pravidelně investovat každý měsíc do vybraných fondů.

Ten druhý bude investovat do těch samých fondů jako ten první. S tím rozdílem, že mu bude s investováním někdo radit a vezme si z toho nějakou odměnu.

Na konci roku se sejdou a porovnají své výnosy.

Kdo bude mít na konci více peněz?

Pojďme se podívat na jeden příběh, který publikoval ve svém výročním dopise v roce 2006 nejúspěšnější investor světa Warren Buffett.

Příběh rodiny Gotrockových

Představte si, že všechny akcie americké ekonomiky mají spravedlivě mezi sebou rozdělené členové jedné rozvětvené rodiny. Buffett je pojmenoval rodina Gotrockových.

Všichni drží stejný díl. Mají dlouhodobě výnos z toho, že tyto firmy generují zisky. Firmám se daří, zisky rostou a tím pádem rostou zisky i členům rodiny. Všichni jsou spokojení.

Teď si ale představte situaci, že se objeví Pomocníci. Tihle namachrovaní a rychle mluvící Pomocníci začnou členům rodiny říkat, že můžou vydělávat víc než ostatní.

Za malý poplatek Pomocníci umožní členům rodiny nakupovat a prodávat svoje díly. Budou jim říkat, jaké části a kdy mají prodat ostatním členům rodiny. A naopak jaké a kdy odkoupit.

Všechno stále patří členům rodiny. Celý trh bude mít pořád stejné zisky. Ale rodina Gotrocků bude mít reálně zisky ponížené o to, co zaplatí Pomocníkům.  Takže na tom budou vcelku vlastně tratit. Pomocníci na tom vydělají.

Pomocníci ale vědí, že čím víc transakcí členové rodiny udělají, tím lépe pro ně. Tím vyšší zisk budou mít oni. A tak radí dělat spoustu transakcí.

Po určité době si členové rodiny všimnou, že se hra o to, kdo trumfne bratra, nevyvíjí úplně dobře. Někdy vydělají a někdy prodělají.  Tak se objeví Manažeři, kteří si začnou přihřívat polívčičku, obchodovat ještě více a zvyšovat své zisky (a zároveň zisky Pomocníků) na úkor rodiny Gotrocků.

Do hry se zapojí ještě Konzultanti, kteří členům rodiny radí, jak si vybrat Pomocníky a Manažery. A opět si za to vezmou část z peněz.

Členové rodiny jsou z toho rozhořčení. Pořád platí a někdy to vyjde a jindy ne. Tak se na scéně objevují ještě další Super Pomocníci a mají úžasné řešení. Zaplaťte více peněz. Vypadají jinak než manažeři, ale v podstatě dělají to samé.

Točí se vám z toho hlava?

Reálný svět financí má těch úrovní ještě více. Ale v konečném důsledku jde pořád o stejně peněz.

Buffett odhaduje, že náklady na 4 úrovně pomocníků dělají 20 % z výnosu trhu.

Takže člověk v ideálním případě dostane pouze 80 % z toho, co by mu trh mohl dát. Pokud by jen držel své portfolio, neobchodoval a nikoho neposlouchal.

80 % vám zbude v momentě, kdy se vám daří. V momentě, kdy zažijete ztracenou dekádu vám také mohou jen zbýt oči pro pláč. Protože většina pomocníků si účtuje peníze, ať vyděláváte nebo ne.

Lidé přirozeně sklouzávají k aktivitě. K obchodování. Držet investice a nic nedělat není přirozené. Pomocníci tedy zneužívají naši přirozenost. Využívají různé triky, aby nás dostali.

Obchodovat nebo investovat

Při obchodování s akciemi, zlatem nebo kryptoměnami se člověk snaží vydělat na tom, že levně nakoupí a draze prodá.

Trh jako celek přináší zisk a ten se rozdělí mezi jednotlivé účastníky toho trhu.

Když někdo obchodováním vydělá více, tak někdo jiný zase musí tratit. A pokud jsou tam přítomní ještě i Pomocníci a/nebo Manažeři, kteří si nechají zaplatit, tak tratí všichni. Tak to prostě funguje.

Investor naproti tomu pobírá průběžný výnos ve formě dividendy v případě akcie, nebo úroku v případě dluhopisu. U zlata a kryptoměn žádný průběžný výnos není, proto v tomto případě nemluvíme o investici.

Detailně to popisujeme v článku Spekulant nebo investor – kým jste a chcete být?

Chcete překonat trh?

Na řadě aktivně řízených fondů vidíme, že se jim nedaří dlouhodobě překonávat trh.

Jeden rok se to podaří jednomu, aby vzápětí druhý rok prodělal více než trh. V průměru mají podobný výnos, ale díky poplatkům je reálný výnos nižší. Jako tomu bylo v případě rodiny Gotrokových.

My si myslíme, že překonávat trhy není dlouhodobě splnitelný cíl.

Krátkodobě možná ano, ale statistika dříve či později dostihne každého. Neslibujeme tedy našim klientům, že jim pomůžeme vyzrát na druhé.

Nám jde o výnos trhu. To, co dlouhodobě přináší růst zisků a cen akcií.

To je něco, co může každý na trhu „zdarma“ dostat. Přesněji řečeno velmi levně pomocí ETF fondu.

Dlouhodobý pohled poradce

Existují Pomocníci, kteří slibují lidem, že s nimi přechytračí jiné. Mají křišťálovou kouli a vědí, do čeho právě teď investovat, aby člověk vydělal nejvíc. Druhý den opět. Další den zase.

V podstatě jim jde o to udělat co nejvíce obchodů. Jak to dopadne už je tolik nezajímá. O nich mluvil Buffett a většina lidí se s nimi už setkala. Nebudeme o nich dále mluvit.

My klientům pomáháme dlouhodobě vydělávat. Což je samozřejmě v rozporu s krátkodobým obchodováním a sliby garantovaného vysokého výnosu.

Máme od klientů převážně odměnu ze zisku – po odečtení nákladů na ten zisk vynaložených. Takže raději investice dlouhodobě držíme.

Prakticky to vypadá tak, že svým klientům pomáháme vybrat kombinaci investic, držet je co nejdéle a následně reinvestovat nebo čerpat výnos.

(Ne)potřebujete poradce!?

Někdo může namítnout, že investování lidé zvládnou sami, bez nás, a ještě jim zbude více.

Ano, v ideálním světě. Ve světě, kde se člověk rozhoduje pouze racionálně a bez emocí. Ve světě, kdy na to má čas, chuť se tomu věnovat a má zkušenosti.

Jenže my nežijeme v ideálním světě.

My žijeme v reálném světě, ve kterém investování není to samé jako si udělat ranní kávu.

Žijeme ve světě, kdy ihned jak člověk zainvestuje, tak začne pochybovat, jestli to bylo správné rozhodnutí.

Nemohl jsem najít něco lepšího?
Co když jsem investoval ve špatný čas?
Co když trhy propadnou?
Tady to vydělává víc, možná bych měl prodat to, co mám a nakoupit tamto.
V novinách psali, že zlato bude za 8000 $ dolarů. To bych si neměl nechat ujít.
Tady psali, že na trhu je bublina a tak radši počkám.

Dostat své emoce pod kontrolu a mít na své straně někoho, kdo má stejnou motivaci, a přitom k věcem přistupuje systematicky a racionálně, je obrovská přidaná hodnota.

Mluvíme s tisícovkami lidí a víme, že lidé zkoušejí investovat sami.

Když jsou dostatečně připraveni, tak to může fungovat.

V drtivé většině případů to ale nefunguje. A Pomocníci to již musí psát do svých inzerátů. Viz „88% investorů je ztrátových”.

Jaká je tedy přidaná hodnota poradce?

My chceme pracovat jen s klienty, pro které má naše poradenství nějakou přidanou hodnotu. Nemáme odměnu za to, že máme spoustu klientů nebo z toho, že děláme spoustu transakcí.

V osobním poradenství Fichtner Investment Advisors máme odměnu za to, že náš klient dlouhodobě drží a vydělává.

Naše odměna je převážně ze zisku, který klientovi přineseme. Po odečtení nákladů na ten zisk vynaložených.

Obchodování představuje náklady a snižuje zisk klientovi, tudíž i nám. Proto upřednostňujeme dlouhodobé držení a doporučujeme pouze nezbytně nutné obchody.

Špatná investice znamená, že klient o peníze přijde, tudíž ani my nedostaneme odměnu. Proto raději volíme dlouhodobě bezpečné investice.

Přidaná hodnota poradenství spočívá v tom, že poskytujeme něco, co si člověk nedokáže nebo nechce zařídit sám.

Připravíme nebo pomůžeme s přípravou investičního plánu. Plánujeme a hlídáme dodržení cílů, které si klient stanoví. Nejčastěji je to budování majetku na čerpání renty nebo samotné čerpání renty, a uchování hodnoty proti inflaci.

Zatímco rodina Gotrockových vlastnila celý akciový trh, většina našich klientů na počátku spolupráce nevlastní žádné akcie. Nebo jich mají relativně velmi málo a často přes Manažery.

My klientům ukazujeme, jak na akciovém a dluhopisovém trhu investovat tak, aby splnili své finanční cíle a dosáhli na další úroveň bohatství.

Na druhou stranu je pravda, že když někdo bude investovat a postupovat stejným způsobem jako my, stejně jako kdyby byl pod naší péčí, tak na tom logicky bude lépe. Bude si své investice řešit sám a nemusí platit nikomu žádné poplatky.

Chráníme bohatství

Abychom pomohli klientům dosáhnout cíle, využíváme strategii Wealth Protection. Což znamená princip dlouhodobé ochrany majetku.

Dbáme na to, abychom finanční majetek našich klientů chránili před inflací.

A také před tím, že zainvestují velkou část majetku do něčeho, co propadne nebo zkrachuje. Nebo že narazí na nějaký podvod a podobně.

Preferujeme ochranu před výnosem. To neznamená, že výnos nechceme, ale nechceme jej za každou cenu.

Strategie Wealth Protection ale rozhodně není pro každého.

Někdo preferuje vysoké riziko, protože očekává vysoký výnos. Někdo nevěří v kapitalismus, a tak volí různé alternativy. Někdo si chce s penězi raději hrát a poznávat nejmodernější technologie.

Kontrolujeme emoce

Našim klientům se nestává, že když začne trh padat, že by panikařili a vyprodávali. Naopak vědí, že je to příležitost „nakoupit ve slevě“.

Běžně se ale děje, že retailoví investoři při poklesech panikaří a snaží se rychle prodat. Aby zachránili alespoň něco. Zbavují se investic. Zatímco my nakupujeme.

Naši klienti neskáčou na věci, které jsou populární, a tudíž pravděpodobně v bublině. Mluvili jsme s nimi o zlatu v roce 2011, kryptoměnách v roce 2017 a nemovitostních fondech v roce 2020. I zde jsme psali o zlatu v srpnu 2020.

Pomocník by jejich zájmu (ano, to je emoce) nebo obavy využil a něco jim prodal…

„Tady máme nemovitostní fond.“ „A speciálně pro vás Zelený fond.“ „Tahle kryptoměna je novější než tamta kryptoměna.“ „Fyzické zlato je jistota (Ano, hlavně jistota odměny pro pomocníka).“

Naše nejoblíbenější emoce je racionální nuda. Není to ani vidina zisku, ani obava ze zítřka.

Naše přidaná hodnota je, že pomáháme klientům zorientovat se na trzích a rozhodovat se na základě faktů, čísel a systémů.

Šetříme čas

Neustále sledujeme trhy a co se na nich děje. Jestli jsou drahé nebo levné.

Nemáme odměnu za to, že prodáváme akcie. Takže když dojdeme k závěru, že akciové trhy jsou příliš drahé, začneme se z nich stahovat.

Nebo naopak když se nám bude zdát, že akciové trhy jsou příliš levné, budeme je převažovat.

Rozhodně nelpíme na akciích. Je pro nás důležité plnění cílů klientů. Akcie nám v dnešní době stále dávají smysl. Pokud se situace do budoucna změní, zařídíme se podle toho.

Naše klienty o situaci na trzích průběžně informujeme. Místo toho, aby museli trávit hodiny studováním všech možných zdrojů, tak během 5 minut mají jednou týdně manažerské shrnutí.

A také mají připravené pokyny k nákupu či prodeji, pokud to situace na trzích nebo jejich investiční plán vyžaduje.

V posilovně trenér. V investicích poradce.

Trochu by se investování dalo přirovnat k tomu, když někdo cvičí a chodí do posilovny.

Někdo cvičí sám. Nepotřebuje trenéra. Přijde do posilovny, baví ho to, zajímá se o všechno možné kolem cvičení a chce se o své cvičení starat sám.

A někdo jiný zase raději využije služeb trenéra. Trenér mu připraví cvičební plán. Dohlíží na plnění plánu. Radí, jak to či ono dělat správně. Je k dispozici pro otázky.

Pokud má někdo nějaký cíl, tak ho s trenérem dosáhne spíš. Má v trenérovi partnera, který bude dbát na to, aby skutečně cvičil, aby se na to nevykašlal, aby cvičil správně.

Samozřejmě existují jedinci, kteří nepotřebují trenéra. Dosáhnou svého cíle sami.

A podobné je to i v investování.

Nepochybně existují lidé, které baví se o investice starat sami. Mají disciplínu, dokážou se rozhodovat bez emocí, dokážou si najít svůj systém a mají dostatek disciplíny, aby ho dodrželi. A v konečném důsledku dosáhli svého cíle.

Základem je vědět

Nejsme tu pro každého. Určitě existují lidé, pro které může být zbytečné využívat naše poradenství a platit za naše služby. A je to tak v pořádku.

Jsou to například lidé, kteří projdou naším programem InvestGuru a poznají, o čem je dlouhodobé investování ve skutečnosti.

V programu odkrýváme velkou část našeho know-how. Ukážeme účastníkům hodně z toho, jak o investicích přemýšlíme. Na jeho konci má člověk v ruce investiční plán.

Část z účastníků se po skončení programu rozhodne, že si investice budou řešit sami. Jsou spokojení s know-how, které jsme jim předali, a nepotřebují, abychom jim pomáhali s realizací.

Část lidí, kteří projdou programem InvestGuru, investicím porozumí a chtějí, abychom se o ně starali společně.

Důvodem je nejčastěji to, že svůj volný čas nechtějí věnovat investování. Někteří mají své podnikání, kterému chtějí věnovat spoustu času. Jiní mají rodinu, které dávají přednost před investicemi.

Neděláme žádnou mozkovou chirurgii, která by nešla dělat bez profesionála. Kdo si najde dostatek času a bude mít disciplínu tak to, co my radíme našim klientům, může dělat sám.

Ale na druhou stranu je pro některé lidi čas tak drahý, že je pro ně výhodnější platit nám za to, že to děláme.

A váš pohled?

Zrovna nyní (4/2021) děláme rozsáhlou studii toho, jaký je reálný rozdíl ve výsledcích lidí, kteří investují sami a s námi. O výsledky se s vámi podělíme.

Do té doby nám napište, jak investování a roli jednotlivých lidí na něm vidíte vy!