Tento týden byl v ČR krátký (ano, pro většinu národa jen tři pracovní dny), ale z mého pohledu se toho u nás i ve světě stalo dost, co stojí za povšimnutí.
Návštěva Volodymyra Zelenského v Praze
Osobně jsem měl radost, že do Prahy zavítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Nesmírně si vážím toho, že Ukrajinci bojují a nepouštějí Rusko blíže k nám. (HN)
Přestože si této návštěvy média ve světě nevšimla (třeba na BBC ani zprávička), věřím, že právě opakované ukazování jasné podpory Ukrajině může být dobrou předzvěstí možné spolupráce při obnově zničené Ukrajiny pro mnohé české firmy.
Slabinou Evropy je elektřina
Z čeho jsem neměl velkou radost, byly závěry z rozhovoru na idnes.cz s názvem Slabinou Evropy je elektřina. Lidé uvěřili politikům, že se to zvládne, říká Bartuška.
Václava Bartušku osobně považuji za jednoho z nejlépe informovaných lidí ohledně energetické bezpečnosti nejen naší, ale i evropské.
Sám jsem minulý týden na vlastní kůži zažil ve Španělsku blackout na 15 hodin a nebylo to úplně příjemné (přestože šlo jen o relativně krátkou událost).
A to jsou Španělé v porovnání s námi na podobné situace více připraveni – např. obchody i některé čerpací stanice u nás, kousek od Malagy, fungovaly. Namísto toho, aby při vypnutí energie zavřely, jak jsem na to zvyklý z Česka.
Mám tedy pocit, že nás energie v Evropě ještě může potrápit.
Volba německého kancléře
Radost jsem neměl ani z toho, že kandidát na německého kancléře, Friedrich Merz, nebyl kancléřem zvolen hned v prvním kole volby, ale až napodruhé. (E15)
Mnohem raději bych byl, kdyby Německo mělo v těchto náročných časech kancléře se silnou podporou, ale s tím evidentně nemůžeme počítat.
Evropské slabiny nezmizely
Jak situace na Ukrajině, tak evropská energetická bezpečnost i slabší pozice německého kancléře ukazují na to, že Evropa není zdaleka tak silná, jak to aktuálně z některých mediálních výstupů vypadá. A že rizik spojených s investováním v Evropě je i nadále dost.
To je evidentní i z vyjádření majitele společnosti Koh-i-noor Vlastislava Břízy staršího, který vážně uvažuje o přesunu firmy do Ameriky, zatímco závod v Rusku rovnou odepsal. (E15)
Buffett končí a kritizuje tarify
Co se týká Ameriky, pro mě osobně dlouho očekávanou zprávou je oznámený odchod Warrena Buffetta z řízení společnosti Berkshire Hathaway. Buffettovi je 94 let, tak není úplně divu.
Na valné hromadě společnosti, kde se de facto loučil, se vyjádřil i k tarifům Donalda Trumpa. Zjednodušeně řečeno, nepovažuje je za dobré. (Yahoo)
Nevím, jestli to zaslechl i Donald Trump, ale minimálně jsem neviděl žádnou jeho protireakci. Že by náznak něčeho pozitivního? Uvidíme.
První obchodní dohoda je na světě
Pozitivní zprávou je určitě oznámená obchodní dohoda USA – Velká Británie. (Wall Street Journal)
Zatím o ní víme jen relativně málo, ale zdá se mi, že se moc neliší od původní úrovně 10% cla na zboží z Velké Británie putujícího do USA.
Pokud by tomu tak bylo, je otázka, zda k takovému řešení nemohlo dojít trochu klidnější cestou. Ale to by potom prezident Trump neviděl své jméno každý den v médiích.
Z reakce akciových trhů v posledních dvou týdnech je evidentní, že trhy si myslí, že tarify nakonec nebudou tak výrazné, jak to vypadalo cca před měsícem. I proto se ceny akcií (v USD) vrátily už skoro na úroveň, kde byly na začátku roku 2025.
Čína snižuje úrokové sazby
V Číně se s tím mezitím příliš nezdržují, místo toho raději snížili úroky, aby uklidnili domácí trh a ukázali, že lze bojovat i jinak než puškami a kanóny – třeba levnými úroky a půjčkami. (Wall Street Journal)
Pořád mám pocit, že Čína je na možnou obchodní válku krátkodobě připravena lépe než Amerika. Dlouhodobě ale věřím tomu, že síla amerického spotřebitele je to, co americkou ekonomiku nejvíce podpoří v porovnání s ekonomikami jinými.
ČNB pokračuje ve snižování sazeb
ČNB také snížila sazby z 3,75 % na 3,50 %, což je příjemná zpráva, ale s dalším snižováním to nebude tak rychlé.
Guvernér Michl mimo jiné upozornil na rostoucí bariéry v mezinárodním obchodě a na to, že „jejich vliv na hospodářský růst a cenový vývoj ve střednědobém a dlouhodobém horizontu zůstává nejistý.“ (Patria)
FED ponechává sazby beze změny
Americký FED zatím sazby nesnižuje, protože má z nejistého vývoje ekonomického prostředí větší respekt než ČNB. (Wall Street Journal)
V tuto chvíli považuji za dobré připomenout, že tehdy ještě Rusnokova ČNB začala se zvyšováním sazeb v době rostoucí inflace jako jedna z prvních na světě. Takže je přirozené, že nynější guvernér Michl může s větším klidem sazby snižovat dříve než FED.
Dávejte nyní, ne později
Jeden z nejzajímavějších článků, které jsme si tento týden s kolegy přečetli, byl poměrně rozsáhlý článek Give Now, No Later (v překladu Dávejte nyní, ne později) z webu ofdollarsanddata.com.
Článek hezky shrnuje něco, co je mi blízké a co děláme v naší rodině – dávat dětem zodpovědnost za majetek spíše dříve než později. Často totiž majetek dostávají až ve věku 50 až 60 let, namísto toho, aby se učily, jak se o něj starat a pracovat s ním už výrazně dříve. A to znamená, že se tolik nenaučí.
Možná zkuste sami popřemýšlet, co bude ve vaší rodině spouštěčem toho, kdy se o majetku a starání o něj začnete s dětmi bavit vy, a kdy u nich začnete budovat zodpovědnost za jeho správu. Bude to v jejich 50 letech nebo dříve?
Výkonnost trhů k 8. 5. 2025
Za poslední týden celý americký trh vyrostl o +1,2 % v CZK. Americké dividendové akcie vyrostly o +1,1 % v CZK.
Od začátku roku 2025 je na amerických akciích pokles o −12,2 % a na amerických dividendových o −9,2 % v CZK.
Od začátku roku 2022, kdy byly akcie na vrcholu před posledním významným propadem, jsou americké akcie velkých firem +23,3 % a americké dividendové +12,9 % v CZK.
Od začátku roku 2020 vydělaly americké akcie velkých firem +81,7 %, americké dividendové +32,6 % v CZK.
