proti-inflační dluhopisy

Portfolio nejsou jen akcie, dluhopisová složka je také důležitá

 

Klienti nás dlouho mohli brát jako akciové investory. Ale my nejsme jen investoři do akcií, v portfoliích máme i dluhopisy.

Portfolia 60/40

V posledních týdnech mezi největšími správci aktiv a akademiky probíhají diskuze o tom, jestli je výhodnější investice do akcií nebo dluhopisů, a jak z nich poskládat portfolio. Mluví se o portfoliu 60/40, které je někdy bráno jako takové základní portfolio. 60 % v akciích a 40 % v dluhopisech.

Teoreticky to odpovídá našemu vyváženému portfoliu na nekonečnou rentu, kde také máme 60 % v akciích a 40 % v dluhopisech a nástrojích peněžního trhu. Není to ale tak, že bychom se přímo řídili tímto pravidlem.

Portfolia u nás nastavujeme podle toho, jaký má klient rizikový profil, jaké má cíle a podobně. Takže se mohou lišit rentiér od rentiéra. Dále záleží na době, která nám napovídá, co převažujeme a co podvažujeme.

V roce 2022 propadly akcie i dluhopisy

Rok 2022 byl výjimečný v tom, protože se propadala cena jak akcií, tak dluhopisů. To se neděje často. Naopak jsme „zvyklí”, že třeba akcie rostou, ale dluhopisy klesají. Nebo naopak akcie padají, ale dluhopisy to zachraňují, protože se k nim investoři přesunují. Ale protože minulý rok byl pád způsobený růstem sazeb a růst sazeb má negativní vliv i na dluhopisy, padaly obě složky.

Řada správců aktiv tak diskutuje o tom, jestli je vlastně portfolio 60/40 pořád bezpečné.  Jestli s tím, jak rostou sazby, by podíl dluhopisů naopak neměl být vyšší a podíl akcií nižší. Protože s rostoucími sazbami atraktivita dluhopisů roste.

Wall Street Journal: Bonds Over Stocks: The New 60-40 Portfolio (Dluhopisy před akciemi: nové portfolio 60-40)

Wall Street Journal: BlackRock vs. Goldman in the Fight Over 60/40 (BlackRock vs. Goldman v bitce kolem 6/40)

Naše doporučení k dluhopisům

My jsme roky doporučovali našim klientům, aby nekupovali dlouhodobé vládní dluhopisy s pevnou úrokovou sazbou. Sazba je nízká a je riziko, že poroste. Raději jsme doporučovali české proti-inflační dluhopisy a dávali jsme je místo dlouhodobých vládních dluhopisů.

Dluhopisovou složku jsme tedy také řešili, jenom jsme o ní třeba nemluvili tak intenzivně jako přímo o akciích. Fakt, že jsme neměli dlouhodobé státní dluhopisy, ale proti-inflační dluhopisy, nám v roce 2022 hodně pomáhal.

Také jsme minulý rok zařadili do portfolií ještě tzv. repo fondy, které investují do krátkodobých cenných papírů a vydělávají na krátkodobých sazbách. Měli jsme také v portfoliích high-yield dluhopisy v neutrální pozici tj. ani jsme je nepřevažovali, ani nepodvažovali.

Tím se jak se v roce 2022 akciím dařilo méně, složka protiinflačních dluhopisů, repo fondů a termínovaných vkladů nám hodně pomáhala ke stabilitě. A my jsme mohli klientům přinášet dobré zprávy.

Přichází čas dluhopisů?

Nyní také pečlivě sledujeme, kdy nastane ten správný čas, abychom od krátkodobých dluhopisů nebo nástrojů peněžního trhu přešli k dlouhodobým dluhopisům. Bavíme se o tom každý měsíc v relaci Ocenění trhů, kdy atraktivitu akcií dluhopisů proti sobě porovnáváme a komentujeme.

Psali jsme o tom v měsíčníku Rentiér v červnu 2022. Dobrá doba pro dluhopisy začíná, když začnou být reálně kladné sazby dluhopisů. To znamená nejen, že jsou vysoké, ale zároveň jsou vyšší než inflace.

Zatím to ještě nenastává. Zatím je inflace vyšší než úrokové sazby a výnos dluhopisů. To znamená, že reálné sazby jsou záporné. A to pro nás ještě není ten moment, kdy bychom do dluhopisů chtěli vstoupit. Je ale možné, že v průběhu roku 2023 v tomto směru přineseme aktualizaci nebo změnu.

Přes léto inflace vyskočila. Jak proti ní ochránit své peníze?

Inflace v ČR vzrostla. Poslední číslo z července 2020 je 3,4%, což je docela dost.

Dlouho jsme byli zvyklí, že inflace prakticky nebyla,v letech 2015 a 2016 byla prakticky nulová.

A teď se objevuje. Objevuje se zároveň v době, kdy ekonomika potřebuje spíš pomoci, než utlumovat.

Změna postoje České národní banky

ČNB v zásadě už začala hovořit o tom, že se nebude inflaci snažit srazit, pokud se dostane nad pásmo, které má stanovené. (Zdroj E15)

Minulý týden se podobně vyjádřil i americký FED a změnil tak svůj postoj k inflaci. Bude akceptovat inflaci vyšší než 2 procenta. (Zdroj WallStreetJournal) K možným dopadům tohoto rozhodnutí se budu vyjadřovat v našem pravidelném vysílání na YouTube.

Inflační cíl ČNB je dlouhodobě 2 %.

Prognóza inflace ČNB ze srpna 2020

Za normálních okolností, když by inflace stoupla na 3 % a výše, tak by se jí ČNB snažila snížit. A to tak, že by začala zdražovat peníze tj. zvyšovala by úrokové sazby. Což by ekonomiku trochu ochlazovalo a pomáhalo inflaci udržet v pásmu, ve kterém ji ČNB chce.

Ale nyní se viceguvernér ČNB Nidetzký vyjádřil tak, že nebudou přímo reagovat na situaci, kdy bude inflace na horní hranici toho pásma a nebudou se jí snažit srazit.

Zásah ČNB proti inflaci by likvidoval firmy

V případě, že by ČNB začala zvyšovat úrokové sazby, mělo by to negativní dopad na firmy, které potřebují úvěry.

Firmy potřebují mít nějakou likviditu, aby jim pomohla z krizové situace, která nastala. Aby jí přežily.

Takže stav, kdy by jim ČNB zdražila úvěry, by pro ně byl hodně negativní. Proto je lepší nějakou dobu ponechat vyšší inflaci a nezasahovat proti ní.

Inflace 3,4 % se nemusí zdát příliš vysoká.

Nenápadný nepřítel, který působí trvalé ztráty

Ale když se taková inflace opakuje, tak vám postupně umaže velkou část vkladů. A historická čísla ukazují, že inflace je jedno z největších rizik pro dlouhodobého investora, které tady může být.

Riziko inflace je hodně nebezpečné v tom, že inflace se nijak nevrací.

Když máte propady na trzích a držíte diverzifikované portfolio v akciích, tak dojde k propadu a po čase zase k nějakému návratu. A v nejhorším musíte čekat dlouho, ale trh se vrátí.

Kdežto inflace se nikdy nevrátí. Tam nemůžeme počítat s tím, že by přicházela nějaká dlouhá deflační období, kdy by se  hodnota peněz zase vracela zpátky. Že by ceny šly dolů. S tím počítat nelze.

Inflace je nebezpečná v tom, že vlastně ubírá peníze trvale. Je to trvalá ztráta. A může být poměrně nenápadná.

Za deset let mohou být desítky procent portfolia pryč, pokud ho budete mít třeba na spořicích účtech. Úroky, které vyplácejí z vkladů, totiž v současné době inflace zdaleka nedosahují.

Krátkodobá ochrana proti inflaci

My proto doporučujeme využívat státní proti-inflační dluhopisy. Pokud máte nějaké peníze, které hned na nic nepotřebujete a nemusíte je mít nutně po ruce a můžete je nechat ležet 5 nebo 6 let.

Možná jsme s tím někdy už trošku otravní, protože o nich pořád mluvíme. Ale považujeme je za důležitý nástroj pro to, jak se v dnešní době proti inflaci chránit.

Z první emise proti-inflačních dluhopisů již máme výnos 3,65985 %.

Termín pro nákup nejbližší emise je 18. 9. 2020, tak si stáhněte naši analýzu včetně návodu pro nákup a neváhejte.

Proti-inflační dluhopisy patří do konzervativní části portfolia. To znamená tam, kde není možné investovat agresivněji.

Pokud byste totiž za peníze, které chcete mít k dispozici třeba za 3 roky, nakoupili akcie, tak by to bylo velmi nebezpečné. A rizikové. Proto je lepší použít takový nástroj, jako jsou státní proti-inflační dluhopisy.

Ty bereme jako takový bezpečný přístav a jako zajímavou alternativu spořících účtů a termínovaných vkladů.

Dlouhodobá ochrana proti inflaci

Na dlouhodobém horizontu (10 let a více), naopak vnímáme jako způsob ochrany proti inflaci právě nákup akcií.

Protože když rostou ceny vlivem inflace, tak firmám rostou tržby. A to se projevuje také na jejich ziscích.

Akcie mají dlouhodobě tendenci proti inflaci chránit. Na rozdíl od běžných dluhopisů, kde k tomu příliš nedochází.

Samozřejmě mají smysl např. nemovitosti. My nemovitosti s našimi klienty nenakupujeme. Ale určitě jim říkáme, že pokud mají zajímavou příležitost k nákupu nemovitosti, tak nemovitost je v dlouhodobém horizontu také jeden ze způsobů, jak se ochránit proti inflaci.

A samozřejmě také vlastní podnikání.

Zlato peníze proti inflaci neochrání

Při pohledu na graf zlata vidíme, že zlato je také na svých vrcholech. Můžete proti inflaci použít zlato?

Graf vývoje ceny zlata – Finviz

Hovoří se o tom, že zlato má určité proti-inflační tendence. Třeba v 70. letech, kdy byla vysoká inflace a ekonomická stagnace tzv. stagflace, tak cena zlata rostla hodně rychle. Takže tam to fungovalo.

Já se obávám u zlata, v této moderní době, jedné věci. A to, že je to aktivum, kde se budou střídavě vyfukovat a nafukovat bubliny.

A nemusí se podařit, že se to nafouknutí a vyfouknutí bubliny shledá s investičním horizontem, který máme.

Takže kdo začne nakupovat zlato, protože chce své peníze ochránit proti inflaci, tak ho může nakoupit poměrně draze. Protože to udělá v době, kdy ho nakupují všichni okolo. A díky tomu spolehlivě proti té inflaci fungovat nebude.

Graf vývoje cena zlata od roku 1915 se započtením inflace – Macrotrends

Jako například těm, kteří ho nakupovali v letech 2010, 2011 nebo těm, kteří ho nakupovali v 70. letech a specificky začátkem let 80tých.

V té době bylo zlato na vrcholu. Pak jeho cena zkolabovala a několik desítek let trvalo, než se cena vrátila zase na původní hodnotu. A než se vrátila v reálných hodnotách, tak to trvalo ještě o něco déle než v tom moderním boomu zlata, který jsme zažili od roku 2003/2004 do roku 2011.

Jak se chová zlato

Zlato má tedy krátké periody, kdy hodně dramaticky roste. Může růst rychleji než všechno ostatní. A když se někomu podaří takovou periodu vychytat, může na tom určitě vydělat.

Pak má ale také období, kdy prudce padá dolů. To je poté, co se vyfoukne bublina.

Anebo u zlata můžeme vidět delší období, kdy se na něm neděje nic moc.

Teď jsme zrovna v období, kdy roste. To znamená, nacházíme se ve stavu, kdy někdy nastane bublina. A může se stát, že na tom ještě půjde slušně vydělat. Ale to už je do určité míry spekulace.

My raději investujeme s dlouhodobým výhledem. Z toho pohledu je zlato jenom spekulace na to, že se vám ho podaří prodat někomu, kdo ho bude chtít víc než vy. A bude za něj ochoten zaplatit víc. A takoví lidé v určité fázi dojdou a pak dojde k tomu poklesu.

2 důvody, proč lidé přijdou zlatem o peníze

Je možné, že se někomu podařilo zlato nakoupit levně a následně ho prodá, když jeho cena bude ještě vysoká a tím vychytá ten správný moment. Ten může určitě ještě na zlatu vydělat.

Já se obávám, že řadě lidí se to nepodaří. A nepodaří se jim to z několika důvodů.

1. Zlatá bublina

První důvod je bublina, která se nafukuje. A nejvíce lidí do toho naskočí na vrcholu.

Těžko říct, kdy to bude. To si netroufám odhadovat. A kdybych jenom trochu tušil, tak by bylo nejjednodušší na to reagovat a spekulovat. Ale netuším.

Takže nechci říkat, že na to mám nějaký patent a vím, co se se zlatem stane. Skutečně to nevím, jenom vidím, jaké věci se na něm dějí obecně.

2. Nepěkné marže prodejců zlata

Druhá věc a neméně důležitá je, že řada lidí nakupuje zlato za ne úplně výhodných podmínek. Když cena zlata začne růst, tak se vyrojí řada prodejců. A ti zlato prodávají s nějakou marží. A začne se hovořit o různých zlatých spořeních, atd.

U řady podobných produktů si pak spočtete, co kupujete a zjistíte, že vlastně kupujete zlato za výrazně vyšší cenu, než je jeho tržní cena. Protože je tam marže pro obchodníka. A ta obvykle bývá tím větší, čím menší kousíček zlata se nakupuje.

Jsou samozřejmě poctivější obchodníci, kdy se marže pohybuje třeba okolo 5 %. Ok, to je prostě byznys. Ale když jsou to desítky procent, když zaplatíte za zlato o desítky procent víc, než je jeho současná cena, tak to už skutečně výhodné není.

V roce 2011 se řadě lidí stalo, že v době kdy se zlato prodávalo za 1800 dolarů za unci, tak oni nakupovali za ceny například 2100 – 2200 dolarů za unci. Tedy výrazně výš.  To znamená, že tito lidé, kteří nakoupili zlato takto nevýhodně, tak se stále ještě dodneška nedostali na své, i kdybychom ignorovali inflaci.

Lidé navíc často zapomínají, že budou zase platit nějakou prodejní marži. A to pro ně není dobrá situace.

Takže pozor. Když už se někdo rozhodne zlato nakupovat, je potřeba se také vždy podívat i na náklady a ty vzít do úvahy. A já se domnívám, že řada lidí i díky právě tady těm nákladům bude na zlatu tratit.

Ale jak jsem říkal. My zlato našim klientům nedoporučujeme. Ten důvod je, že zlato není aktivum, které by něco přinášelo dlouhodobě. Je to spekulace na krátkodobý nebo střednědobý vývoj. A to my nechceme dělat.

Ochraňte se proti inflaci

Správná ochrana proti inflaci, ale i dalším nebezpečím finančního světa, je investovat. A když investovat, tak vždy s investičním plánem. Investovat bez plánu je jako stavět dům bez plánu.

Investiční plán vychází z vašich cílů a respektuje váš emoční profil. Dává celkový pohled na vaše portfolio a rozděluje peníze na krátkodobé a dlouhodobé. Následně s ohledem na diverzifikaci jasně říká, kdy, kolik a do čeho investovat.